İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimin Zirvesinde Buluştuk

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüz, projeleriyle FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi’ne katıldı.
Eğitimin Zirvesinde Buluştuk

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2 Kasım 2018 Cuma günü Ankara’da başladı. Bugün sona erdi.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, “Özellikle Eğitim Teknolojileri Zirvesi açısından meseleye baktığımda eğitim sistemimizi ilerletmek için çok büyük isteğe sahip olduğumuzu görüyorum. FATİH Projesi çerçevesinde MEB’in geldiği bir nokta var. Biz mevcut birikimin üzerine neler yapabiliriz. Ödevimiz bu.” diye konuştu.

 İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı’nın MEB Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’nde Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un elinden ödül aldığı zirvede bu yıl çok çeşitli konular ele alındı. Bunlar arasında; kodlama, kod eğitimi, geleceğin teknolojik sınıfları, oyun tabanlı öğrenme, oyunlaştırma, eğitimde mobil öğrenme, e-içerik geliştirme, üç boyutlu teknolojiler, eğitimde bilinçli ve güvenli internet kullanımı, eğitimde etkin et (etkileşimli tahta) kullanımı, eğitimde engelsiz bilişim öne çıktı. Ayrıca STEM, eğitimde ölçme ve değerlendirme, robotik eğitimi, teknoloji destekli öğretmen mesleki gelişimi, uzaktan eğitim, nesnelerin interneti, öğrenci merkezli eğitimde teknoloji destekli başarılı uygulamalar, göç ve acil durumlarda eğitim, eğitim teknolojileri ve uygulamaları, dil öğretiminde teknoloji kullanımı, yapay zekâ, bilişim etiği, eğitim ve sosyal medya konuları yer aldı.

İki gün süren zirvede bu yıl 160’a yakın bildiri sunuldu. 40 oturum, 64 atölye çalışması ve 5 panel yer aldı. 30’a yakın eğitim ve teknoloji firması da stantları ile zirvede yer aldı.

 Disiplinlerin Kardeşliği Atölye Çalışması

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Bilgi İşlem ve YEĞİTEK şubesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi’ne Hârezmî Eğitim Modeli – Disiplinlerin Kardeşliği atölye çalışmasıyla katıldı. 

Büyük ilgi gören Hârezmî Eğitim Modeli,İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında hayata geçirildi. Harezmî Eğitim Modeli, çocukların teknolojiyi kullanarak nasıl üretebileceklerini keşfetmelerinin yanında; güvenli, etik ve ahlaki değerleri özümseyerek, bilimsel araştırma yöntemleri ile belirlediği süreci, öğretmenleri ile değerlendirip güncelleyen yapıda bir modeldir. Hârezmî Eğitim Modeli, geleceğin eğitimini nasıl kurgulayacağımız ve nasıl doğru uygulayacağımız noktasında öğretmen ve öğrencilerimize ışık tutuyor. Hârezmî Eğitim Modeli, kendi kendini doğuran ve kendisini sürekli inşa eden bir yapıyı barındırıyor.

Siber Güvenlik ve Sosyal Medya

 Zirvenin “Eğitimde Bilinçli ve Güvenli İnternet Kullanımı” adlı oturumunda siber güvenlik ve sosyal medyanın bilinçli kullanımı ile ilgili projemizle “Siber Güvenlik ve Sosyal Medyanın Doğru Kullanımı Çalıştayları” hakkında sunum gerçekleştirildi.  Ayrıca “Siber Güvenlik Farkındalığı: Bayrağı Yakala (CTF – Capture The Flag) Yarışması Örneği” adlı sunum yapıldı. Büyük ilgi toplayan sunumlarda proje yöneticilerimiz gelen sorulara verdikleri cevaplarla sunumları çerçevesinde yeni açılımlar yaptı.

03-11-201803-11-201803-11-201803-11-201803-11-201803-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.