İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Her Şey Çocuklarımız İçin

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği arasında eğitimin niteliğinin artırılması amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.
Her Şey Çocuklarımız İçin

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, 2023 Vizyonu doğrultusunda eğitimin niteliği ile ilgili çeşitli alanlarda planlı çalışmalar yürüterek, özellikle öğrencilerimizin başarı seviyelerini yükseltmek için önemli projeler yürütüyor. Bu sayede çocuklarımızın eğitim hayatlarında mutlu olmaları daha kolay olacak. Bu anlamda, çocuklarımızı yarına daha yetkin, daha özgüvenli, daha başarılı ve fiziksel ve zihinsel anlamda daha sağlıklı biçimde hazırlamak, onların mutlu birer insan olmalarına yardımcı olmak projelerimizin temel felsefesini oluşturuyor.

Nitelikli Eğitim Yolculuğu

Bu perspektifle öğretmen yeterliliklerinin uygulamalı eğitim faaliyetleri ile artırılması ve ailelerin sosyal, kültürel ve mesleki gelişimlerine destek olunması amacıyla çoklu iş birlikleri süreci devam ediyor. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği arasında, eğitimciler ve akademisyenlerin katkılarını da içeren bir iş birliği protokolü imzalanması bunun adımlarından biri.  

Protokolü İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ve Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği Başkanı Sayın Sevgi Şahbaz imzaladı. İmza törenine Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Hamide Bilgili,  Sayın Tülay Akbulut,  Sayın Nihan Alperen, TRT Çocuk Genel Müdürü Sayın Hatice Tülün, Türk Gençlik Vakfı Başkanı Sayın Yasemin Sezgin, Millî Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral da  katıldı.

 Projeler ve Çok Boyutlu Çalışmalar

Çocukları geleceğe hazırlarken geleceğin yetkinlikler ve beceriler anlamında çok farklı bir dünya olacağı gerçeğini dikkate almak gerekiyor. Dolayısıyla bu dünyayı bugünden anlayabilmek ve çocuklarımızı geleceğin gerçeklerine göre yönlendirmek çok ama çok önem kazanıyor. Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği ile yapılan iş birliği protokolü ile eğitim-öğretim, eğitim yönetimi, oyun, gezi, yarışma ve sosyal kültürel etkinlikler, projeler sağlık ve beslenme alanlarında çalışmalar yapılacak. Bunun için durum analizi, problem tespiti, çözüm yollarının belirlenmesi, uygulama, izleme, değerlendirme, eğitim ve paylaşım süreçleri işletilecek.

Çocuğunuzun hem bilişsel hem de sosyal özelliklerinin şekillenmesine destek sunacak olan iş birliği çerçevesinde eğitim ve öğretimin niteliğini artırmaya dönük çeşitli alanlarda uzman, eğitimci ve akademisyenler belirlenen okullarda eğitim seminerleri verecek, atölye çalışmaları düzenlenecek. Şehrimizin  tarihi boyutu, kültürel öğeleri, sanatsal içerikleri, sosyolojik unsurları, folklorik içeriği ve coğrafi özellikleri hakkında  uzmanlardan ve akademisyenlerden içerik ve uygulama bağlamında destek alınacak.

Drama ve atölye uygulamaları yapılacak. Müze eğitimlerinde tarihi kültür aktarımı ile müzede öğrenmenin çeşitli imkânlarından yararlanılcak. Öğrencilerin gönüllü katılımları ile sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda eğitimler yapılacak, etkinlik ve seminerler düzenlenecek.

Veli Eğitimleri

Ailelerin, çocuklarının eğitiminde daha fazla söz sahibi olması ve sorumluluk üstlenmesi, ancak eğitim konusunda yeterli ve sağlıklı bilgilenmeleri ile mümkündür. Öğretme-öğrenme süreçlerinde benimsenen yeni yöntemlerin ve eğitim kurumlarında öğrenciler için geçerli olan yeni şartlar, ailelere uzman eğitimciler ve akademisyenler tarafından seminerler ve rehberlik çalışmaları ile aktarılır. Bu çerçevede Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği’nin organizasyonu ile rehberlik, sosyoloji, çocuk gelişimi, okul öncesi eğitimi alanlarında bilgilendirici seminer ve toplantılar düzenlenecek. Gerekli eğitim uzmanı ve akademisyen desteği sağlanacak.

 01-04-201901-04-201901-04-201901-04-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.