İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayata Dokunan Merkezler

Geçmişin izlerini günümüze aktarmakta önemli rol üstlenen Cihangir Halk Eğitim Merkezi, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzde çalışmalarını sergiledi.
Hayata Dokunan Merkezler

2012’de halk eğitim merkezi olarak faaliyete başlayan Cihangir Halk Eğitim Merkezi Cihangir yokuşundan aşağıya doğru inerken, karşıda beliren muhteşem deniz manzarasının büyüsüne kapılındığından farkına varılmayan en az 250 yıllık bir binada bulunuyor. Cihangir Camisi ile aynı zamanda yapılan Sıbyan Mektebi ve ilkokul olarak kullanılan merkezin binası 1970’lerden itibaren pratik kız sanat okulu şeklinde hizmet etmiştir.

Yediden yetmişe herkese hizmet sunan merkezden Sevgi Gergin, Yasemin Doğan, Enis Ergün, Handan Alma ve Kadir Yüce çalışmaları hakkında bir hafta boyunca İl Müdürlüğünüzde bilgi verdiler.  Kursiyerlerin ürünlerinin tanıtımını esas alan sergide kukla replikaları, seramik, resim ürünleri, boyutlu resim ve keçe çalışmaları sergilendi.

Müdürlüğümüzün girişinde düzenlenen ve Cihangir Halk Eğitim Merkezi el sanatları ve resim sergisi kursiyerlerinin ürünü olan diğer eserler, sergiyi gezenlerin büyük ilgisiyle karşılaştı. Sergide birbirinden güzel el işlerinin yanı sıra kuklalar ilgi çekti.

Merkezin, “Davul Derisi Kukla Kursu” kültürel alandaki önemli bir boşluğu dolduruyor. Bu kurs sayesinde UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras kapsamına alınan Karagöz sanatının sürdürülebilirliği sağlanıyor.

Merkezin keçe kursu ise, iğneli ve ıslak olmak üzere iki çeşidi bulunan keçenin kullanım alanlarının genişlemesiyle yoğun ilgi görüyor.

Cihangir Halk Eğitim Merkezi’nin mantar yetiştiriciliği kurs programından gelenekli sanatlara kadar pek çok alanda çalışmaları bulunuyor.

12-11-201812-11-201812-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.