İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gönüllü Öğretmenlerimiz Vefa Sosyal Destek Grubu'nda

Vefa Sosyal Destek Grubuna dâhil olan gönüllü öğretmenlerimiz çağrı alıcı olarak yeni koronavirüsle mücadele kapsamındaki çalışmalara evden destek veriyorlar.
Gönüllü Öğretmenlerimiz Vefa Sosyal Destek Grubu'nda

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanların sokağa çıkmaları İçişleri Bakanlığının genelgesiyle kısıtlanmıştı. 

Bu kapsamda olup evde tek başına yaşayan, ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayanlar için valilikler ve kaymakamlar koordinesinde Vefa Sosyal Destek Grupları oluşturuldu. 

Vefa Sosyal Destek Grubu, yurt genelindeki tüm il ve ilçelerde yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü vatandaşların alışveriş, temizlik ve sağlık kontrolü gibi ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyor.

Vefa Sosyal Destek Grubu, ihtiyaç olması hâlinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali ve kaymakamların başkanlığında oluşturulan bir uygulama.

Öğretmen, polis, jandarma, bekçi, AFAD personeli gibi kamu çalışanlarından oluşan Vefa Sosyal Destek Gruplarına vatandaşlar 112 nolu acil destek hattına ulaşarak ihtiyaçlarını bildirebiliyor. 

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulamaya geçtiği 22 Mart'tan itibaren çalışmalarına başlayan Vefa Sosyal Destek Grupları 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yoğun çaba sarf etti. İçişleri Bakanlığının 2 gün sokağa çıkma yasağı genelgesinin ardından çağrı merkezine gelen talepleri not almaya devam eden ekipler, vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda gıda, ilaç ve diğer ihtiyaçlarını temin ediyor.

"Biz bize yeteriz. Evde kalırsak her şey daha çabuk biter." anlayışıyla Vefa Sosyal Destek Grubuna dâhil olan gönüllü öğretmenlerimiz 3 günde bir sabah 9 ile 21 arasında çağrı alıcı olarak yeni koronavirüsle mücadele kapsamında evden çalışmalara destek veriyorlar.  

Vefa Sosyal Destek Grupları kapsamındaki acil çağrı merkezinde şimdilik 600 öğretmenimiz evden hizmet veriyor. Öğretmenlerimiz çağrı almaya başlayarak bahse konu vatandaşlarımızın taleplerini ilgili birimlere aktarmaya başladılar. Ayrıca Küçükçekmece Halkalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin 5 atölyesine iletişim merkezi kuruldu. Gerekli altyapı İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce sağlandı.

Öğretmenlerimiz internet üzerinden gelen çağrıları cevaplayarak vatandaşların gıda, temizlik, maaş talebi, ilaç temini gibi taleplerini alarak vefa iletişim programına kaydediyorlar.

21-04-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.