İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimle Müziğin Tınısını Birleştirmek

Müzik Akademisi, ülkemizin en saygın keman virtüözlerinden Prof. Cihat Aşkın´ın sunumuyla TRT İstanbul Radyosu Mesut Cemil Stüdyosu´ndaki konsere katıldı.
Eğitimle Müziğin Tınısını Birleştirmek

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Öğretmen Akademileri Projesi öğretmenlerin ilgisini çekiyor. Akademi bünyesinde faaliyet gösteren Müzik Akademisi, ülkemizin en saygın keman virtüözlerinden Prof. Cihat Aşkın´ın sunumuyla TRT İstanbul Radyosu Mesut Cemil Stüdyosu´ndaki konsere katıldı. Böylece seçkin operaların şarkı, napolitan, aryaları ve halk ozanlarımızın eserlerinin armonik düzenlemelerinin yer aldığı eşsiz bir repertuar ile hazırlanmış konser programı seyircisine ulaşmış oldu. Üç opera sanatçısı, bir piyanist ve Cihat Aşkın´ın keman performansı müziğin enerjisi ile izleyicileri buluşturdu. Sanatçılar müzik tarihinin sevilen eserlerini seslendirdi. Sanatçıların performansı, konseri takip eden sanatseverlerin beğenisini topladı.

İstanbul doğumlu Cihat Aşkın, hem doğu, hem de batı dünyasına hâkim olan ve ayakları dünyanın iki kıtasına basan bir kültür insanı… Bu çerçevede şekillenen kimliği ile Türk keman okulunun uluslararası temsilcisidir. Sahne icralarının yanı sıra sayısız radyo ve televizyon kayıtları, eğitim, konferans ve atölye çalışmaları için davet alan Aşkın, aynı zamanda kurumsallaştırdığı eğitim ve sanat kurumları ile çok yönlü ve uluslararası bir sanatçıdır.

Cihat Aşkın, Türkiye’nin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen yetenekli çocukların eğitimini ve gelişimini destelemek için keman ustalık sınıfları ve konserler düzenliyor. Ayrıca okullardaki müzik eğitiminin mahiyeti üzerine de tecrübelerinden hareketle dikkat çekici yorumları var. Aşkın, konserde çocukların erken yaşta müzik ile buluşmaları ve erken keşfin virtüöz yetişmesinde önemine değindi.

Müzik Akademileri koordinatörü İlksen Kodal, Müzik Akademisi faaliyetlerinin ilgiyle takip edildiğini dile getirdi. Kodal, müziği eğitim ortamlarının bir parçası hâline dönüştürmenin önemine değindi. Kodal, “Bunun için İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün hayata geçirdiği Müzik Akademilerini uyguluyoruz. Buna bağlı olarak konserlere gelen öğretmen sayımızın da arttığını görüyoruz. Aynı zamanda burada sanat icra edilerek Türkiye’deki müzik çalışmaları da yansıtılıyor. Estetik açıdan çok güzel olan mekânlarda müzik ziyafeti gerçekleşiyor. Müzik Akademileri kapsamında eğitimle müziğin tınısı birleşerek öğretmenlerimize güzel anlar yaşatılıyor.” şeklinde konuştu.

 

03-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.