İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hep Birlikte Okuyoruz

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul’u Okuyorum Projesi kapsamında Valimiz Sayın Ali Yerlikaya ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı Bakırköy’de bulunan Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez Ortaokulu’nda öğrencilerle bir araya geldi.
Hep Birlikte Okuyoruz

Yaşadığımız şehir olan İstanbul, aynı zamanda Türkiye’nin de gözbebeği durumundadır. Fakat İstanbul’da yaşayan 18 milyon insanımız şehrini yeterince tanımıyor, öğrenemiyor ve sahiplenemiyor. Oysa içinde yaşadığımız şehirler bizim evimizdir.

Tarih ve Şehir Bilinci

İstanbul, dünyanın en zengin tarihî kültürel mirasına ev sahipliği yapıyor. Fakat ne yazık ki tarihî kültürel eserlerimizi koruyamıyoruz; koruyamadığımız gibi zarar da veriyoruz. İstanbul, maalesef her geçen gün İstanbul olmaktan biraz daha uzaklaşıyor. Bunun en başta gelen sebebi de çocuklarımıza bir tarih ve şehir şuuru veremeyişimizdir. Eğer bu olumsuz gidiş devam ederse, gelecek nesiller İstanbul´un pek çok tarihî eserini fotoğraflarından seyretmek zorunda kalabilirler.

Bu kapsamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından başlatılan İstanbul’u Okuyorum Projesi kapsamında bugün İstanbul’da bulunan ortaokul ve liselerde öğrenciler ilk dersin 15 dakikasında kitap okudu. Proje kapsamında İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Yeşilköy Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez Ortaokulu’nda öğrencilerle bir araya geldi. Valimiz Yerlikaya ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Yazıcı, öğrencilerimizle beraber bir süre kitap okudu.

Bütün Mekânlarda Okuyacağız

Valimiz Yerlikaya, proje çerçevesinde yaptığı açıklamada bu projenin sadece okullarda uygulanmayacağını, şehrin birçok noktasında öğrencilerin kitap okuması için çeşitli etkinlikler düzenleneceğini belirterek “Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez Ortaokulu 5/C sınıfında ilk dersteyiz. İstanbul’umuzda 22 Kasım itibariyle okullarımızda ilk derste İstanbul’u Okuyorum Projesini başlatıyoruz. Bu proje çocuklarımızın ve gençlerimizin var olan okuma alışkanlığının düzeyini yükseltmeyi amaçlıyor. Onlarla beraber ilk derse hayatımızı paylaştığımız tüm mekânları ve şehrimize ait her şeyi okumakla başlıyoruz. Tabii sadece İstanbul’a ait olanlar değil ama önceliğimiz İstanbul. Gözlerimizin aydınlığı yavrularımız, geleceğimizin teminatı gençlerimiz için okumanın en önemli uğraş olmasını istiyoruz. Bu projeyle sadece okullarda değil,  bütün mekânlarda; tramvayda, metroda, stadyumda, otobüs duraklarında İstanbul’umuzun her köşesinde okuyacağız. Hayatı güzelleştirmek hayatı paylaşmak için yapacağız bunu.”

Beşikten mezara kadar yitik malımız olan ilmi ancak okuyarak elde edebileceğimizi ifade eden Yerlikaya; “Okumakla ilgili gayretlerimiz artacak ama yazmak da istiyoruz. Okullarımızda genç kalemlerimiz dergiler çıkaracak. Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez okul dergisi çıkarılacak hepiniz köşe yazısı yazacaksınız, futboldan hoşlanan futbol yorumu yapacak, tarihten hoşlanan tarih yazacak. Dergi yarışması da yapacağız tüm okullar arasında yapılacak bu yarışmalar.” ifadelerini kullandı.

Şehrimiz Evimizdir

İstanbul Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ise çok farklı tematik okumalar gerçekleştirileceğini kaydederek, şu bilgileri verdi: “Ortaokul ve liselerimizde uygulanacak İstanbul’u Okuyorum Projesiyle öğrencilerimize yaşadıkları şehri niçin tanıyıp sevmeleri gerektiği konusunda bir bilinç kazandırılacaktır. Şehrimiz evimizdir, düşüncesinden hareketle öğrencilerimizin yaşadıkları İstanbul’u kendi evi olarak görmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Hiç şüphesiz bir şehri tanımanın en güzel yollarından biri okumaktır. Hakkında en fazla kitap yazılan şehirlerden biri de İstanbul’dur. İstanbul kitapları içinden seçilen 5 eserin okunmasıyla, İstanbul okumaları hakiki bir okumaya dönüşecek ve diğer faaliyetlerle de pekiştirilecektir. Okumaların ardından yapılacak yazı, şiir ve ‘İstanbul Bilgi Yarışması’ ile öğrencilerimizin bilgi ve duyarlılıkları pekiştirilecek ve aynı zamanda ödüllendirilecek.”

Tematik Okumalar Yaygınlaşacak

Projenin birçok bileşeni olduğunu belirten Yazıcı proje kapsamında tematik okumalar yapılacağını vurgulayarak; “Yarın öbür gün tarihsel bir mekânda okuma yapılacak. Ayasofya, Topkapı gibi tarihi mekânlarda ya da otobüs, metrobüs, metroda kitap okuyacaklar. Mevsim kış olduğunda kar altında okuma yapılacak. Hayvanları Koruma Günü’nde hayvan temalı okumalar yapılacak. Şehitler Günü’nde şehitlerle ilgili kitap okunacak. Okuma gündemde tutulacak. Ortaokul ve liselerin tamamında olacak.” ifadelerini kullandı.

Valimiz Yerlikaya, daha sonra çocuklardan internet ile daha az ilgilenmeleri, daha az televizyon izlemeleri ve daha çok kitap okumaları için söz aldı. Okuma etkinliğinin ardından Valimiz Sayın Ali Yerlikaya ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı öğretmenler ile bir araya gelerek duygu ve düşüncelerini paylaştı. Öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü tebrik ederek, sohbet etti.

 Projenin ilerleyen aşamalarında veliler okula gelip çocuklarıyla birlikte kitap okuyacak. Sosyal medya, yazılı ve görsel medya ile kamu alanlarında yapılacak faaliyetlerle projenin önemine dikkat çekilecek.

22-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.