İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi İstanbul’da

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında İstanbul’da Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi kuruldu.
Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi İstanbul’da

Millî Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk ve Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy tarafından imzalanan “Geleneksel Türk Sanatlarını Gelecek Nesillere Aktarma ve Yaşatma İş Birliği Protokolü” kapsamında bu alanda eğitim verecek Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi İstanbul’da kuruldu. 

Son yıllarda hat, ebru, minyatür, çini, tezhip, kalem işi, cilt, ahşap oymacılık, kat´ı, dokumacılık gibi alanlarda önemli çalışmalar yapılıyor. Bu çerçevede ortaöğretim seviyesinde geleneksel Türk sanatlarına yönelik eğitimin verilmesi gelecek nesillerin kültürel mirasımızı kavramaları bakımından önem arz ediyor. Geleneksel sanatlarımızı yeni nesillere aktarması planlanan ve alanında bir ilk olan Cağaloğlu Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi açıldı.

Öğretim Programları ve Atölyeler

Lisenin öğretim programının ve ders içeriklerinin nasıl şekillendirileceği İstanbul’da düzenlenen toplantıda ayrıca ele alındı.  Toplantıda kurulacak atölyeler de değerlendirildi, meslek lisesi ile birlikte mesleki eğitim merkezinin de kurulması kararlaştırıldı.  Öğrencilerin staj ve beceri eğitimlerinin bu alanda kurulmuş atölyelerde ve gerçek üretim ortamlarında yapılması sağlanacak.

Geleneksel sanatlar odaklı toplantıya, ebru alanında Hikmet Barutçugil, Fuat Başar, Alparslan Babaoğlu, Uğur Taşatan; çini alanında Ayşe Özkan, Güvenç Güven, Nursen Güven; kat´ı alanında Dürdane Ünver, Meryem Güney, Ersin Yıldızhan; tezhip alanında Mustafa Çelebi, Münevver Üçer, Mamure Öz; ahşap oymacılık alanında Hüsamettin Yivlik; cilt alanında İslam Seçen, Melike Kazaz; minyatür alanında Gülçin Anmaç; hüsnühat alanında Davut Bektaş, Faruk Eratlı, Ömer Faruk Özoğul; kalem işi alanında Kaya Üçer, Semih İrteş; dokumacılık alanında ise Recep Karadağ katıldı.

Toplantıya sanatçıların yanı sıra Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Mahmut Özer, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Kemal Varım Numanoğlu, Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Sayın Mehmet Salih Canbal, Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Şennur Çetin, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Levent Yazıcı, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Sayın Yusuf Gürlek, İlkay Belibağlı, Müşfika Akbulut ve Derya Adıgüzel katıldı.

 

Lisenin yapılandırılmasına ilişkin daha detaylı konuların ele alınacağı ikinci toplantı gelecek ay yapılacak.

19-10-201819-10-201819-10-201819-10-201819-10-201819-10-201819-10-201819-10-201819-10-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.