İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde Fırsat Adaleti

Dijital eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) yeni dönem tanıtımı yapıldı.
Eğitimde Fırsat Adaleti

Millî Eğitim Bakanlığımız, dijital eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) yeni dönem tanıtımını gerçekleştirdi. "Eğitimde Fırsat Adaleti" çerçevesinde tümüyle yenilenen Eğitim Bilişim Ağı'nın içeriği; etkileşimli okul kitapları, ders anlatım videoları, sınavlar ve uygulamalar ile güncellendi. 

Uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan EBA, öğrencilerin ve öğretmenlerin duydukları pek çok ihtiyaca karşılık veriyor. Yenilenen modern ve sade kullanıcı ara yüzü ve akıllı özellikleriyle yeni EBA, yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen ile velilerin kullanımına açıldı.

Kişiselleştirilmiş Bir Öğrenme Ortamı

Yeni EBA, okul öncesinden 12. sınıfa kadar öğrenci ve öğretmenin öğrenme yolculuğuna eşlik eden 1.600'den fazla ders ve 20 binin üzerinde zengin, güvenilir ve etkileşimli içerik sunuyor. Öğrencinin performansına göre bir içerik önerme sistemi bulunan yeni EBA, kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir öğrenme ortamı ve kişiye göre özelleşmiş bir ara yüz seçeneği sunuyor. 

Öğrenciler, yaklaşan sınav ve etkinliklerini EBA takvimlerinden görebiliyor, arkadaşlarıyla bir sosyal paylaşım alanı kurabiliyor, içerisindeki oyunlaştırma sistemi ile puan ve arma kazanarak öğrenmeyi daha eğlenceli hâle getirebiliyorlar. Öğrenciler, sistem üzerinden çalışmalarının takibi ve kişiselleştirilmiş yönlendirmelerle eksiklerini kapatabiliyorlar. Öğrenciler, kendilerine özel profil sayfalarını kullanarak, sayfaları üzerinden kendini tanıtabiliyor, katıldıkları sosyal faaliyet belgelerini sunabiliyor, sosyal ve akademik birikimlerini EBA Portfolyo'da sergileyebiliyorlar. 

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda yenilenen Dijital Eğitim Platformu Eğitim Bilişim Ağı ve Akademik Destek Tanıtım Programı'nda yaptığı konuşmada, nitelikli eğitime ulaşmanın adaletin temeli olduğunu söyledi. Bu kapsamda dijital eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) temelinin atıldığını hatırlatan Selçuk, uygulamanın yeniden uluslararası standartlarda dönüştürülmesi, içeriğinin zenginleştirilmesi ve oyunlaştırma içeriğinin getirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Bakanımız Selçuk, EBA'da yapılan yenilikle ilgili şu bilgileri verdi: "Kişiselleştirmeye geçildi, ara yüz tümüyle yenilendi. Her bir çocuğun kendine özgü sayfası, takvimi, ilerleme hızı, mevcut dersleri, soruları, konuları kendisine özel bir şekilde yapılabiliyor. Bu ne demek? Her bir öğrencimizin kişisel olarak ihtiyaçlarını, bireysel olarak karşılayabiliyoruz artık. Tüm içeriklerin yenilenmesi ayrı bir önem taşıyor. Bütün animasyon, grafiklerin, soruların, tekniklerin, videoların binlercesini bir arada görme imkânımız var. 'Ben şu konuyu anlamadım' dediğin de neyi anlamak istiyorsa onun defalarca animasyon, video, öğretmen anlatımları, şekiller, grafiklerle anlatıldığı bir şeyden söz ediyoruz. Bu şekilde bir anlatım, Türkiye'nin neresinde olursa olsun her öğrencinin hizmetinde."

EBA'da yer alan oyunlaştırma içeriğini anlatan Bakanımız Selçuk, şunları kaydetti: "Bir başka içerik oyunlaştırma. Bu aslında dünya için de yeni bir şey. Sadece Türkiye için yeni bir şey değil. Bu oyunlaştırma çerçevesinde öğrencilerimizin belirli puan ve arma sistemleriyle motivasyonlarının artırılmasını da hedefliyoruz. Öğrenciler hangi konuyu ne şekilde yaparsa, nereye ulaşırsa, hangi başarıyı gösterirse bunun tescillenmesi anlamında birtakım armalar, kullanıcılara ilişkin özellikler ortaya koyabiliyoruz. Her bir öğrencimiz için de bu bireysel olarak yer alıyor. Bir başka şey, basılı kitaptan kare kodlarla kolay erişim. Kitabın her bir sayfasında neyle ilgiliyse o konunun kare kodundan oraya erişim sağlaması söz konusu oldu. Çünkü erişimin her yerde olması bakımından bize biraz imkân sağlıyor."

Eğitimi sınıf dışına taşımak şeklinde bir hedefleri olduğunu vurgulayan Bakanımız Selçuk "Yenilenen EBA ile öğrencilerin etkin öğrenmelerine katkı sağlayacak 'akıllı öneri' sistemini de uygulamaya aldık. Uygulamayla öğrencilerin öğretmenleri tarafından gönderilen çalışmalar için çözümleri, sistem tarafından detaylı olarak analiz ediliyor ve her öğrencinin eksiklikleri ayrı ayrı tespit ediliyor. Sistem, bu eksiklikleri dikkate alarak öğrenciye özel içerikleri belirliyor ve öğretmenlerin onay vermesi durumunda bunları öğrenciye öneriyor." ifadelerini kullandı.

