İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Güçlü Mesleki Eğitim, Güçlü Türkiye

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, mesleki ve teknik eğitimde tarih yazılan bir dönemde çoklu iş birlikleriyle yepyeni projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Güçlü Mesleki Eğitim, Güçlü Türkiye

Millî Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi için belirlediği yedi ana hedef doğrultusundaki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bu bağlamda, mesleki ve teknik eğitim için lokomotif bir şehir olan İstanbul'da yürütülen çalışmalar daha da önemli hâle geliyor.

Eğitim, İstihdam ve Üretim İlişkisi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ile İstanbul'a özgü olarak "Mesleki ve Teknik Eğitimin Güçlendirilmesi Çağrısı" adını taşıyan bir projenin hazırlıklarına başladı.

Proje ile "Erasmus+ K1 Projeleri" kapsamında "Üreten Okullar Projesi" başvurusu ile Avrupa Birliği ülkelerinde döner sermaye ile üretim yapan ve gelir elde eden kurumları yerinde incelenecek. Bu sayede onların üretim ve pazarlama stratejileri hakkında bilgi elde edilmesi amaçlanıyor. Ayrıca Sarıyer Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin koordinatörlüğünde yürütülen ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün de proje ortağı olduğu "Erasmus+ K2 Projeleri" kapsamında oldukça önemli başka bir proje var. 

Mesleki ve teknik eğitimde tarih yazılan bir dönemde tasarlanan bu projeyle  "Robotik Kodlama Eğitimine Erişimin Artırılması için Sanal Bir Platform" oluşturulmasıyla mesleki eğitimin değerin ve rehberlik erişim imkânlarının artırılması, yeni nesil müfredatın oluşturulması, eğitim ortamlarını ve insan kaynaklarının geliştirilmesi ve eğitim-istihdam-üretim ilişkisinin güçlendirilmesi amaçlanıyor. Bu yönüyle proje, insanı merkeze alan ve çocukların mutluluğuna odaklanan 2023 Eğitim Vizyonu ile doğrudan bağlantılı. İş gücü piyasasının istek ve beklentilerine uygun nitelikli insan gücü yetiştirmeyi hedefleyen İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin gördüğü ilgi bunun somut örneklerinden biri.

Üreten Okullardan Sektör Buluşmasına

Son birkaç yılda mesleki ve teknik eğitimin şaha kalkma noktasına ulaştığını, yükselişe geçtiğini ve tekrar eski kudretini kazanmaya başladığının göstergelerinden "Üreten Okullar Projesi" kapsamında Türkiye genelindeki okullarda üretilen ürünlerin sosyal sorumluluk projesi olarak sektör desteğiyle ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılmasını hedefleyen "Üreten Gönüller Projesi"nin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Ülke ekonomilerine ve kapasitelerine baktığımızda, bunların üretimle doğru orantılı değiştiğini gözlemliyoruz. Bu anlamda üretimin odağında yer alan eğitim türüne mesleki ve teknik eğitim diyoruz. Bu noktada "Üreten Okullar A.Ş."nin kurulmasıyla üretilen ürünlerin merkezi yerlerde oluşturulacak mağazalarda satışa sunulması gündemde.

Mesleki ve teknik eğitimin kurtuluşu, sektörle kombine bir hareketlilikten geçiyor. Sektörle iş birliği, mesleki ve teknik eğitimin çözüm anahtarını oluşturuyor. Okul-sanayi iş birlikleri, bugüne kadar mesleki eğitimin ürettiği tarihsel süreçten gelen bazı sorunların tümünün çözümünü oluşturuyor. Okul-sanayi iş birliği hareketliliği güçlendikçe, mesleki ve teknik eğitim güçleniyor. Bu noktada İstanbul'da çok önemli çalışmalar yürütülüyor. Mesleki eğitimin gelişimine çok önemli katkısı olan "Okul Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli" kapsamında günümüze kadar gerçekleştirilmiş olan iş birlikleri ve protokoller çerçevesinde "Büyük İstanbul Okul-Sektör Buluşması" toplu açılış töreni düzenlenmesi ile birlikte projenin daha büyük bir çarpan etkisine dönüştürülmesi hedefleniyor. Ayrıca ilçeler bazında alan/dal haritası çıkarılarak mesleki ve teknik eğitim İstanbul'da tekrar yapılandırılacak.

Kariyer Günleri Fuarı

World Skills ve Euro Skills yarışmaları ile ilgili İstanbul Ticaret Odası (İTO) ortaklığında bir yapının kurulması, ilk olarak İstanbul Skills yarışması, İstanbul Proje Tabanlı Mesleki ve Teknik Eğitim Beceri Yarışması ile "İstanbul Mesleki ve Teknik Eğitim Kariyer Günleri Fuarı"  düzenlenecek. Bunlar özenli bir şekilde hayata geçtiğinde, mesleki ve teknik eğitimin kalkınması için büyük bir adım atılmış olacak

Mesleki ve teknik eğitimde çok değerli projelerin hayata geçirildiği 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı'nda uygulanan "Atölye Buluşmaları", "MEET KAP" ve "Üreten Okullar" projelerinin çıktıları; sahadan gelen geribildirimler ile birlikte değerlendiriliyor. Bu projeler 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı'nda çok yönlü olarak uygulanmaya devam edecek.

16-08-201916-08-201916-08-201916-08-201916-08-201916-08-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.