İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayat Boyu Öğrenen Mahalle Ezberleri Bozuyor

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ezber bozan Hayat Boyu Öğrenen Mahalle Projesi kapsamında ilimizde açılan kursları ziyaret etti.
Hayat Boyu Öğrenen Mahalle Ezberleri Bozuyor

Günümüzde örgün eğitim kurumlarını ve bu kurumlarda geçirilen zamanı aşan öğrenme talebi doğmaktadır. Hayat boyu öğrenmenin bir kavram, yapı, süreç ve sistem olarak yeniden yapılandırılarak toplumsal yaygınlığının artırılması, daha önce hiç olmadığı kadar önemli bir hâle gelmiştir.

Vizyon, Kurumsal İş Birliği ve Zamanın Ruhu

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesi ışığında kurumsal iş birliğiyle hayata geçirilen Öğrenen Mahalle Projesi hayat boyu öğrenme faaliyetlerine erişimi artıracağı gibi eğitimde dönüşümün birlikte, akıl ve hayal gücüyle yaratılabileceğini ortaya koyuyor.

Hayat Boyu Öğrenen Mahalle Projesiyle halk eğitimi merkezi kursları, her mahalleye taşınıyor. Proje yaş ayrımı gözetmeksizin mahallenin tüm bireylerine hitap eden, herkesin becerilerini geliştirebileceği öğrenme alanları oluşturmayı hedefliyor.  Mahalle sakinleri, öğrenci, okul ve aile iş birliği ile okul bahçelerinin zenginleştirilmesine yönelik faaliyetler düzenleniyor.  Ayrıca çocuk ve gençler başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik her türlü bağımlılıkla mücadeleye ilişkin farkındalık eğitimleri yaygınlaştırılacak. 

Zamanın ruhunu yakalamak için 21. yüzyıl becerileri arasında yer alan çoklu okuryazarlıklara (dijital, finansal, sağlık, enerji, ekoloji ve sosyal medya gibi vb.) ilişkin farkındalık ve beceri eğitimleri düzenlenecek. Millî Eğitim Bakanlığımız bünyesinde yürütülen hayat boyu öğrenme ve yaygın eğitim sürecindeki sertifikaların belli standartlara bağlı olarak tanınırlığı artırılacak. Hayat boyu öğrenme süreçlerinde farklı hedef kitlelere ulaşmak ve öğrenmeye erişimi artırabilmek için gerekli dijital araçlardan yararlanılacak.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Tuzla Evliya Çelebi Mahallesinde Ord. Prof. Dr. Cahit Arf İlkokulunda Hayat Boyu Öğrenen Mahalle Projesi kapsamında açılan kursları ziyaret etti. Ziyarete Bakanımıza İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Tuzla Kaymakamı Sayın Ali Akça ve Tuzla Belediyesi Başkanı Sayın Dr. Şadi Yazıcı eşlik ettiler.

920 Mahalle 1530 Okul

Bakanımıza Hayat Boyu Öğrenen Mahalle Projesi kapsamında adına bağışlanan   34 adet fidanın sertifikası, Tuzla Halk Eğitimi Merkezi Öğretmeni Demet Oğuz tarafından takdim edildi. Bakanımızı,  Tuzla Halk Eğitimi Merkezi müzik öğretmenleri; Eda Durgut ve Ayfer Zenginsöz'in seslendirdiği ''Ela Gözlerini Sevdiğim Dilber '' türküsüyle karşıladı.

"Hayat Boyu Öğrenen Mahalle" sloganıyla başlayan proje  kapsamında her mahalleden seçilen en az bir okulda, örgün eğitimi aksatmayacak şekilde halk eğitimi kursları açılacak. Bu yıl ilimizde başlayan pilot uygulama, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında tüm Türkiye'de hayata geçirilecek.  Projeyle istihdamı geliştirmek, nitelikli iş gücü oluşturarak ekonomiye katkıda bulunmak, kişilerin mesleklerindeki gelişmelerini yakından takip etmek hedefleniyor. İlimizde 920 mahallede 1530 okulumuz bu proje kapsamında hayat boyu öğrenme merkezi olarak belirlendi.

Açılan Kurslar ve Bireylerin Kendilerini Yenilemesi

Bakanımız Hayat Boyu Öğrenen Mahalle Projesi kapsamında açılan su kabağı işlemeciliği, ahşap yakma, cam işlemeciliği ve hüsnühat kurslarının canlı performanslarını izledi. Ayrıca uygulama çerçevesindeki giyim, takı tasarım, gümüş işlemeciliği, çini ve çocuk gelişimi kurslarında üretilen ürünlerin sergisini gezdi. 

Ardından Tuzla Halk Eğitim Merkezinin, Evliya Çelebi Mahallesinde bulunan Ord. Prof. Dr. Cahit Arf İlkokulundaki Hayat Boyu Öğrenen Mahalle Projesi kapsamında açtığı resim, çini, arıcılık ve çocuk gelişimi kurslarını ziyaret etti. Kursiyerlerle fotoğraf çektirdi. Ayrıca arıcılık ve çocuk gelişimi kurslarını başarıyla bitiren kursiyerlere kurs sertifikalarını verdi. Hızla değişen dünyada herkesin gençliğinde edindiği bilgiler yanında yeni bilgilere de ihtiyaç duyduğunu belirten Bakanımız Selçuk, bireylerin kendilerini yenilemesinin hayat boyu eğitimle mümkün olduğunu ifade etti. 

Bakanımız Selçuk sosyal medya hesabından  "Bir mahalle öğrenir, eğitim her haneye yayılırsa nasıl olur? Hayat Boyu Öğrenen Mahalle Projemizde, resimden seramiğe, takı tasarımından arıcılığa 73 farklı kursun pilotlama sonuçları muazzam. Hedef, Türkiye genelinde 15 bin okul, 15 bin mahalle. Evdeyseniz biz geliyoruz."  paylaşımını yaptı.

Öğretmenlerimizle sohbet eden Bakanımız Selçuk etkinlik sonrasında okul bahçesinde öğretmen ve kursiyerlerle toplu fotoğraf çektirdi.

 

24-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-202124-05-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.