İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hem Okuyacağız Hem Yazacağız

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,  Bir Harf Bin İstanbul Projesinin tanıtım toplantısında bir konuşma yaptı.
Hem Okuyacağız Hem Yazacağız

Ara sınıflarda okuyan fakat okuma-yazma becerisi kazanamayan öğrencilerimize bu becerileri kazandıracak öğretmenlerimize rehberlik hizmeti vermek, diğer bir deyişle yöntem ve uygulamalar konusunda danışmanlık yapmak önemli bir konudur. Öğretmenlerimize bu zorlu süreçte yardımcı olacak öğretmenlerimizin gerekli destekleri zamanında vermelerine yardımcı olacakları Bir Harf Bin İstanbul Projesi uygulamaya geçirilecek.

Bir Harf Bin İstanbul Projesi, iki öncelikli amaç doğrultusunda hayata geçiriliyor. Bunlardan ilki,  resmî eğitim ve öğretim kurumlarımızın 2. sınıfla 12. sınıfları arasında okuma-yazma bilmeyen tüm öğrencilerimizin okuma-yazma becerileri edinmelerini sağlamaktır.  Projenin katkıda bulunacağı diğer başlıca amaç ise okuma-yazma becerileri zayıf olan öğrencilerimize dair yenilikçi etkin uygulamalar üretme süreçlerinin yaygınlaşmasıdır.

Proje kapsamında önce, 2.sınıf ve 12.sınıf arasında okuma-yazma bilmeyen öğrenciler tespit edildi. Bu öğrencilerimize okuma-yazma becerisi kazandırabilmek için yapılacak eğitimler kapsamında ilçelerimizden formatör öğretmenler belirlendi.

Hep Beraber Başaracağız

Toplantıya İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, proje koordinatörlerimiz, maarif müfettişlerimiz ve öğretmenlerimiz katıldı. İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,  Bir Harf Bin İstanbul Projesinin dünkü tanıtım toplantısında bir konuşma yaptı. Yazıcı,  2023 Vizyonu doğrultusunda hazırlanan projelerden biri olan Bir Harf Bin İstanbul Projesinin önemine değinerek; “Projemizin en iyi şekilde tasarlanması için özverili ve yoğun bir hazırlık dönemi geçirdik. Projemiz ilk duyurulduğu andan itibaren gösterdiğiniz ilgi ve hazırlık süresince bizimle paylaştığınız fikirler öneminin ve hedef kitlesine ulaşacağının belirgin birer göstergesiydi.” dedi.

Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak ara sınıflarda olup şu veya bu sebeple okuma-yazma becerisi edinemeyen her öğrencimizin temel okuma-yazma becerileri kazanmalarını sağlayacak etkin öğretim uygulamaları için çaba harcadıklarını ifade etti. Yazıcı; “Ara sınıflardaki öğrencilerimizin, özel gereksinimleri, yaşları ve diğer özellikleri ne olursa olsun temel okuma-yazma becerilerini kazanabilmeleri için çalışıyor, bu alanda yapılan çalışmaların yaygınlaşmasına ve çoğalmasına katkıda bulunmaya gayret ediyoruz. Bu süreçte, öğretmenlerimizin yanında velilerimize de büyük rol düştüğüne inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Her Çocuk Bir Dünyadır

Yazıcı, ara sınıflarda okuma-yazma bilmeyen ya da bu becerileri zayıf olan öğrencilerimize okuma yazma becerilerini nasıl kazandırılacağı ile ilgili yöntem ve tekniklerin formatör öğretmenlerimizle uygulamalı bir şekilde paylaşması için üç gün sürecek bir programın planladığını belirtti ve şöyle dedi: “Çocuklarımızın kaderini değiştirebiliriz. Bu bizim hem insani hem mesleki görevimizdir.  Unutmayalım ki, her çocuk bir dünyadır. Gözündeki ışık, önündeki karalı defter, zihni zehir gibi çalışan çocuklarımızın okuma yazma problemlerini çözmek bizim sorumluluğumuzdur. Bu vesileyle, eğitim süreçlerinde görev alacak maarif müfettişlerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ederim. Umuyoruz ki, bugünkü program içeriği hepimizin ufkunu genişletir ve konu üzerinde düşünmek ve harekete geçmek için zihinlerde bir pencere açar.”

Bir Umut Projesi

Öğretmenlerimizin iş birliği ile çocuklarımız için güzel ve anlamlı işlere imza atmayı öne çıkaran proje kapsamında İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil de bir konuşma yaptı. Özil; “Bu proje umut projesidir.” dedi.

Konuşmaların ardından proje detaylarıyla ilgili bilgiler verildi. Tanıtım programında öğretmenlerimize maarif müfettişlerimiz tarafından ilgili yönetmeliğe dair sunum yapıldı. Ayrıca öğretmenlerimize “Okuma Yazma Değerlendirme Sistemi” tanıtıldı.

10-11-201810-11-201810-11-201810-11-201810-11-201810-11-201810-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.