İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hazine Zanaatlar

Tasarım Beceri Atölyeleri çerçevesinde Hazine Zanaatlar etkinliği pilot uygulaması yapıldı.  
Hazine Zanaatlar

Kelimenin en geniş anlamıyla zanaatkâr, temel bir insani içgüdüyle ilgilidir: Bir işi başka bir şey için değil de yalnız o iş için yapmak. Kelime endüstri toplumunun gelişiyle yitmekte olan bir hayat tarzını akla getiriyor olsa da, zanaatkârın dünyası maharetli el emeğinin çok ötesine, bugüne, bütün insan uğraşlarına uzanır. Dolayısıyla, bilgisayar programcısının, doktorun, ebeveynlerin, kısacası herkesin iyi zanaatkârlığın değerlerini öğrenerek kazanacağı çok şey var. 

Zanaat Alanlarının Fark Edilmesi

Bu bakımdan zanaatkârların yaptıklarını ve yapma biçimlerinin farkında olmak, etik değerlerle maddi emek arasında bağ kurmak ve günümüze kadar gelerek iyi iş denen şeyin anlamını masaya yatırmak lazım. Millî Eğitim Bakanlığımızın Tasarım Beceri Atölyelerinin kurgusunda önemli yer tutan sanat-zanaat alanlarının çocuklar tarafından fark edilmesinin sağlanması da yer alıyor. Öğrencilerimizde bu alanlara karşı merak uyandırılması ve basit uygulamalarının yapılabilmesi amacıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Hazine Zanaatlar etkinliğini planladı.  

Zaten zanaat ve zanaatkârın geçmişi bize aynı zamanda araçları kullanmanın, işi örgütlemenin, malzeme hakkında düşünmenin başka yollarını gösterdiği gibi hayatı nasıl yaşamak gerektiği hakkında güzel öneriler sunar. Etkinlikte çocukların, kaybolmaya yüz tutan zanaatları icra eden ustaların atölyelerini ziyaret ederek ürünün yapım aşamalarını görmeleri, ustaların hayat hikâyelerinden ilham almaları sağlanmaya çalışılıyor. 

Görme ve Uygulama İmkânı

Resmî ilkokul ve ortaokullarda öğrenim gören öğrencilerimize yönelik etkinliğe yoğun başvuru oldu. Başvuruların değerlendirilmesi devam ederken, etkinliklerin pilot uygulaması Fatih ve Üsküdar ilçelerimizdeki zanaatkârların ziyaret edilmesiyle başladı. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ekibinin ziyaretlerinde zanaatkârların öğrencilerle yapacakları etkinlikler değerlendirildi. Öğrencilerin yaş gruplarına göre öğrenebilecekleri beceriler üzerine konuşuldu. Etkinlikler Ağustos ayında beş öğrenci ve yanlarında bulunan velilerden oluşturulan gruplarla gerçekleştirilecek.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından sağlanan araç ile zanaat ustalarının atölyeleri ziyaret edilecek. Bu sırada zanaat ustaları kısaca yaptıkları işi anlatacak ve velilerin gözetiminde çocukların yaşlarına göre yapabilecekleri uygulamaları gösterecekler. Öğrencilerin zanaat alanlarına karşı farkındalıkları sağlanıp ilgileri arttırılmaya çalışılacak. Etkinlikte yer alan zanaat ustalarının alanları; kalemkârlık, örmecilik, şapkacılık, saz yapımcılığı, ney yapımcılığı, ahşap oymacılığı olacak. Böylece teoriyle pratik, teknikle dışavurum, zanaatçıyla sanatçı, üreticiyle kullanıcı arasında oluşan fay hatlarının giderilmesi için önemli bir adım atılacak.

24-07-201924-07-201924-07-201924-07-201924-07-201924-07-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.