İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gençler Fuat Sezgin'in İzinde

Prof. Dr. Fuat Sezgin'in izinden gidenlere ilham verecek Altın Çağın Teknolojik Mirası adlı eseri lise öğrencilerimize ulaştırılmak üzere İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze teslim edildi.
Gençler Fuat Sezgin'in İzinde

İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam medeniyetinin yetiştirdiği bilginlerin bilimlere katkılarından ve eserlerinden bahseden çalışmalarıyla koskoca bir medeniyetin adeta ilmî bir panoramik fotoğrafını çekmiştir. Sezgin, sadece bununla yetinmemiş, dünya kütüphanelerini dolaşarak bin bir zorlukla bulup, konularına göre tasnif edip, bir araya getirip yayınladığı 1200 cildi aşkın tekrar basım, tıpkıbasım ve özgün araştırmadan oluşan dev külliyatla, bilim tarihçilerinin işini olağanüstü derecede kolaylaştırdığı kadar İslam bilim tarihi araştırmalarının ilk bir buçuk yüzyılına da ışık tutmuştur.

Bunun için 2019 yılı  "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" ilan edildi. Bu çerçevede önemli programlar düzenlendi. Dergi özel sayıları başta olmak üzere pek çok yayın yapıldı. Bilim tarihçiliği açısından büyük bir değeri ve katkısı olan Fuat Sezgin'i anmak, anlamak ve onun çalışmalarının Batı merkezli bilim tarihçiliğinin tek boyutluluğunu aşma sürecine katkılarını anlatan çalışmalar bilim tarihçiliği kavrayışını zenginleştirdi.

Altın Çağın Teknolojik Mirası

94 yıllık ömrünü bilim tarihine adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin'in bilim tarihi alanında bıraktığı eşsiz mirasına sahip çıkan, benimseyen Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı tarafından bağışlanan Altın Çağın Teknolojik Mirası adlı kitaptan 20 bin adedi liselerdeki gençlerimize ulaştırılmak için İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze teslim edildi.Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk kitabın önemine dikkati çekerek şöyle dedi: "Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilimi Tarihi Araştırmaları Vakfı, merhumun imbiğinden süzülen, 20 bin adet Altın Çağın Teknolojik Mirası adlı eseri lise öğrencilerimize ulaştırmak için Bakanlığımıza armağan etti. İzinden gidenlere ilham verecek bu değerli eser için teşekkürler."

Kitabın teslim töreni İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü binasının ikinci katında 19 Haziran 2020 Cuma günü 10.30'da gerçekleşti. Programa Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Safran, İstanbul Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mahmut Ak, Millî Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanımız Sayın Atıf Ala, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Mecit Çetinkaya'nın yanı sıra İl Millî Eğitim yöneticileri, İlçe Millî Eğitim Müdürleri, davetliler ve basın mensupları katıldı.

Fuat Sezgin Bir Değerdir

Törende konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Safran, Fuat Sezgin'in bilim tarihinin en büyük ismi olduğunu söyledi. İki yıl önce hayatını kaybeden Sezgin'e Allah'tan rahmet dileyen Safran "Bu tip merhumların geride bıraktığı mirasları bizim ileriye taşımamız, onları kalplerde, gönüllerde ve zihinlerde yaşatmamız boynumuzun borcu. Bu anlamda gerçekten Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfının özellikle üzerinde durarak, bunu yaşatmak için sarf ettiği gayreti çok yakından biliyorum. Bu faaliyet de bunu yaşatma ve öğrencilerimize ulaştırma adına 20 bin kitabı Millî Eğitim Bakanlığına bağışlamaları bizim için takdire şayan bir davranış." diye konuştu

Bakan Yardımcımız Safran, amaçlarının önemli değerleri öğrencilerle buluşturmak olduğuna işaret ederek, Fuat Sezgin'in de öğrenciler tarafından bilinmesini ve ilham kaynağı olmasını istediklerini belirtti.

Bakan Yardımcımız Safran sözlerini şu şekilde tamamladı: Fuat Sezgin bir değerdir, bu değerin öğrencilerimiz tarafından bilinmesi, tanınması ve çocuklarımıza ilham kaynağı olması üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu. Bilim tarihi alanında çalışmak isteyen öğrencilerimize motivasyon sağlayacak olan bu kitaplar Türkiye'deki tüm ortaöğretim kurumlarına ulaştırılacaktır. Bunun için vakfa, vakıfta çalışan arkadaşlara, kitabı derleyip toparlayan yazarlara teşekkür ederim.  Bu anlamda çok değerli katkıları olan İstanbul İl Millî Eğitim Müdürüme teşekkür ederim. Bu kitap onun ideallerini yaşatmak için gençlerimize bir nevi örnek olacaktır inşallah."

Fuat Sezgin'i Anmak ve Anlamak

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya ise böyle güzel ve anlamda bir günde bir arada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Çetinkaya Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı ilan edilen 2019'da bine yakın faaliyet düzenlendiğini dile getirdi. Çetinkaya, kitabın hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, şunları kaydetti:

"Millî Eğitim Bakanlığına armağan ettiğimiz bu kitabın masrafları aslında hocamızın Suudi Arabistanlı samimi bir arkadaşı tarafından karşılanmış, kendisi tarafından Hocamızın vefatının ardından yapılmış ve vakfa hediye edilmiştir. Biz de bu kitapların Millî Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılmasının uygun olacağını düşündük ve Bakan Yardımcımız Mustafa Safran Bey'e ulaştık."

Kitabın önemine değinen Çetinkaya çalışmanın Fuat Sezgin'e ilgi duyan herkesin ufkunu açacağını kaydetti.

İslam Bilim Geleneğinin Zenginliği

Fuat Sezgin, dünya çapında en çok ses getiren mirası, bir yandan İslam bilim tarihçilerinin yaptıkları araştırmalar neticesinde ortaya çıkan icat, buluş ve keşiflerin, diğer yandan günümüze kadar ulaşabilmiş olup dünyanın dört bir yanında farklı müzelerde bulunan İslami bilimsel aletlerin modellerini tekrar yaptırdı. Ayrıca bunları bir araya getirerek adeta görülebilir ve dokunulabilir hâle getirip İslam bilim geleneğinin zenginliğini görselleştirdi. Sadece gençler için değil 7'den 70'e, tüm okuyucular için İslam bilim tarihinin kapısını bir nebze de olsa aralayabilmek için bir anahtar olan Altın Çağın Teknolojik Mirasıkitabı Rönesans'a da zemin hazırlayan 9-16. yüzyıllar arasındaki İslam medeniyetindeki bilimsel mirası Fuat Sezgin'in örnek ve modellemeleriyle sunuyor.

Bilim tarihine yeni bir perspektif katan çalışma matematik, askeri teknoloji, astronomi, coğrafya, saatler, optik, fizik, kimya, tıp ve teknik gibi belli disiplinlerden örneklemeleri içeriyor. Kitaptaki tüm görseller Fuat Sezgin'in koleksiyonundan alınmıştır. 65 aletin en güncel literatüre göre tariflerini de içeren kitap, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesinin mantığını kavramak açısından da bir rehber niteliğinde. İngilizce ve Türkçe hazırlanan kitabın, Batı merkezli bilim tarihçiliğinin tek boyutluluğunu aşma sürecine katkı sunması hedefleniyor.

Tören fotoğraf çekimiyle sona erdi.

19-06-202019-06-202019-06-202019-06-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.