İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleceğin Teknisyenleri İçin Önemli Bir Merkez

Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Bosch Service Eğitim Merkezi’nin açılışı, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı’nın katıldığı bir törenle yapıldı.
Geleceğin Teknisyenleri İçin Önemli Bir Merkez

Millî Eğitim Bakanlığı’nın Okul Sanayi İş Birliği Protokolü kapsamında sektörün hizmet ağının yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak ve gençlere iş fırsatları sunmak üzere Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Bosch Service Eğitim Merkezi açıldı.

Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Bosch Service Eğitim Eğitim Merkezi’nin açılışı, İl Millî Eğitim Müdürümüz  Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdürü Yardımız Sayın Serkan Gür, Başakşehir İlçe Millî Eğitim Müdürü Sayın Ramazan Yılmaz, Bahçeşehir Kaymakamı Sayın Kazım Tekin, Başakşehir Belediye Başkanı Sayın Yasin Kartoğlu, Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Sayın Steven Young ve Bosch Otomotiv Yedek Parça Türkiye, İran ve Ortadoğu Bölge Direktörü Sayın Kıvanç Arman, Okul Müdürü  Sayın Aykut Akca, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı bir törenle yapıldı.

Sektörle Birlikteyiz

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 2023 Vizyon Belgesiyle mesleki teknik eğitimin daha da önemli hale geldiğini ve artık okulların üretim yapar hale geleceğini ifade etti. Yazıcı, “Mesleki eğitimde sevgili öğrencilerimize çok boyutlu katkılar sağlayacak, sektörü, sanayiyi işin içine katan yeni bir dönem başlıyor. Bu dönem, aslında mesleki eğitim alanındaki okullarımızın sürekli bir şekilde sektörle entegre olacağı bir başlangıç olacak. Benden önceki konuşmacılarımız da çok güzel ifade ettiler. Okullarımız ancak sanayi ile iş birliği yaptığında okul ve üretim ayrımı da sona ermiş olacak.”

Yazıcı, “ara eleman değil nitelikli eleman yetiştirme” sürecinde, öğrencilerimizin yeni teknolojilere dayalı mesleki bilgi ve deneyimlerini geliştirmeyi hedefleyen değerli iş birliği nedeniyle Bosch ailesine teşekkür etti. Bu çalışmaların artarak devam etmesi gerektiğini vurguladı: “Tüm okullarımızda bu tür ortamları oluşturmak için daha kapsamlı iş birliklerine açığız.  Mesleki eğitim 2023 Vizyonu ile daha önemli hale geldi. Özel sektörle eğitim kurumlarının finansmanına destek sağlanacak. Mesleki ve teknik eğitimde müfredatlar esnek ve modüler olarak yapılandırılacak.

Alan eğitimleri 9. sınıftan itibaren başlayacak.  İşletmelerde beceri eğitimin öne çıktığı ve aynı zamanda mezunların kendi alanlarında yükseköğretime geçişlerini sağlayacak bütünleşik bir yapının kurulacağı bir dönemdeyiz. Staj süreci devam ederken yeni ücretlendirme sistemiyle öğrencilerimiz desteklenecek. Sektörün mesleki ve teknik eğitim süreçlerinde daha fazla yer aldığı, sektör liderleri ile iş birliği imkânlarının artırıldığı bu dönemim heyecanıyla, öğrencilerimize verimli ve üretime dönük bir meslek yılı diliyorum. Bu alanda çaba sarf eden meslektaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum. ” dedi.

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young açılışta yaptığı konuşmada, Bosch Grubu’nun geleceğin mobilitesiyle ilgili vizyonunun “Otonom, emisyonsuz, kazasız ve stressiz” sürüşü gerçekleştirmek olduğunu, bu vizyonun gerçekleşmesinde Bosch Yedek Parça İş Birimi ile Bosch Service’lere önemli rol düştüğünü söyledi.

Teori ve Uygulama Bir Arada

Bugün itibarıyla 58 ilde, toplam 200 Bosch Car Service ile 90 Bosch Diesel Service’in hizmet verdiğini belirten Young, 2020 yılına kadar 70 ilde 300 Bosch Car Service’e ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Bosch Otomotiv Yedek Parça Türkiye, İran ve Ortadoğu Bölge Direktörü Kıvanç Arman, “Servis organizasyonumuzu genişletirken, bir diğer öncelikli amacımız hizmet kalitesini daha da iyileştirmek. Bu sektörde uzmanlık ve ustalık çok önemli… Sektördeki yetişmiş eleman sıkıntısını gidermeye katkıda bulunmak, kendi hizmet ağımız için yeni iş gücü yetiştirmek, gençlere yeni ve cazip iş fırsatları sunmak üzere meslek liseleri bünyesinde eğitim merkezlerinin hayata geçmesine destek veriyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz eğitim merkezinde öğrenciler, okulda öğrendikleri teorik bilgileri uygulamaya geçirecekler. Ekipmanları daha yakından tanıyarak kullanımı konusunda uzmanlaşacaklar” dedi.

Bosch Service Eğitim Merkezi’nde, her yıl seçilen 20 başarılı öğrenci, Bosch Car Service ve Bosch Diesel Service’lerde staj yapma imkânı yakalayacak ve bu öğrenciler mezun olduklarında Bosch Service’lerde öncelikli olarak istihdam edilecek.

06-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.