İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gönüllü Çocuk Yolculuğu

Millî Eğitim Bakanlığımızın Çocuk Vakfı iş birliğiyle düzenlediği Özel Yetenekliler Eğitimi Çalıştayı Ankara Başkent Öğretmenevinde başladı.
Gönüllü Çocuk Yolculuğu

Millî Eğitim Bakanlığımız, Güçlü Yarınlar İçin 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde yer alan özel yetenekli öğrencilerin eğitimi konusuna ilişkin yol haritası oluşturmak için Çocuk Vakfı iş birliğiyle Ankara Başkent Öğretmenevinde Özel Yetenekliler Eğitimi Çalıştayı düzenliyor.

Açılışını Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un yaptığı çalıştaya özel yeteneklilerin eğitimi alanında çalışan akademisyenler, sahada görev yapan BİLSEM yönetici ve öğretmenleri ile diğer paydaşlar katılıyor. İki gün sürecek çalıştayda, Türkiye’de özel yetenekli öğrencilerin eğitimlerine dair bütün hususlar birçok yönüyle ele alınacak.

İdealle Mümkün Arasındaki Denge 

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, açılış konuşmasında “Özel yetenekliler alanında strateji ve taktik konusunda çok büyük birikim ve emek var. İdeal olanla mümkün olan arasındaki dengeyi kurmamız gerekiyor. Bir an evvel mümkün olanla başlayıp eyleme geçmeliyiz.” dedi. Bakanımız Ziya Selçuk, çalıştayda yapılacak olan çalışmaların ve elde edilen sonuçların Türkiye’de  özel yetenekli öğrencilerin eğitimine sunacağı katkıya olan inancını dile getirerek çalışmanın tüm eğitim camiası için hayırlı olmasını diledi.

Medeniyet Tasavvurumuz

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Ahmet Emre Bilgili, çalıştayın bilgi ve tecrübelerimizi güncellememize fırsat tanıyacağına inandığını ve bu çalışmalarla sözün bitip icraatın başladığı bir döneme girildiğini ifade etti. Ahmet Emre Bilgili, “Bilge şair Sezai Karakoç’un ifadesi ile medeniyet tasavvurumuzun dayandığı üç temel unsur olan; ahlaki gelişimi, yetenek gelişimi, düşünce ve sanat gelişimini birlikte başarabilmeli,  bu topluma armağan çocuklarımızı kendi ülkelerine ve insanlığa hizmet eder hâle getirme sevincini hem onlara yaşatmalı hem de biz yaşamalıyız.” şeklinde konuştu.

Çocuklarımıza Bırakacağımız İki Miras

Çocuk Vakfı Başkanı şair ve yazar Sayın Mustafa Ruhi Şirin, “Gönüllü çocuk yolculuğundayız, acıtan bilgiye ulaştık ama gereğini yapamadık. Bu ülkede ilk kez Sayın Bakanımızla birlikte ‘2023 Eğitim Vizyonu’ çerçevesinde özel yeteneklilerin eğitimi 14 başlıkta ele alınarak ortaya konulmuştur. Yüzde yüz çocuk haklarını yalnızca doğmuş çocuklar için değil doğacak çocuklar için de talep ediyoruz.” dedi. Şirin konuşmasında ayrıca “Çocuklarımıza bırakabileceğimiz iki mirasımız var: kökleri ve kanatları” ifadelerine yer verdi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.