Bu sene, ücretsiz dağıtılan ders kitaplarına QR kodlar yerleştirildiğini hatırlatan Bakanımız Selçuk  "Mobil uygulama ile ilgili dersin içeriklerine yeni EBA üzerinden doğrudan erişim sağladık. Örneğin, öğrenci ders çalışırken QR kodu okuttuğunda konunun videosuna veya zenginleştirilmiş içeriklerine ulaşabiliyor. Ders kitapları, anlatım videoları, sınavlar ve diğer uygulamalar tek alandan, kolay erişilebilir şekilde kullanıma sunuldu. Etkileşimli tahtalar için özel içerikler geliştirildi. EBA'yı dijital eğitsel içerikleri en etkili şekilde kullanarak kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimlerinin yaşanabildiği bir platform hâline getirdik." şeklinde konuştu.       

EBA Akademik Destek

Öğrencilerden gelen sese ve taleplere çok önem verdiklerini ifade eden Bakanımız Selçuk, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin ihtiyaçlarını belirlediklerini, bu ihtiyaçlar doğrultusunda öğrenciye özel EBA Akademik Destek Sistemini oluşturduklarını ifade etti.

Özellikle 11 ve 12. sınıftaki öğrenciler ile liselerde görev yapan öğretmenlerin kullanımı için geliştirilen Akademik Destek Sistemi sayesinde öğrencilerin belirledikleri hedefe ulaşabilmeleri için özel çalışma programı oluşturuluyor. Böylece öğrencilerin kendilerini hedeflerine götüren kişiselleştirilmiş yol haritasıyla çalışmasına olanak sağlanıyor. Öğrencilerin performansları sistem tarafından sürekli izleniyor ve eksik oldukları konular anında tespit edilerek, akıllı algoritmalar kullanılarak öğrencilere özel eksik giderme listeleri ve testler öneriliyor.

Bakanımız Selçuk, Akademik Destek sistemini 11 ve 12. sınıftaki öğrencilere kendisi tanıttı ve şunları söyledi. "Gençler, yeni EBA'da sizin için bir akademik destek ürünü var. Bu akademik destek ürünü ile sistem önce senin hedefini öğreniyor, senin hedefine ulaşman için sana bir strateji seçtiriyor. Diyor ki, 'ya sıfırdan konuları dinleyerek çalış, ya eksiklerini soru çözüp konu anlatımlı videolara giderek tamamla, ya da ben tamamım diyorsan sadece soru çözerek ilerle.' Hangisini tercih edersen... Sen çalışırken, o senin anlamadığın geçmiş konuları tespit ediyor, anlatım videosunun tam da senin anlamadığın yerdeki parçasına geri gönderiyor ve senin eksik konu bırakmadan yolculuğunu tamamlamanı sağlıyor. Belirlediğin hedefe ne kadar yaklaştığını, Türkiye genelindeki durumunu deneme sınavlarıyla sana gösteriyor. Yani bunu şöyle düşün; Türkiye'nin çok iyi ders anlatan hocaları, yüzlerce kaynak kitap, binlerce soru, istediğin kadar tekrar edebileceğin dersler, hepsi senin için, senin yolculuğun için bir araya gelmiş gibi. Bu da elinin altında. Hem bilgisayarında hem cep telefonunda. Sadece EBA'ya girerek akademik destek ürününe ulaşabiliyorsun." 

EBA Mesleki Gelişim

EBA'da aynı zamanda öğretmenler için, öğretim teknik ve yöntemleri, eğitim teknolojileri ve ölçme değerlendirme gibi alanlarda kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak çevrimiçi kurslar ile diğer dijital içeriklerin bulunduğu ve öğretmenler arasında deneyim paylaşımına imkân veren EBA mesleki gelişim modülü oluşturuldu. Mesleki gelişim modülü içindeki öğretmen kitaplığı uygulaması da öğretmenleri elektronik ortamda mesleki gelişim kitaplarıyla buluşturuyor. EBA mesleki gelişim modülü ile öğretmenlerin sürekli ve sürdürülebilir mesleki gelişimi hedefleniyor.

Bakanımız Selçuk, öğretmenlerin sürekli ve sürdürülebilir gelişimi açısından bütün bilgilere ulaşabileceği sistemin oluşturulmaya çalışıldığına değinerek, "Sürekli ve sürdürülebilir eğitimi her ilçe düzeyinde kuracağımız ki başladık kurmaya, öğretmen destek noktalarıyla fiziksel ortam açısından da ortaya koyacağız. Bütün ilçeler Ankara'da bir merkezde akademik bir portalda buluşacaklar ve bu portalda bütün meslektaşlarım kendi ihtiyaç duydukları konularda destekleri, öğretmen destek noktalarından alabilecek. Kendi birikimlerini de oraya verebilecekler." şeklinde konuştu.

2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde "Türkiye'nin Dijital Eğitim Platformu" sloganıyla yenilenen EBA ile eğitimde fırsat adaletine önemli bir katkı sağlanacak. Ayrıca, Türkiye'nin GSM operatörleriyle yapılan anlaşma gereği tüm EBA içeriklerine aylık 3 GB'a kadar ücretsiz erişim imkânı sağlanıyor. 

Kampanya detaylarına aşağıdaki linkten ulaşılabilir: 

Turkcell:https://www.turkcell.com.tr/kampanyalar/konusma/eba-3-gb-hediye-internet-kampanyasi#sssTürk

 Telekom:https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/kampanyalar/sayfalar/faturali/eba-kampanyasi.aspx

Vodafone aboneleri ise herhangi bir ilave işlem yapmadan kampanyadan yararlanabiliyor.

Toplu fotoğraf çekimiyle devam eden tanıtım programı yenilenen Eğitim Bilişim Ağı'yla ilgili deneme çalışmalarının ardından sona erdi.

10-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-2020 10-02-202010-02-2020

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.