İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Her Zaman, Her Yerde, Herkes İçin Eğitim

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün düzenlediği öğretmenler arası fotoğraf yarışmasında Küçükçekmece Orhan Cemal Fersoy Anadolu Lisesinden Aliye Vuranay ikinci oldu.
Her Zaman, Her Yerde, Herkes İçin Eğitim

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün düzenlediği öğretmenler arası fotoğraf yarışmasının sonuçları açıklandı."Her Zaman, Her Yerde, Herkes İçin Eğitim" konulu fotoğraf yarışması hayat boyu öğrenmenin önemini vurgulayabilmek için düzenlendi. Yarışma ile öğretmenlerin yeteneklerini keşfetmeleri, öğrenmenin her yaşta, her zaman ve her yerde olabileceğini fotoğraflarla kamuoyuna anlatmaları amaçlandı.

Dijital ortamda ve renkli fotoğraf olmak üzere tek kategoride düzenlenen yarışmaya yürütme ve değerlendirme kurul üyelerinin birinci derece akrabaları dışında; son başvuru tarihi itibarıyla resmî/özel tüm eğitim kurumlarında öğretmen olduğunu belgelendirebilecek herkes başvurabildi. Her katılımcının en fazla bir renkli fotoğraf ile katılabildiği yarışmada her türlü teknik serbest olmakla birlikte, tamamen bilgisayar yazılımlarıyla oluşturulmuş veya fotoğrafik içeriğe sahip olmayan görüntüler kabul edilmedi.

İki Aşamalı Değerlendirme

Katılımcılar yarışmaya gönderdikleri yapıtların kendileri tarafından çekildiğini, tümüyle kendilerine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt ettiler.  30 Nisan 2021'e kadar çok sayıda başvuru alan yarışma, öğretmenlerimizin kültür sanata yönelik ilgilerini de gösterdi.

Değerlendirme süreci iki aşamalı olarak gerçekleştirildi. 03 - 07 Mayıs 2021 tarihleri arasındaki birinci aşamada değerlendirme kurulu ilk 15'e giren fotoğrafları belirledi. 08 - 17 Mayıs 2021 tarihleri arasındaki ikinci aşamada ise hbogm.meb.gov.tr/fotograf adresinden yapılan halk oylaması ile ilk üçe giren fotoğraflar belirlendi. Buna göre dereceye giren fotoğraflar şöyle sıralandı:

 Mahmutlar İmam Hatip Ortaokulu (Alanya/Antalya) öğretmeni Nurhayat Erdoğan 14 bin 38 oyla birinci oldu.  Orhan Cemal Fersoy Anadolu Lisesinden (Küçükçekmece/İstanbul) Aliye Vuranay 4 bin 64 oyla ikinci oldu. Demirci Halk Eğitimi Merkezi (Demirci/Manisa) öğretmeni İsmail Çetinkaya ise üçüncülüğü elde etti.

Paylaşmanın Mutluluğu

İnsanların yaşamlarına misafir olmanın, onların hayat hikâyelerini paylaşmanın önemli olduğunu belirten Küçükçekmece Orhan Cemal Fersoy Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Aliye Vuranay, insanların hüzün ve sevinçlerine ortak olmanın dünyanın en mutluluk verici eylemi olduğunu kaydetti. Fotoğrafa bakış açısını ise şöyle özetledi: "Ara Güler'in 'En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi eğer en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı.' sözünü yol arkadaşı edinip kendime, sokaktaki insanı yansıtmak istedim karelerimde. Sokağın acı tarafı, neşesi, telaşı, mutluluğu yer buldu kadrajımda."

Yarışmada ödül alan fotoğrafın hikâyesine değinen Vuranay "Bu amaçla çekime çıktığım bir gün bu güzel çocukların yaşantısına tanıklık ettim. Hayatı birlikte kucaklamaları, birlikte gülmeleri, birlikte eğlenmeleri öyle saf ve masumdu ki bu anı sonsuza armağan etmek benim için en mutluluk verici olaylardan biriydi. Şanlıurfa'nın Yakubiye Mahallesi'nde pek de iyi yaşam koşullarına sahip olamasa da her şeye rağmen hayata sımsıkı tutunan bu güzel yüreklere misafir oldum. Küçük yüreklerin oluşturduğu bu kocaman yaşam alanını fotoğraflamak benim için çok özel bir andı. Bu anı benimle paylaşan ve bu güzel yürekleri birçok kişiye ulaştırmamı sağlayan herkese sonsuz teşekkür ederim." şeklinde konuştu.

Yarışma birincisine fotoğraf makinesi, ikincisine fotoğraf makinesi lensi, üçüncüsüne harici hard disk ödül olarak verildi. Halk oylamasına fotoğrafları sunulan diğer yarışmacılara katılım belgesi takdim edildi.

Yarışmada ödül alan ve diğer fotoğraflar Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne ait çeşitli mecralarda kullanılabilecek.

 

26-05-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.