İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayatı Edebiyatla Kuşatmak

TÜYAP Kitap Fuarı, İstanbul Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi´nde açıldı.
Hayatı Edebiyatla Kuşatmak

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği´nin iş birliği ile düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi´nde açıldı. 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuarda 9 gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan 300 kültür etkinliği yapılacak.

 Fuar kapsamında düzenlenen imza günlerinde birçok yazar okurlarıyla bir araya gelmesi bekleniyor. 18 Kasım’a kadar sürecek fuarın genç kuşak okurlara yönelik tasarlanan yeni etkinlik alanında, gençler için farklı etkinlikler gerçekleşecek. Selim İleri’nin “Onur Yazarı” olarak yer alacağı TÜYAP’ta usta yazar adına çok sayıda etkinlik düzenlenecek. Fuarda,  müteveffa foto muhabiri Ara Güler sergisi de yer alıyor. İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü’nün standı da kitap fuarı boyunca ziyarete açık olacak.

 Kitaptaki Daralma Aşılacak

Fuarın açılış töreni, TÜYAP Fuar Merkezi´nin Karadeniz salonunda yapıldı. Törene, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Haluk Dursun, İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, fuarın bu yılki onur yazarı Selim İleri, yayıncılar ve kitapseverler katıldı.

Fuarın açılışında yaptığı konuşmada açtıkları Millet Kıraathanesi sayısının 30’u bulduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun, “Sayısız millet kıraathanesi açıyoruz bu ara. Bu ay 30´u falan bulacak. 7-24 açık olan mekânlar. Dolayısı ile bu kitaptaki daralmayı ve sıkışmayı millet kıraathaneleri açılımı ile arttırmada bir avantaj olacağı kanaatindeyim.” dedi.

 Öğrencilerimizin Katılımı Sağlanacak

İstanbul´un nüfusunun 15 milyon olduğunu, geçen yıl fuara sadece 750 bin kişinin katıldığını hatırlatan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya; “Bu fuara öyle bir katılımcı sayısı olmalı ki; en az 1 buçuk milyon. Yani nüfusumuzun yüzde 10’u, öğrencilerimizin yarısını sağlayacak bir katılım sağlamalıyız.” dedi. Katılımcılar, konuşmaların ardından sahnede kurdele keserek fuarın açılışını yaptılar.

Bakan Yardımcısı Dursun, Vali Yerlikaya ve beraberindekiler açılışın ardından fuarı gezdiler.

11-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.