İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hak Arama Kültürü

Kamu Denetçiliği Kurumu ve İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün ortaklaşa düzenlemiş olduğu İyi Yönetim İlkeleri Yarışması tanıtım toplantısı Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yapıldı.
Hak Arama Kültürü

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda yapılan tanıtım toplantısına TBMM Eski Başkanı Sayın İsmail Kahraman, Kamu Başdenetçisi Sayın Şeref Malkoç, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkan Vekili Sayın Bilal Erdoğan ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Ombudsmanlık Kurumu

Toplantıda konuşan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkan Vekili Bilal Erdoğan:  “Bir haksızlığı tespit ettiğimizde hiç olmazsa bugünün şartlarında bilgisayarımızın, telefonumuzu başında bir mail atamıyorsak, bir telefon açamıyorsak o zaman biz o haksızlığın parçası hâline geliyoruz. Bunun ötesindeki duyarlılık ulaşmamız gerek bilinç düzeyi nedir? O da bizzat görev alıp potansiyel haksızlıkların önüne geçecek çalışmalar iş ve eylemlerde bulunmaktır. Onun için işte bu Türkiye’deki ombudsmanlık kurumu da aslında dertli olduğumuz konularda ve yahut da bir haksızlığı yaşadığımız, gördüğümüz durumlarda buna seyirci kalmanın ötesine geçmenin başka bir fırsat sunuyor.” dedi.

Öğrencilerin ombudsmanlık yarışmalarına katılıyor olmalarının hem sosyalleşme hem de deneyim kazanma anlamında önemine değinen Bilal Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de ombudsman kurumu aslında dertli olduğumuz konularda yahut bir haksızlığı yaşadığımız, gördüğümüz durumlarda buna seyirci kalmanın ötesine geçmenin başka bir fırsatı. Türkiye’de bu tür kurumların karşılık bulması, bilinir hâle gelmesi, zamanla olacak. Onun için liselere yönelik bir aktivite yapılıyor ki bugün lisedeki gençler böyle bir şeyin varlığından haberdar olsun, 18 yaşını beklemeden buralardan istifade etsin. Benim sizlerden beklentim, bir derdiniz olduğu zaman ne olursunuz bunu söylemin ötesine taşıyın. Oturduğunuz yerde beklemeyin. İşler siz bir adım atmadığınız zaman kendi kendisini düzeltmeyecek. Bir toplum olarak bir ümmet olarak bizim kendimizi düzeltmemiz, her birimizin o düzelme inisiyatifine katkıda bulunmasıyla doğru orantılı. Bu etkinlik vesilesiyle buraya kompozisyonla, kısa filmle diğer dallarda katılım vesilesiyle bu konudaki duyarlılığımızın gelişmesine de katkısı olur.”

Kamu Denetçiliği Nasıl Çalışır?

Ombudsmanlığın altı yıllık genç bir kurum olduğunu, kurumu tanıtmak ve kurum hizmetlerini yaygınlaştırmak için önemli faaliyetlerde bulunduklarını söyleyen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç: “Bir işte memnuniyetsizliği varsa işlerin daha iyi düzeltilmesi gerektiğinde müracaat edecekleri yerler var. Bunların başında mahkemeler geliyor. İşte Sayın Cumhurbaşkanımız bunlara bir şey daha ilave etti. Dünyadaki deyimiyle ombudsmanlık, Türkiye’deki deyimiyle Kamu Denetçiliği Kurumu. İdareciler yorgun olur ve yahut da işleri çok olur. Hani vatandaş yanına geldiğinde suratını asar, bugün git yarın gel der ya. İşte bu müessese onu önlemek için kurulan bir müessese. Temel ilkemiz; insanları en hayırlısı insanlara faydası olandır. Diyoruz ki siz okulda bir sorun ile mi karşılaştınız, belediyelerden bir aksaklık, noksanlık mı var. Mahkemeye gitmiyorsun, Kamu Denetçiliği Kurumu’na gelir. Kamu denetçiliği verdiğiniz dilekçeden sizden harç alınmaz, pul alınmaz. Sizin verdiğiniz dilekçeyi en geç 6 ay içerisinde karara bağlarlar.” şeklinde konuştu.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Türkiye’de toplumsal huzura katkıda bulunduğunu ve vatandaş ile devlet arasında arabuluculuk yaptığını ifade eden Malkoç: “Hukuka uygun olan başvuruların çözüm oranı da yüzde 80 bunların önemli bir bölümünü dostane çözdük. Şimdi siz her hangi bir devlet kurumuna her hangi bir iradeye gittiğinizde resmi bir işlem yapmaya kalktığınızda sizin yaşının 18’den küçük işlem yapamazsınız. Kamu Denetçiliği Kurumuna 18 yaşından küçükler velisini izni olmadan müracaat edebiliyorlar. Lisedeki yavrularımız arasında müsabaka düzenliyoruz. Biz İstanbul’daki liseleri yarıştıracağız. Yarışmalar aracılığıyla gençler arasında hak arama kültürünün yaygınlaştıracağız. Allah nasip ederse de bu yarışmaların sonunda finali eğer Cumhurbaşkanımız da uygun görürse İstanbul’un güzel salonlarının birinde onun katılımıyla ödül törenini taçlandıracağız inşallah.” ifadelerini kullandı.

Toplantı sonrasında Kamu Denetçisi Şeref Malkoç, TBMM Eski Başkanı İsmail Kahraman, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkan Vekili Bilal Erdoğan’a plaket takdim etti, hatıra fotoğrafı çekimiyle program sona erdi.

27-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.