İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fuat Sezgin ile Bilim Sohbetleri

Fuat Sezgin’in İzinde Projemiz kapsamında Ümraniye Şehit Erol Olçok Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi hep birlikte Fuat Sezgin’i okudu. 
Fuat Sezgin ile Bilim Sohbetleri

İslâm bilim tarihi araştırmacısı Fuat Sezgin, insanların yaptıkları iyi işlerle kendi hayatlarını olduğu kadar başkalarının hayatlarını da nasıl zenginleştirdiğini ortaya koydu. 2018 yılında vefat eden Fuat Sezgin´in anısına, bu sene Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle Fuat Sezgin Yılı ilan edildi. Bu çerçevede İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, İslâm bilim tarihinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve Sezgin’i yeni nesillere doğru şekilde anlatmak amacıyla Fuat Sezgin’in İzinde Projesini hayata geçirdi.  

Çeşitli Etkinlikler

Öğrencilerimize Fuat Sezgin’in hayatını, çalışmalarını, kurduğu müzeyi ve kültür mirasımızı tanıtmayı amaçlayan projemiz tüm okullarımızda çeşitli boyutlarıyla uygulanıyor.  Okul/sınıf panolarından belgesel izlemeye, öğrenci panellerinden İslâm Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ziyaretlerine kadar uzanan etkinliklerimizle öğrencilerimiz Fuat Sezgin’in izinden gidererek geleceğe hazırlanıyorlar. Böylece Fuat Sezgin’i yakından tanımak için ne yapmak gerektiğinin çerçevesi de çizilmiş oluyor.

Hep Beraber Okumak

Fuat Sezgin’in İzinde Projemiz kapsamında Ümraniye Şehit Erol Olçok Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi hep birlikte Fuat Sezgin’in hayatını ve çalışmalarının çok genel bir özetini sunan Bilim Tarihi Sohbetleri kitabını okudu. Sefer Turan’ın söyleşiyle şekillendirdiği Bilim Tarihi Sohbetleri İslâm bilimler tarihinin en önemli isimlerinden Fuat Sezgin’in hayatı, anıları, aynı zamanda bilimler tarihine duyulan tutkunun kitabı…

 Bilimler Tarihine Yolculuk

Yaşadıklarını dönemin toplumsal ve siyasal panoramasını çizerek anlatan Fuat Sezgin, 1940’larda adım attığı üniversitede yavaş yavaş yazma eserlerin ve bilimler tarihinin sınırsız dünyasına yolculuğunu, alışıldık kalıpların dışına çıkan öğrenme şevkini gözler önüne seriyor.

Fuat Sezgin, kitaptaki söyleşilerde sadece geçtiği bu yolları anlatmakla kalmıyor, bakış açısına yön veren bilimler tarihi alanındaki gelişmeleri de tüm ayrıntılarıyla sunuyor. Bir yandan icatlar, buluşlar hakkında muazzam bir sohbete şahitlik ederken diğer yandan bilimler tarihine, Hellmut Ritter, Carl Brockelmann, George Sarton, Franz Rosenthal gibi isimlere, oryantalist araştırmalardan İslâm âleminin ahvaline, İslâm kültür çevresinde Müslüman bilginler tarafından yapılmış aletlerin modellerinin sergilendiği müzelere uzanan kapsamlı bir dökümün sunulmasına da tanık oluyoruz.

Okulumuzun idarecileri, öğretmenleri ve öğrencilerimiz Fuat Sezgin´i anlamayı, onun izinden giderek bilim ve ülkesi adına faydalı bir insan olmayı şiar edindiklerini ifade ettiler. Aslında bu etkinlik Fuat Sezgin’in İzinde Projemizin okullarımızın daha yaratıcı koro hareketleriyle nasıl işlevsel kılınabileceğini ortaya koyuyor.

13-03-201913-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.