İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gelecek İçin Şimdi Harekete Geç!

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi kapsamındaki çalışmalar öğrencilerimize aynı zamanda gelecek için rehberlik yapıyor.
Gelecek İçin Şimdi Harekete Geç!

Bilim olimpiyatlarına yönelik etkinlikler, temel bilimlerde yetenekli öğrencileri bilimsel çalışmalar yapmaları bakımından oldukça önemli. Son yıllarda dünya çapında başarılı bilim insanlarına verilen ödülleri alan isimler arasında, ortaöğretimde bilim olimpiyatları etkinliklerine katılanların sayısı hatırı sayılır bir biçimde fazla.

Aslında bu durum, bilim olimpiyatlarına dönük ilgiyi dünya çapında hızla artırmakta. Batılı ülkelerin ciddi yatırımlar yaptığı ve çok büyük bütçeler ayırdığı bu alanda ülkemizdeki boşluğu doldurmak için TÜBİTAK çeşitli faaliyetler yürütüyor.

Bilim Olimpiyatları Yaz Kampı

Ülkemizi uluslararası platformlarda temsil eden ana kuruluş TÜBİTAK, Türkiye bilim olimpiyatları millî takımını oluşturanları kademeli olarak birtakım eğitimler veriyor. Ayrıca sınav uygulamaları da yapıyor. Öğrenciler her yıl Mayıs ayında beş branşta birinci aşama sınavlarına katılıyor. Bu sınavların sonuçlarına göre seçilen 50 öğrenci millî takımlara giden yolda yaz kampında bulunmaya hak kazanıyor.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, öğrencilerimizin bilim, sanat ve kültür faaliyetlerine yönelik duyarlılıklarını artırmak ve sosyokültürel gelişimlerinin temini için bilimsel gelişim ve üretim faaliyetlerini yürütmek için birçok proje uyguluyor.

Ekip Ruhu

Bunlardan birini oluşturan Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde hayata geçirildi. Proje, son yıllarda giderek öne çıkan bilim olimpiyatları çalışmalarını da içeriyor.  Zira ulusal ve uluslararası yarışmalara öğrenci hazırlamak birtakım yeterlikler gerektiren bir iş. Bilim olimpiyatlarında deneyimi olan, bu alanda çalışmalar yapan ve uluslararası arenada başarılar elde eden bir ekibimiz var.

Geleceğin bilim insanları ile bir arada bulunmak her şeye değer. Bu kapsamda eğitim gören öğrencilerimiz arasından, TÜBİTAK yaz kampına katılmaya hak kazananlar yaz kampı sonunda bir araya geldi.

Çeşitli eğitimler için yurtdışında bulunan bazı öğrencilerimizin katılmadığı kampa, matematik ve bilgisayar branşlarında Türkiye genelinde çağrılan 200 öğrenciden 40'ı İstanbul'dandı. Bu öğrencilerimiz İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün yürüttüğü Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi kapsamında TÜBİTAK'ın düzenlediği yarışmalara hazırlanıyordu.

Proje sürecindeki eğitimlere katkı sağlayan ve TÜBİTAK akademik rehberi olarak kampa katılan İlker Can Çiçek, öğrencilerimize temel bilimler ve bilim olimpiyatları üzerine tavsiyelerde bulundu.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.