İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleneğin Oku, Hedefi Bulur!

Okçuluk Benim Sporum Projesinin yeni dönem çalışmalarını içeren iş birliği protokolü Okçular Vakfı’nda imzalandı.
Geleneğin Oku, Hedefi Bulur!

Sporların, tarihi, sanatsal ve eğitim nitelikleriyle kavranması, kültürel bir bilinç şeklinde benimsenmesi için çaba sarf etmenin önemi her geçen gün artıyor. Hiç şüphesiz bunun için sporu, bugünün ve geleceğin nesillerine sevdirmek, sporcuları eğitmek, maddi ve manevi bakımdan desteklemek için kurumlar arası çoklu iş birlikleri perspektifiyle hareket edilmesi gerekiyor.

 Geleceğe yabancı kalmamak, geleneğe sıkı sıkı sarılmakla mümkündür. Geçmişe doğru kültürel bir kazı yapıldığında ok ve yayın hayatın her kademesinde yer aldığı görülecektir. Söz varlığımızın önemli bir kısmını oluşturan deyimlerimizden Divan Şiirine, hat sanatından spora uzanır ok ve yayın varlığı.  İşte bu bağlamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Okçular Vakfıyla Okçuluk Benim Sporum Projesini yürütüyor. Proje kapsamındaki iş birliği protokolü Okçular Vakfı Başkanı Sayın Haydar Ali Yıldız ile İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı tarafından imzalandı.  İleriye dönük stratejilere yön verecek doğrultuda kararları içermesi bakımından oldukça önemli olan protokolün imza törenine Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Timur Tuğral ve proje koordinatörleri katıldı.

Kültürel Mirası Yaşatmak

 Okçuluk Benim Sporum Projesi ile ülkemizin kültürel mirasının bir parçası olan okçuluk gelecek kuşaklara daha iyi aktarılacak. Okçular Vakfı Başkanı Sayın Haydar Ali Yıldız, vakıf olarak bugüne kadar birçok projeye imza attıklarını söyledi. Okçuluğun kültürel tarihimizdeki yerini vurgulayan Yıldız,  “Okçuluk kültürünü devam ettirmek ama aynı zamanda da olimpik yarışmalarda dünya şampiyonu okçular yetiştirmek istiyoruz.  Bu yüzden modern okçulukla geleneksel okçuluğu birlikte devam ettirmeyi önemsiyoruz. Okçuluğu tanıtmanın yanında tarihten tevarüs ettiğimiz değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarmak için çalışıyoruz. Yaptığımız tüm projelerde okçuluğun bir spor olarak sahiplenilmesini ve geniş kitleler tarafından sevilmesini amaçlıyoruz.  İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte sürdürdüğümüz Okçuluk Benim Sporum Projesi en kapsamlı çalışmalarımızın başında geliyor. Hem öğrencilerimiz hem de öğretmenlerimize hitap eden projemizin etkisi her geçen gün artıyor.”  şeklinde konuştu.

Okçular mektebini yeniden hayata kazandırmak için yola çıktıklarını hatırlatan Yıldız,  “Medeniyetimizin bütün unsurlarından miras aldığımız değerleri yaşatmak için, bu değerleri kuşanmış, ruhen ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirilmesi gerekiyor. Sporcularımızın ulusal ve uluslararası müsabakalara hazırlanması aynı zamanda ülkemizin tanıtımına da katkı sunuyor. Son birkaç yıldır, okçuluğun altın çağını yaşıyoruz. Artık geleneğin taşları yerine oturuyor! Çocuklarımızı bir değerler manzumesiyle geçmişinden geleceğe hazırlıyoruz. Geleneğine bağlı, hedefe kilitlenmiş, kararlı bir nesil geliyor! Doğrusu tüm bu süreçlere nitelikli katkılarda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Elbette yapılması gereken daha çok şey var.” ifadelerini kullandı.

