İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erasmus Günleri Bağcılar'da

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz tarafından düzenlenen 2019 Erasmus Günleri bugün saat 11.00'de Bağcılar Belediyesi Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı'nda yapılacak.
Erasmus Günleri Bağcılar'da

İlki 2017 yılında düzenlenen ve ülkemizde de 2018 yılı içerisinde 200'ü aşkın farklı etkinlikle kutlanan Erasmus Günleri Avrupa festivalinin üçüncüsü 10-12 Ekim 2019 tarihleri arasında Avrupa çapında eş zamanlı etkinliklerle gerçekleşecek. Erasmus Günleri etkinliğinde katılımcılar, Erasmus'u yakından tanıma ve Erasmus ile değişen hayatlara şahit olma fırsatına sahip olacak.

Erasmus Günleri etkinlikleri ile Erasmus program ve projelerinin, yararlanıcı hikâyelerinin daha görünür hâle gelmesi, her kesimden Erasmus yararlanıcısının projelerinin sonuçlarını ve hikâyelerini yerelde paylaşması bekleniyor.

Bu doğrultuda, Erasmus Günleri etkinlikleri ile Erasmus programının potansiyel yararlanıcısı tüm hedef gruplarla (kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler, gençler, tüm vatandaşlar) birlikte deneyim paylaşımının yapıldığı faaliyetlerin planlanması hedeflenmekte. Proje sahibi her kurum kendi etkinliğini planlayabilecektir. Daha önce uygulanmış veya mevcut projenin yaygınlaştırılmasına yönelik faaliyetler de düzenlenebiliyor.

120 Okulumuzun Projeleri

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müze bağlı tüm okul türlerinden, Erasmus + 2018 başvuru döneminde, projesi kabul görmüş 120 okulumuz projelerinin tanıtım ve yaygınlaştırma çalışmalarını yapmak için stant açmak üzere Erasmus Günleri'ne davet edildi.  

Bu kapsamda İstanbul geneli okul/kurumlarımızdan Erasmus + Ana Eylem 1(KA1), Ana Eylem 2 (KA2) ve e-Twinning Projeleri sergilenecek. Müdürlüğümüze bağlı kurumların yürüttükleri Erasmus projelerini tanıtmak ve bu projelerin yaygınlaştırılmasını sağlamak amaçlı etkinliğe proje sahibi öğretmenler ve okul yöneticileriyle birlikte yoğun bir katılım öngörülüyor.

Öğrencilerimizin projeler sayesinde tecrübe kazandığını belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Erasmus başta olmak üzere tüm projelerin eğitim süreçlerine, okul ortamına ve iklimine büyük katkı sağladığını, bu projelerin özellikle öğrenciler için çok daha faydalı olduğunu kaydetti. Erasmus programı ile değişen hayatların,  kendi yolunu çizmek isteyen katılımcılara rehber olacağını söyleyen Yazıcı, program kapsamında düzenlenecek olan atölyelerin ve sunumların önümüzdeki yılların projeleri için yararlı olacağını vurguladı.

Sergi Alanı ve Atölye Çalışmaları

Klasik müzik resitali ile başlayacak olan program açılış konuşmalarıyla devam edecek, ardından e-Twinning ödülleri kapsamında 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı'nda en çok ödül alan ilk 5 öğretmene ödülleri verilecek. Bağcılar Engelliler Sarayı görme engelliler halk oyunları gösterisinden sonra proje sergi alanının açılışı yapılacak.

Programda eş zamanlı olarak tecrübe paylaşımına da imkân tanıyan atölyeler de düzenlenecek. İl atölyede "Erasmus+ İyi Proje Örnekleri" konusunu İstanbul Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu'ndan Ahu Şimşek sunacak. "Web 2.0 Araçları ve Artırılmış Gerçeklik Uygulamalarıyla, Techno Kids Projesi"ni ise Bahçelievler İstanbul Ticaret Odası BİLSEM'den Sakine Rüzgâr anlatacak. İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün AB Projeler Biriminden Figen Sekin "Kabul alan Erasmus+ Projesi Yönetme Süreci"ni, Beylikdüzü Sevim Çuhadaroğlu Ortaokulu'ndan Sedat Ölmez ise "SPACE Uygulaması e-Twinning Projesi"ni sunacak.

e-Twinning kalite etiketleri ve okul tabelaları ile e-Twinning okulu ödüllerinin ardından İstanbul Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosundan A. Murat Uğur "Avrupa Birliği Programları ve Erasmus+ Projeleri" başlıklı bilgilendirme sunumunu yapacak. Erasmus hakkında farkındalık yaratmak ve Erasmus projelerinin sonuçlarının paylaşılmasını amaçlayan etkinlikler sayesinde tüm Erasmus paydaşlarının bir araya gelmesi de sağlanmış olacak.

10-10-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.