İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

El Sanatları Bebek Tasarım Yarışması

El Sanatları Bebek Tasarım Yarışmasının ödül töreni Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde gerçekleştirildi.
El Sanatları Bebek Tasarım Yarışması

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü tarafından kültürel değerlerimizi muhafaza ederek Türk el sanatlarının araştırılması, tasarımı, üretimi, tanıtımı ve yaygınlaştırılması görevi ve geleneksel sanatlarımızın günümüz estetiğiyle harmanlanıp gelecek kuşaklara taşınması amacıyla bu yıl ilki düzenlenen "El Sanatları Bebek Tasarım Yarışması" sonuçları açıklandı.

Kitre, örgü ve keçe gibi çok çeşitli malzemelerden yapılan Türkiye'nin birçok ilinden gönderilen toplam 82 adet eser, jüri üyeleri tarafından tasarım, görsellik, teknik kalite, giysi bütünlüğü, ambalaj ve karakter özelliklerine göre değerlendirildi. Sanat Tarihi Uzmanı Prof. Dr. Hülya Tezcan, Görsel Sanatlar Öğretmeni Hattat Ömer Faruk Özoğul, Giyim Üretim Teknolojisi Öğretmeni Leyla Kuşçu, El Sanatları Öğretmeni Naciye Aksakaloğlu ve El Sanatları Usta Öğreticisi İlknur Osmanoğlu'nun jüriliğinde 29 adet eser ön elemeyi geçerek sergilenmeye değer bulundu.

Yarışmada, Aıgut Gashamzade'nin eseri birinci; Leyla Güldallı'nın eseri ikinci; Ayşe Atalay'ın eseri ise üçüncü oldu. Yarışma ödül töreninin gerçekleştirildiği programda açılış konuşmasını yapan enstitü müdürümüz Yusuf Gürlek geleneksel el sanatlarımızın gelecek nesillere aktarılması hususunda bu tür etkinliklerin motive edici olduğunu ifade ederek tüm katılımcılara emekleri için teşekkür etti.

El Sanatları Bebek Tasarım Yarışmasında ilk üçe giren eserlere ödüllerinin verildiği ödül törenine Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Büyük, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Daire Başkanı Sayın Meral Altınkaya, Çek Cumhuriyeti Büyükelçimizin eşi Sayın Beyhan Bağış, l İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul İl Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürümüz Sayın Abdurrahman Ensari, Üsküdar İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Sinan Aydın, Sancaktepe İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hale Bagce Özbaş, Ankara, Beyoğlu RefiaÖvüç, Erzurum Olgunlaşma Enstitüsü Müdürleri, İHK Holding Sayın Halil Korkmaz, Anelsandar Başkanı Sayın Uğur Bent Türker, Neyad Derneğinden Sayın  Emel Ersoy ve  sivil toplum kurumlarından isimler katıldı.

Törende Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Yusuf Büyük ön elemeyi geçen bebeklerin sergi açılışını yaptı. Programda ayrıca enstitü personel ve öğrencilerine ait oyuncak bebekler de sergilendi.1950-2000 yılları arasında yapılan onlarca bebek ziyaretçileri çocukluklarına götürdü.

Ödül töreni sonrası ön elemeyi geçen eserler için düzenlenen sergi 6 Mart'a kadar Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde ücretsiz ziyaret edilebilir.

05-03-202005-03-202005-03-202005-03-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.