İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelleri Birlikte Aşalım

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,  engelli çocukların yarınlarına birlikte ışık tutmaya dönük çalışmalar yürüten Engelli Çocuk Hakları Ağı’nın 5. Ağ Kurulu toplantısına katıldı.
Engelleri Birlikte Aşalım

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Vizyon Belgesi, eğitimde adalet temelli bir yaklaşımı güçlendirmek için hayata fiziksel ve zihinsel dezavantajlarla devam eden çocuklarımızın hakkına sahip çıkmayı önceliği kabul eder. Özel gereksinimli çocuklarımızı akranlarından soyutlamayan, onların haklarını koruyarak birlikte yaşama kültürünü daha fazla destekleyen özel bir bakışı, eğitim sistemimizde kurgulamak ve etkinliğini sağlamak son derece önemlidir.

Bu çerçevede İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Çocukların Şiddetten Korunması ve Engelli Çocukların Desteklenmesi Projesi kapsamında Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye’nin destekleriyle gerçekleştirilen Engelli Çocuk Hakları Ağı (EÇHA)’nın İstanbul Dedeman Hotel’deki 5. Ağ Kurulu toplantısına katıldı. Toplantıda, uyuşmazlık yönetimi ve iş birliği eğitimi ile deneyimsel eğitim anlatılarak merkezi çatışma yönetimi davranış modlarından bahsedildi.

Her engelli çocuğu bir birey olarak kabul eden EÇHA’nın hedefi Türkiye’de ‘Engelli Çocuk Hakları’ konusunda çalışan ulusal veya yerel sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve meslek yapılarının güçlü bir ortak ses oluşturabilmesini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, EÇHA bünyesinde yaşama ve gelişme hakkı çalışma grubu, eğitim hakkı çalışma grubu, şiddet, istismar ve ihmalden korunma çalışma grubu ile sosyal ve kültürel hayata katılım çalışma grubu olmak üzere dört çalışma grubu bulunuyor. Bu gruplar belirtilen konularda mevcut durum tespiti için izleme çalışması yapıyor, çözüm önerileri geliştiriyor ve karar alıcıların bu önerileri hayata geçirmesini sağlamak için çeşitli yapıyor.

UNICEF ve European Disabilty Forum’un ortak olduğu ağ, 2016’da kuruldu.   Halen 63 üyesi ile çalışmalarına devam eden Engelli Çocuk Hakları Ağı,  engelli çocukların haklarını yasal garanti altına alan, başta Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi, Engelli Hakları Sözleşmesi´ndeki ilgili maddeler olmak üzere, ulusal ve uluslararası yasaları temel alarak çalışmalarına yön veriyor.

28-10-201828-10-201828-10-201828-10-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.