İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleneksel Oyun ve Sporlar

Kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel oyun ve sporlara, bu etkinliklerin muhafazası, icrası ve sürdürülmesi için iş birliği yapılması büyük önem taşıyor.
Geleneksel Oyun ve Sporlar

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün çoklu iş birliği çalışmaları devam ediyor. Bu çerçevede geleneksel spor ve oyunların bilinirliklerinin artması ve yaygınlaşmasına yönelik faaliyetlerde bulunan Dünya Etnospor Konfederasyonu arasında yeni eğitim öğretim yılında bir protokol imzalanması planlanıyor.

Kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel oyun ve sporlara, bu etkinliklerin muhafazası, icrası ve sürdürülebilirliği adına önemli bir adım teşkil edecek olan protokol ile 39 ilçemizde ilkokul, ortaokul ve liselerde mangala, mas güreşi ve geleneksel okçuluk kategorilerinde faaliyetler gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Geleneksel oyunların, sporların canlanması, bilinirliklerinin artması ve yaygınlaşması için yapılacak etkinliklerle öğrencilerimizin geleneksel oyunlarla sporları tanıması ve sevmesi, onların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlanması mümkün olacak.

Bu kapsamda, İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, Dünya Etnospor Konfederasyonu yetkilileriyle bir araya geldi. Toplantıya, Dünya Etnospor Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Abdülhalim Aksu, Okçuluk İstanbul İl Temsilcisi Sayın Salih Aksu, Etnospor Kültür Festivali Sanat Yönetmeni  Sayın Yasin Tütüncü ile AR-GE Biriminden Büşra Saygın katıldı.

Geleneksel oyun sporların güncel durumunun ve gelecek projeksiyonlarının değerlendirildiği toplantıda, eğitim ortamlarında geleneksel oyun ve sporların üstlendiği roller,  deneyim paylaşımı, gibi konuların yanı sıra, kültürel miras konusunda farkındalık arttırıcı, diyalog geliştirici ve kültürel mirasların yaşatılmasını teşvik edici çalışmalara dikkati çekildi.           

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.