İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleceğin Deneyimleri Bugünden Şekilleniyor

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projesi kapsamında Deneyim Paylaşım Günleri düzenliyor.
Geleceğin Deneyimleri Bugünden Şekilleniyor

Yaratıcı yeteneklere sahip insanların bir şeyi nasıl yaptıklarını öğrenmenin en iyi yolu paylaşmaktır. Deneyim, hem gündelik dilin hem de teorik söylemin hararetle savunulan ya da ısrarla karşı çıkılan ender kelimelerinden biridir. Bir kimsenin belli bir sürede veya hayat boyu edindiği bilgilerin tamamını içeren deneyimin zaman içinde nasıl evrildiğini ortaya koyan kapsamlı bir araştırma yapılmış değil.

Hele eğitim ortamları söz konusu olduğunda mesele daha da önemli hâle geliyor. İşte tam da bu bağlamda, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projesi kapsamında “Deneyim Paylaşım Günleri” adıyla bu ihtiyaca cevap verecek bir çalışma başlattı: 

Öğretmenlik deneyimlerinin kimileri neşeli kimileri yorucudur ama hepsi de zenginleştirici olan umulmadık karşılaşmalardan payına düşeni alır. Bu yüzden, eğitim ortamlarının kaderi aynı zamanda öğretmenlerin deneyimlerini aktarabilme kapasitesine bağlıdır. Zira öğretme pratiği sayesinde bilgiler umulmadık istikametlere yolculuk ederler. Deneyim Paylaşım Günleri bunun için bulunmaz bir fırsat. Geleceğin okulları nasıl olacak, eğitim nasıl dönüşecek, öğretmen-öğrenci ilişkisi nasıl yeniden şekillenecek? Tüm bunların ve daha fazlasının cevabı herkese açık bir etkinlik olan Deneyim Paylaşım Günleri’nde.

66 Öğretmen 66 Farklı Konu

Çemberlitaş Anadolu Lisesindeki faaliyet kapsamında 66 öğretmen 66 farklı ders konusunu meslektaşları ile paylaşıyor. Kodlama ile müzik nota öğretiminden masal anlatımına, robotik kodlamanın ana kaynağı olan algoritmadan sınıf yönetiminde dramanın rolüne kadar çok çeşitli konularda tecrübeler paylaşılıyor. Öğretmenlik deneyiminin imkânlarını sunan dersler tüm öğretmenlere açık. Ayrıca dersler video çekimi ile kayıt altına alınıp Millî Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) yayımlanacak.

Deneyim Paylaşım Günleri’ne katılan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, sınıfları mutlu olarak gezdiğini ifade etti. Yazıcı, “Deneyimli olmak bir şey değil, mühim olan o deneyimi paylaşmaktır. Bazı insanlar bir şeyi mükemmel yaparlar ancak diğer şeyleri yapmak için başka yeteneklere ihtiyaç vardır. Gerçekten muhteşem şeyler başarmak için deneyimlere bakmalısınız. Bu yüzden tecrübeyi aktarmanın önemine inanıyoruz. Çünkü hayat, tüm deneyimlerimizin toplamıdır. Bu etkinliğe katılan tüm meslektaşlarımla gurur duydum. Çok güzel bir gün oldu benim için. Deneyim Paylaşım Günleri’ni birbirimizden öğreneceğimiz epey tecrübenin olduğunu düşünerek başlattık. Kendi deneyimlerimizi paylaşmadan geleceğimizi kuramayız.  Bunun için önce deneyime odaklanmalı, sonra yavaş yavaş odak noktamızı yeni deneyimlere çevirmeliyiz, diye düşündük. Çalışmayı ortaya koyarken, her gün kendi gelişim çabamızı arttırmanın değerinin farkındaydık. Çünkü deneyimlerin paylaşılması doğrudan doğruya eğitim ortamlarımıza etki edecek, çocuklarımızın daha iyi öğrenmelerini sağlayacak. Bunun için öğretmenlerimizin kendi alanlarında ürettikleri iyi olan ne varsa meslektaşlarıyla paylaşmalarını teşvik ettik. Unutmamak gerekir ki, geleceğin deneyimleri bugünün deneyimleriyle şekillenir.” şeklinde konuştu.

Birbirinden Öğrenmenin İmkânları

 Daha iyi bir eğitim için Deneyim Paylaşım Günleri ile birbirinden öğrenmenin imkânlarına değinen Yazıcı,  “Bu günler öğretmenlerimizin özgün ve nitelikli paylaşımları ile anlam kazandı. Yeni bir eğitim, yeni bir dokunuş için, yeni bir bakış için hepimize deneyim lazım. Öğretmenlerimiz yeni keşiflere kapı açan Deneyim Paylaşım Günleri heyecanına çocuklarıyla beraber katıldı. Deneyimin gücü öyledir zaten; tıpkı iyilik gibi kendiliğinden yayılır. Bu bağlamda çok güzel örnekler gördüm. Öğretmenlerimizin hafta sonunu kendi meslekleri için ayırmaları çok değerli. Bunu takdir edecek bir cümle bulamıyorum doğrusu. Öğretmenlik deneyiminin imkânlarını sunan Deneyim Paylaşım Günleri’ne katılan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

20-03-201920-03-201920-03-201920-03-201920-03-201920-03-201920-03-201920-03-201920-03-201920-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.