İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fark Yaratan, Farkettiren Sergi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz,  Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulunun özel eğitim gerektiren yetişkin kursiyerlerinin fotoğraf sergisine ev sahipliği yaptı. 
Fark Yaratan, Farkettiren Sergi

Sergide, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulunun özel eğitim gerektiren yetişkin 13 kursiyerin çektiği 21 fotoğraf yer aldı. Sergide yer alan fotoğrafların bazıları daha evvel engelli bireylere yönelik düzenlenen çevre konulu ulusal fotoğraf yarışmasında da dereceye girmişti.

Birlikte Başarmak

Sergi vesilesiyle özel eğitim gerektiren yetişkin kursiyerlerin fotoğraf sanatının inceliklerini öğrenerek ortaya çıkan eserler ile özgüven kazanmaları sağlandı. Kursiyerler fotoğraf çekimi ile ilgili ana hususları öğrendikten sonra öğretmenleri ile birlikte saha çekimlerine çıktılar. Farklı mekânlarda ve doğada fotoğraf çekimleri yaptılar. Ayrıca bu çalışmaları takvim yapraklarına basılarak başarıları kalıcı hâle getirildi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzdeki serginin açılışına İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Sayın Hülya Narsap, öğretmenler, kursiyerler ve aileleri katıldı.

Sergi açılışında kısa bir konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, “Yetersizliklerin engele dönüşmediği, hayatın her alanında birlikte güçleneceğimiz bir iklim için sanat çok önemli bir imkân. Unutmayalım ki, her yıldız kendi içinde bir ışık saklar, farklılıklarımızla özel, benzerliklerimizle güzeliz. Sergi vesilesiyle sevgileri yarınlara bırakmadan özel bireylerimize karşı daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmanın yollarını beraber arayıp bulmalıyız.” dedi. Birlikte başarmanın güzelliğine dikkat çeken Yazıcı, sergide emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Hülya Narsap, toplumun tüm bireylerine ulaşmak onların eksik kalan yönlerini tamamlamak istediklerini söyledi.  Serginin önemine dikkat çeken Narsap, “Özel eğitim gerektiren yetişkinler örgün eğitimden sonra evlerine kapanmasınlar onlarda toplumda var olduklarını göstersinler istiyoruz. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün özel eğitim gerektiren yetişkin bireyler için yazdığı programlar tam da bu amaca hizmet ediyor.” dedi.

Fotoğrafa Engel Yok

Amaçlarının fotoğraf kursuna devam eden özel eğitim gerektiren yetişkin kursiyerlerde sanatsal bir bakış açısı geliştirebilmek olduğunu vurgulayan Hülya Narsap “Özel eğitim gerektiren yetişkin kursiyerlerimizin zamanlarını iyi yönde değerlendirerek psikolojik açıdan özgüven kazanmalarını sağlamak, sosyalleşmesinde yardımcı olmak amacındayız. Bu çalışmamız toplumun her bireyine imkân verildiğinde ve yeni beceriler geliştirmeleri için fırsat tanındığında ortaya güzel sonuçlar çıkacağının bir kanıtıdır.” şeklinde konuştu.

Hülya Narsap, eğitimler, çekimler ve sergiler sonrasında dezavantajlı kesimler olarak nitelenen özel eğitim gerektiren yetişkin kursiyerlerin daha mutlu bireyler olduklarını en önemlisi de evlerine dönerken huzurlu olduklarını, sanatsal bir bakış açısı geliştirdiklerini gözlemlediklerini kaydetti. Narsap, sözlerini şöyle tamamladı: “Özellikle yarışmaya katılma, derece elde etme, sergide eserlerinin yer alması gibi hususların onlara özgüven kazandırdığı kendilerini ifade etmelerine imkân sağladığını gördük. İl Millî Eğitim Müdürümüze bu çalışmaların sergilenmesi için verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz.”  

Serginin açılışından sonra İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Sayın Hülya Narsap, öğretmenler, kursiyerler ve aileleri sergiyi gezdi.

12-02-201912-02-201912-02-201912-02-201912-02-201912-02-201912-02-201912-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.