İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Haydarpaşa Lisesi ve Türk Eğitimindeki Yeri Sempozyumu Yapıldı

İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci “Bir Ekol Olarak Haydarpaşa Lisesi ve Türk Eğitimindeki Yeri” başlıklı sempozyuma konuşmacı olarak katıldı.
Haydarpaşa Lisesi ve Türk Eğitimindeki Yeri Sempozyumu Yapıldı

Haydarpaşa Lisesi’nin düzenlediği sempozyum açılışına İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozlağan, Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, öğretim üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve Haydarpaşa Lisesi mezunları katıldı.

Sempozyumda açılış konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yelkenci, Bir Haydarpaşa Lisesi mezunu olarak öncelikle burada bulunuyor olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek “ bir okulun ele alındığı eğitim tarihinde mikro tarih diye bir alan, yol, yöntem vardır. Bu noktada da bu sempozyum, eğitim tarihçiliğinde bir mikro eğitim tarihi örneği olarak akademi ve  bilim tarihindeki yerini alacaktır. İlk örnek olması hasebiyle geleneği olan okullarımızdan birinin incelemesi bu sempozyum ayrıca kıymetli yapıyor.” dedi.

Sempozyum fikrinin nasıl doğduğunu anlatan Yelekenci, sözlerini şöyle tamamladı:

“ Haydarpaşa lisemizin değerli Müdürü Ömer Faruk Aras,  İl Milli Eğitim Müdürü olarak değil de bir Haydarpaşa lisesi mezunu olarak ziyarete geldiklerinde şöyle bir durumla karşı karşıyaydık. TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ve naçizane biz de  Haydarpaşa Lisesi mezunuyduk. Madem böyle bir durum var o zaman bu dönemde okulumuzun hem eğitim tarihine kısaca değinerek, okulumuzun bugününü geleceğini konuşacağımız bir sempozyum düzenleyerek bu durumu değerlendirelim dedik. Haydarpaşa Lisesi Müdürümüz Ömer Faruk Bey hemen  girişimlerde bulunarak  Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile görüştü ve güzel bir beraberlik göstererek bu sempozyumu hazırladılar. Her sürecinde özene bezene, dikkatle sempozyumu hazırladılar. Kendilerine ve emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum.”

Ayrıca Yelkenci sempozyumun 1. oturumunda Haydarpaşa Lisesi’ni Hazırlayan Tarihsel Süreç başlıklı tebliğini sundu.

02-05-201702-05-201702-05-201702-05-201702-05-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.