İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fotoğrafçılık Atölyesi Deneyim Paylaşım Günleri

Öğretmen Akademileri bünyesinde açılan Fotoğrafçılık Atölyesinin ilk konuğu Oya Akkul'du.
Fotoğrafçılık Atölyesi Deneyim Paylaşım Günleri

İstanbul Öğretmen Akademileri söyleşi, atölye, konferans, seminer, sergi, konser ve diğer etkinliklerle, öğretmenlerimizin çok yönlü gelişimlerine katkı sunarak onlara yeni ufuklar açıyor. Öğretmen Akademileri bünyesinde açılan Fotoğrafçılık Atölyesinin ilk konuğu Oya Akkul'du.  

Yeni Bir Bakış Açısı Kazanmak

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul Salonu'nda gerçekleşen söyleşinin açılış konuşması atölye koordinatörü Mehmet Neşet Turgut tarafından yapıldı. Turgut, konuşmasında şunları ifade etti: "Yaşam aslında bir konular yumağıdır. Onu çözümlemenin en temel koşulu da ipuçlarını görebilmektir. Fotoğrafçı da bu karmaşanın içinde gözden kaçan detayları belgeleyen ve bunu kendi bakış açısına göre ortaya seren kişidir. O, bilgisini, birikimini, önsezilerini ve reflekslerini kullanarak hayatın iç anlamı çözen, gören ve gördürendir. Aslında teknik, ışık ve görme ustalığı olan fotoğrafı, bu yıl Öğretmen Akademilerine dâhil etmekteki temel amacımız da aslında bu özelliklerinden kaynaklanıyor. Sanatla uğraşan, kendini geliştiren, teknolojiyi kullanarak hayata dair yeni bir bakış açısı kazanan öğretmen de meslekteki ustalığını fotoğrafın imkânları ile birleştirerek insanı ve üzerindeki ışığı fark edecektir."  Turgut,  deneyim paylaşım günleri kapsamında öğretmenlerimizi alanında uzman fotoğrafçılarla buluşturmaya devam edeceklerini belirtti.  

Farklı Açılardan Çekim Denemeleri

Daha sonra Oya Akkul'un fotoğraflarından oluşan 'Basit Şeyler' adlı sunumu izletildi. Atölye eğitmeni Fatma Kocataş moderatörlüğünde başlayan söyleşide; Oya Akkul'un fotoğraf öyküsü, fotoğraf sürecinde edindiği tecrübeler ve bilgi birikimleri katılımcılarla paylaşıldı. Akkul konuşmasında; fotoğraftaki aradığı özellikleri, beslendiği kaynakları, kompozisyon kıstaslarının neler olduğunu ifade etti. Akkul, fotoğraf makinesinin kabiliyetlerini çok iyi bilmenin gerekliliğini, farklı açılardan çekim denemeleri yapmanın ve fotoğrafa cesurca yaklaşmanın önemini vurguladı. Başarılı fotoğrafçı yarışmalarda çeşitli dallarda sergilenen fotoğraflarını kritik ederek o anlara ait çekim öyküsünü, tekniğini ve karar anına giden yolda yaşadıklarını konuklarla paylaştı.

Söyleşi, fotoğraf severler, okul fotoğraf kulüpleri tarafından yoğun ilgi gördü. Etkinlik toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

06-03-202006-03-202006-03-202006-03-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.