İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hem Üretim Hem Ekosistem

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde üretilen ilk ahşap oyuncakları Gökkuşağı Özel Eğitim Okulundaki öğrencilere hediye etti.
Hem Üretim Hem Ekosistem

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, eşi Sayın Rana Selçuk ile Bakan Yardımcısı Sayın Mahmut Özer ve eşi Sayın Nebahat Özer, engelli çocuklarla genel eğitimdeki çocukların kaynaştırma eğitimi aldığı Millî Eğitim Vakfı Gökkuşağı Özel Eğitim Anaokulu İlkokulu Ortaokuluna sürpriz ziyaret gerçekleştirdi.

Sağlıklı Oyuncak İhtiyacı

Bakanımız Selçuk, 2018’in Ekim ayında mobilya ile dekorasyon alanında üretim yapan ve pilot olarak belirlenen mesleki ve teknik eğitim kurumlarında başlatılan uygulama kapsamında üretilen ilk ahşap oyuncakları serebral palsi hastası çocukların da bulunduğu öğrencilerle buluşturdu. Ziyaretinde kendisini büyük bir sevinç ve heyecanla karşılayan miniklerle vakit geçiren, verdikleri mini konserlere eşi Rana Selçuk’la eşlik eden, sınıf ve atölyeleri gezen Selçuk, öğrencilerin el emeği göz nuru projelerini de titizlikle inceledi.

Ahşap oyuncaklara kavuşmanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler de Bakan Selçuk’la fotoğraf çektirdi. Bakan Selçuk, çocuklar açısından oyunun ve oyun temelli eğitimin önemine dikkati çekti. Selçuk, “Ülkemizin çok ciddi anlamda bir ahşap oyuncak, sağlıklı oyuncak ihtiyacı var. Medyada birçok kez sağlıklı olmayan oyuncakların ne tür zararlar verdiği konusunda açıklamaları görüyoruz. Biz buna tedbir olarak kendi meslek liselerimizde, kendi oyuncaklarımızı sağlıklı şekilde üretelim istiyoruz. Ama bunu sadece okullarda üretmekle kalmayıp bir ekosistem kurmaya da çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tasarımdan Üretime

Bakanımız Selçuk, ahşap oyuncakları öncelikli olarak ihtiyaç duyulan ilkokullar, ortaokullar, liseler gibi alanlara temin etme konusunda bir tedarik zinciri oluşturduklarını anlatarak, “Daha sonra da bunun çok daha büyük şekilde kamuoyuna yönelik üretilmesi planlanıyor. En sonunda da uluslararası ihracat noktasında da ahşap oyuncaklarımızın tasarımı, tasarımdan üretime doğru, üretimden de girişimcilik modelleriyle bunun yaygınlaştırılmasını hedefleyen bir çalışmamız var.” diye konuştu.

Konuyla ilgili projenin başlatıldığını, ilgili protokollerin imzalandığını anımsatan Selçuk, şu değerlendirmede bulundu: “Projenin başlatılmasının hemen ardından pilot olarak belirlenen Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde ahşap oyuncak üretimine başladık. Yani sadece bir niyet veya temenni olarak yapmıyoruz, bunu bütün süreçlerini tamamlayarak, üretim ve hatta ilerde pazarlaması ve satışı konusunda da yeni modeller oluşturmak suretiyle. Artık okullarımız üretimin merkezi olsun, mesleki ve teknik liselerimiz hayatın merkezi olsun istiyoruz. Bunun için de somut tedbirlerimizi alıyoruz.”

Ahşap oyuncakların yerli üretim oluşuna dikkati çeken Selçuk, “Üretilen oyuncaklar sağlıklı oyuncaklar. Çocuklarımızın zekâ, kişilik, sosyal ve duygusal gelişimi için oyun ve oyuncak meselesi en birinci konumuz.” diye konuştu.

Ahşap Oyuncak Sektörü İstişare Toplantıları

Millî Eğitim Bakanlığımızca Türkiye’de ihtiyaç duyulan ve büyük oranda ithal edilen ahşap oyuncakların tasarımı ve üretimi ile ilgili önemli bir adım atıldı. Ekim 2018’de mobilya ve dekorasyon alanında üretim yapan mesleki ve teknik eğitim kurumlarında ahşap oyuncak üretimini başlatan Bakanlık, uygulama için Ankara, İstanbul, Bursa ve Balıkesir’i pilot iller olarak belirledi. Bu illerdeki Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde üretilen ilk ahşap oyuncaklar, Millî Eğitim Vakfı Gökkuşağı Özel Eğitim Anaokulu İlkokulu Ortaokulunda eğitim alan öğrencilerin de yüzünü güldürdü.

Öte yandan Bakanlıkça Türkiye’de ahşap oyuncak üreten sektör temsilcileri ile 2018’in Ekim ve Aralık aylarında yapılan Ahşap Oyuncak Sektörü İstişare Toplantıları’nın bu yıl 3 ayda bir tekrar edilmesi planlanıyor. Okul öncesi eğitimde çocukların gelişimini destekleyici ahşap oyuncak ve zekâ materyalleri tasarımını gerçekleştirecek AR-GE birimi de oluşturan Bakanlık, geliştirilen ürünleri, bu yıl kurulmaya başlanacak tasarım ve beceri atölyelerinin zenginleşmesi için kullanmayı hedefliyor.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.