İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

En Güçlü Tasarımlar Çocuklar İçin

Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması sergisi ve ödül töreni büyük ilgi gördü.
En Güçlü Tasarımlar Çocuklar İçin

Türkiye’de eğitim ve öğretim alanında yenilikçi, özgün, işlevsel materyal ve etkinliklerin üretilmesi için yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından “Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması” düzenlendi. Yarışma, materyallerin eğitimciler tarafından bilinmesi, paylaşılması ve örnek çalışmaların modellik teşkil ederek yaygınlaştırılmasını amaçladı.

Ülkemizin eğitim ve öğretim alanındaki materyal hafızasının gelişmesine katkı sağlayan yarışma, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı’ndaki sergi ve ödül töreniyle sona erdi. Sergiye İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, akademisyenler, değerlendirme kurulu üyeleri, ilçe millî eğitim müdürleri ve eğitimciler katıldı. 

Alışılmayanı Yakalamak

Büyük ilgi gören serginin açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı,  yarışmaya katılan tüm eğitimcilere teşekkür etti. Yazıcı, her eğitim materyali tasarımının, harcanmış zamanı, tutkuyu ve yeteneği bünyesinde barındırdığını söyledi.

Tasarımın düşünceleri bir akıldan başka akıllara aktarmayı içerdiğinin altını çizen Yazıcı, “İdeal eğitimci, öğrencilerini nasıl daha iyi öğretebileceğinin yollarını araştıran yaşayan ve tüm bu deneyimlerini merak duygusunu yitirmeden tasarımla sonuçlandırabilendir. Sergimiz, yurdumuzun dört bir yanından gelen öğretmenlerimizin tasarımlarını görülebilir kılıyor. Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışmamız şu prensipten hareket etti: Bir şeyi tasarlayana kadar onu gerçekten gördüğünüzü iddia edemezsiniz. Yenilikçi eğitimci her zaman yeni bir şeyin peşinde koşarak alışılmamışı yakalamaya çalışandır. Tasarımlar eğitim ortamlarımıza yöneliktir. Materyal tasarımı yapmak en yeni çözümü gerçekleştirerek öğretme sorunlarını çözmektir. Zaten Tasarım Beceri Atölyelerimizle eğitim ortamlarımızda tasarım artık daha da öne çıkıyor. Bu vesileyle 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda bilinmeyen tasarımı bilinir kılan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Eğitim materyalleri tasarımları ancak okullarda kullanıldığında tamamlanır.” şeklinde konuştu.

Öğretmenleri tasarım düşüncesiyle buluşturan yarışmaya Türkiye genelindeki eğitim kurumlarından binlerce başvuru yapıldı. Projelerden 70 puan ve üzeri alan 70 ilden 210 materyal sergilendi. Eğitimciler, okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim öğrencilerine yönelik hazırladıkları materyaller ile dijital materyal kategorisi olmak üzere beş alandaki tasarımlarla sergide yer aldı. Ziyaretçilere tasarımlarının eğitim ortamlarına getirdiği yenilikleri anlattılar.

Sergilenen materyaller gün boyunca değerlendirme kurulu tarafından yerinde incelendi.  Ardından beş kategoride ödül alan tasarımlar belirlendi. Materyal tasarımı yolculuğu ödül töreniyle sona erdi.  Ayrıca sergi kapsamında Fatih Öğretmenler Korusu bir konser verdi.

06-05-201906-05-201906-05-201906-05-201906-05-201906-05-201906-05-201906-05-201906-05-201906-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.