İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fuat Sezgin'i Okuma Programları

Bilim tarihine önemli katkılar sunan Prof. Dr. Fuat Sezgin'i anlama ve okuma etkinlikleri düzenlendi.
Fuat Sezgin'i Okuma Programları

Fuat Sezgin'in doğum günü olan 24 Ekim'i içine alan hafta boyunca İstanbul'u okuyorum Projemiz kapsamında bir dizi etkinlik düzenlendi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bağlı halk kütüphanelerinde Fuat Sezgin okumaları yapıldı. Öğrencilerimizin geçmişiyle geleceğiyle dünyayı tanımasını ve ufkunu geliştirmesini sağlayan şuur köprüleri inşa eden bu derinlikli çalışmayı, Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Dr. Ursula Sezgin Bilimler Tarihi Kütüphanesi'nde  "Geleceğin Fuat Sezginleri Buluşuyor" programıyla İslâm Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ndeki "Bilim Tarihine Yolculuk- Müzede Ara-Bul Etkinliği" izledi.

Kitaplar ve Müzede Ara-Bul Etkinliği

Anma ve okuma programları sayesinde yaklaşık 300 öğrencimiz; İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bağlı 14 ilçe ve Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi'nde öğretmen yazarlarımızla birlikte Fuat Sezgin'in dört ciltlik İslâm'da Bilim ve Teknik ve hacimli ve görsel içerikli Tanınmayan Büyük Çağ ve kendisiyle yapılan söyleşilerden oluşan Bilim Tarihi Sohbetleri gibi birbirinden kıymetli eserlerin farkına vardılar. 

Öğretmen yazarlarımız,  Prof. Dr. Fuat Sezgin'in El-Cezeri, El-Biruni, Hârezmî, Takiyüddin gibi önemli Türk ve Müslüman âlimlerinin bilim tarihine olan katkılarına vurgu yaptılar. Fuat Sezgin'in çalışmaları hakkında önemli ipuçları Gülhane Parkı'ndaki İslâm Bilim ve Teknoloji Müzesi'nin mutlaka ziyaret edilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Program çerçevesinde 'Bilim Tarihine Yolculuk-Müzede Ara-Bul Etkinliği', İslâm Bilim ve Teknoloji Müzesi'nde yaklaşık 100 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Müzedeki ara-bul etkinliğine öğretmenlerimiz rehberlik etti.  Bir hafta süren müzede ara-bul etkinliği öğrencilerimizin 2023 Eğitim Vizyonu'nda da belirtildiği gibi aynı zamanda müzelerin bir öğrenme mekânı olarak öne çıkmasını da sağladı.

Kültürel Mirasımız ve Kütüphaneler

Okuryazarları bütün çağların önemli isimleri ve eserleriyle buluşturan kütüphanelerden biri de Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Dr. Ursula Sezgin Bilimler Tarihi Kütüphanesi'dir. Okuma kültürü kazanan bireylerin daha nitelikli, duyarlı ve yaratıcı olacağından hareketle "Geleceğin Fuat Sezginleri Buluşuyor" etkinliği ise 23 bin kitaptan oluşan bu kütüphanede yapıldı. 

İlimize bağlı 39 ilçede öğrenim gören öğrenci ve öğretmenlerin katıldığı programda proje koordinatörlerimizden Mahmut Bıyıklı, kütüphanelerin insan bilincini uyandırma işlevi yanında kültürel mirasımızı kavrama sürecine katkılarına dikkat çekti. Fuat Sezgin'in önemini anekdotlarla anlatan Bıyıklı, merhum Fuat Sezgin'in dünya bilimler tarihinin yeniden yazılmasını sağlayan çığır açıcı eserinin altındaki en önemli kaynakların Süleymaniye Kütüphanesi'ndeki yazma eserler olduğunu kaydetti. 

31-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.