İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hasan Âli Yücel Edebiyat Ödülleri

Millî Eğitim Bakanlığı'mızın düzenlediği Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması'nda ilimizi temsil edecek eser belirlendi.
Hasan Âli Yücel Edebiyat Ödülleri

Millî Eğitim Bakanlığı'mız öğretmenlere yönelik Hasan Âli Yücel Edebiyat Ödülleri kapsamında Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması düzenliyor. Hasan Âli Yücel Edebiyat Ödülleri kapsamındaki Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışmasıyla Mehmet Akif Ersoy, Refik Halid Karay, Necip Fazıl Kısakürek, Halide Edip Adıvar, Ahmet Hamdi Tanpınar, Gülten Dayıoğlu gibi Türk edebiyatına önemli eserler kazandıran, edebiyatın sesini okullardan yükselten öğretmen yazar geleneğinin devamının sağlanması, okullardaki suskun kalemlerin sesinin duyurulması amaçlanıyor. 

Tema: Anadolu

Yarışmayla ilgili detaylı bilgi ve başvuru formu yarışma süreci  başlamadan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün internet adresinde yayımlandı.

Bu kapsamda, 2019 Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması'nın teması "Anadolu" olarak belirlendi. Bu eksende yazılacak bütün öyküler yarışma kapsamında kabul edildi.

Yarışmaya Millî Eğitim Bakanlığı'mız bağlı resmî ve özel okullarda görev yapan öğretmenler katıldı. Başvuru sahipleri, en fazla bir eser ile yarışmaya katılabiliyordu. Yarışmaya başvurusu yapılan eserin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması da şartlar arasındaydı.

Öykü yolculuğuna çıkmak isteyen öğretmenlerimiz, eserlerini, okul, kurum müdürlüklerine 8 Ağustos-30 Eylül tarihleri arasında teslim ettiler. Okul müdürlükleri eserleri 2 Ekim'e kadar İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerine gönderdi.  

İlimizi Temsil Edecek Eser Belirlendi

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz, İstanbul genelinde"Anadolu" teması ekseninde 39 ilçemizi temsil eden   öyküler arasından ilimizi temsil edecek birinci eseri belirlemek amacıyla 23 Ekim'de Fatih Cankurtaran Öğretmenevi'nde il seçici kurulunu son değerlendirmelerini yapmak üzere bir araya getirdi. 

İl seçici kurulunda öykücü Sayın Cemal Şakar, İstanbul Üniversitesi'nden  Sayın Prof. Dr. Köksal Alver, roman ve öykü yazarı Sayın Güray Süngü, öykücü Sayın Osman Koca ve AR-GE Birimi temsilcisi yer aldı. Günümüz öykücülüğünün önemli isimlerinden oluşan seçici kurulumuz, yazarın kişisel bilgilerinin yer almadığı, kişi bilgisi yerine rumuz kullanılan 39 kısa öyküyü şartnamedeki ölçütlere göre tek tek değerlendirdi.  Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Coğrafya Öğretmenimiz Muhammet Tekiner "Irmağın Dili Olsa" adlı eseri ile İstanbul İl Birincisi oldu. Öğretmenimizi tebrik ederiz.

Bakanlıkça jüri değerlendirmesi ve dereceye giren eserlerin ilan edilmesi 28 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İnceleme ve değerlendirme süreci bitiminden itibaren ilk beş derecede yer alan eser sahipleri, 24 Kasım haftası içerisinde oygm.meb.gov.tr  adresinden ilan edilecek ve aynı hafta içerisinde ödül töreni düzenlenecek.

Yarışmada birinci olan eser 10 bin lira, ikinci 5 bin lira, üçüncü 2 bin 500 lira ile ödüllendirilecek. Ayrıca mansiyon ve jüri özel ödülü de biner lira olacak. 

Yarışmada il birincisi olan öyküler de bir kitapta toplanacak.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.