Geleceğe Umutla Bakıyoruz

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ise Okçuluk Benim Sporum Projesiyle öğrenci ve öğretmenlerimizin kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel sporlarından biri olan ve bugüne taşınan okçuluğa sahip çıkacaklarını ifade etti. İş birliği protokolü için Okçular Vakfı’na ve emeği geçenlere teşekkür eden Yazıcı, projenin sadece spor alanında değil, kültür ve sanat boyutlarıyla da önemli olduğunu söyledi.

Kültürümüzün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacak tüm çalışmaların önemli olduğunu belirten Yazıcı, “Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu, öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere yönlendirilmesi bakımından çok önemli bir perspektif sunuyor. Bizler; sanatı, kültürü ve sporu gündemimizin en üst sıralarına taşımaya çalışıyoruz. Kültürel arka planı olan Okçuluk Benim Sporum bu açıdan çok önemli ve geleceğe umutla bakmamızı sağlayan bir proje. Çünkü öğrencilerimiz atalarının izinden giderek geleneksel okçuluğu öğrenme imkânı buluyor.” dedi.

Yazıcı, okçuluk sporunda yetenekli olan öğrenciler açısından Okçular Vakfı’nın çalışmalarının çok değerli olduğunu kaydetti. Yazıcı, “Okçuluk kültürümüzün önemli unsurlarından biri… Geleneksel Türk okçuluğunun efsane ismi Tozkoparan İskender’den Yahya Kemal’in “Ok” şiirine uzanan bir mirasımız var. Geleneksel Osmanlı Türk okçuluğunun yaygınlaştırılması, geniş toplum kesimlerine bilhassa genç kuşaklara ulaştırılmasında Okçular Vakfı’nın katkısı çok fazla.” dedi.

Proje kapsamındaki okçuluk eğitimlerini hatırlatan Yazıcı, “ Bilindiği üzere herhangi bir sporda başarılı olmak için, dört şartın bir araya gelmesi gerekir: Yetenek, öğretici,  çalışmak ve araç. Okçular Vakfı, ata sporumuzu yaşatmak adına yetenekli öğrencilerimizin için gerekli olan şartları hazırlıyor. Biz de okçuluk sporunun gelişmesi için gereken çabayı gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ulaşılacak Hedefler

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Okçular Vakfının birlikte sürdürdüğü Okçuluk Benim Sporum Projesi okçuluk eğitiminin yaygınlaşması için kapsamlı bir eğitim programına sahip. Eğitim, heyecan ve eğlence içeren proje çerçevesinde şimdiye kadar 3 bine yakın öğrencimiz okçuluk eğitimi aldı. Ayrıca 50 bine yakın öğrencimizde okçuluk sporuna yönelik bir farkındalık oluştu. Geçtiğimiz eğitim ve öğretim yılında 450 öğretmenimiz 30 saatlik kursu tamamlayarak okçuluk sertifikası aldı.

Ata sporumuz okçuluğu sevdirmek amacıyla yola çıkan iş birliği protokolüyle proje kapsamında 105 okulun sayısı 160’a çıkarılacak. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında üç grup hâlinde toplam 300 öğretmene kurs verilecek. İhtiyaç duyulması hâlinde bu sayı artırılacak.

Öğretmen eğitimleri 100’er kişilik üç grup şeklinde verilecek. Birinci grup eğitimi 7-11 Ocak 2019; ikinci grup eğitimleri ise 4-8 Mart 2019;  tarihleri arasında, üçüncü grup eğitimleri ise 11-15 Mart 2019 tarihleri arasında verilecek.

Okçuluk Benim Sporum Projesini uygulayan okullarda okçuluk kursu alan eğitmenlere 3 Mart 2019 tarihinde okçuluk gelişim semineri düzenlenecek. Bir günü kapsayan eğitim Okçular Vakfı’nda yapılacak. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı sonunda proje kapsamındaki okullar arasında üç kategoride müsabaka ve şenlik düzenlenecek.

07-02-201907-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.