İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde Sosyal Medya Çalıştayı Yapıldı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce 2. si gerçekleştirilen Eğitimde Sosyal Medya Çalıştayı Kadir Has Üniversitesi ev sahipliğinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirildi.
Eğitimde Sosyal Medya Çalıştayı Yapıldı.

Eğitim paydaşlarının, Eğitim Ortamı Olarak Sosyal Medya ana teması altında görüşlerini sunmalarına olanak sağlayan Çalıştay; İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa AYDIN, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof Dr. Sevda ALANKUŞ,İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Murat ADALI, eğitim ve sosyal medya alan uzmanları, eğitimciler, öğrenciler ve velilerin katılımı ile gerçekleşti.

Çalıştayın 10:00’da açılış oturumu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda ALANKUŞ’ un ev sahibi olarak hoşgeldiniz konuşması ile başladı. Açılış oturumunda söz alan İl Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ “ Neden Sosyal Medya denen bu alanda olduğumu bende sorguluyorum ama cevabı basit öğrencilerimin bulunduğu mecrada bende olmalıyım. Demokrasi Kültürümüzün gelişmesi adına Sosyal Medyanın etkin ve verimli bir şekilde kullanımını önemsiyorum” dedi. Ayrıca  YILDIZ  “ 21. Yüzyılda bir yöneticinin en önemli özelliklerinden birisinin erişilebilirlik olduğunu ve sosyal medyanın bu anlamda kolaylaştırıcı bir rol üstlendiğini deneyimleme şansına sahip olduğunu” ifade etti. Açılış konuşmaları sırasında söz alan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mustafa AYDIN “ Sosyal Medya sayesinde kolay erişilebilirlik kazandığını, bununla birlikte kendisinin de okul ortamının değeri olan öğrencilere kolaylıkla ulaşabildiğini. Ders işleme süreçlerinde okulda bulunan öğretmenlerin sosyal medyayı bir araç olarak kullandıklarını ve bunun ders başarısını pozitif yönde etkilediğini tespit ettiklerini” ifade etti.

11:30-15:30 saatleri arasında 3 ayrı salonda odak grup çalışmaları ile çalıştaya devam edildi. Serap ÖZKAN Moderatörlüğünde öğrenci grubu, Çiğdem TONGAL Moderatörlüğünde Öğretmen ve veliler, Ece KARABONCUK Moderatörlüğünde eğitim ve sosyal medya alan uzmanlarının bir araya geldiği oturumlarda eğitim ortamı olarak sosyal medya ana teması altında :

  • Eğitim Ortamı Olarak Sosyal Medya,
  • Okul Dışı Zamanlarda Sosyal Medya Kullanımı,
  • Okul-Veli İlişkilerinde Sosyal Medya Kullanımı,
  • Sosyal Medya ve Medya Okuryazarlığı,

başlıkları çerçevesinde görüş alışverişinde bulunuldu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gelecek dönemde Sosyal Medya’nın etkin kullanımı anlamında yol haritası oluşturması adına tavsiye kararları belirlendi.

Tüm paydaşların bir araya geldiği 16:00’da başlayan kapanış oturumunda Odak Grup Çalışmalarına moderatörlük yapan Serap ÖZKAN, Çiğdem TONGAL  ve Ece KARABONCUK kendi gruplarından ortaya çıkan kararları büyük gruba seslendirdi. Ev sahibi olarak tüm katılımcılara teşekkürlerini ileten Prof Dr. Sevda ALANKUŞ “ Gün boyunca tam beklediğim gibi çok etkili bir çalışma sürecini yaşadık ve finalinde tüm eğitim paydaşları için faydalı olacak kararlar ortaya çıktı. Bu bizim için bir başlangıç olmalı, Okul ve Üniversite işbirliği her alanda olduğu gibi Sosyal Medya’nın etkin kullanımı alanında da devam etmeli ve öğrencilerimizin yararı için bu işbirliği içerisinde yeni adımlar atılacağına inanıyorum.” dedi. Kapanış oturumunda söz alan Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ “ Sosyal Medyanın eğitim öğretime katkı sağlayabilecek bir ortam olduğunu düşünüyorum. Bizler öğrencilerimize okulda dokunabiliyoruz. Ancak bu yeterli olmayabiliyor; bizler Sosyal Medyanın gücü sayesinde öğrencilerimizin okul dışı zamanlarına talibiz ve bu çalışmada ortaya çıkan kararların öğrencilerimizle paylaştığımız bu mecrayı daha etkili kullanma anlamında geliştirici bir role sahip olduğunu düşünüyorum.”  dedi.

Gün boyunca uzmanlar, eğitmenler, öğrenciler ve velilerden oluşan yaklaşık 40 kişilik grubun grup çalışmalarında bulunduğu çalıştaya #EgitimdeSosyalMedya etiketi ile tüm sosyal medya kullanıcılarından da görüşler alındı.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.