İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EĞİTİM YÖNETİCİSİ GELİŞTİRME SEMİNERLERİ

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki mesleki eğitim iş birliği protokolü kapsamında 3 -17 Ekim tarihleri arasında düzenlenen eğitim yöneticisi geliştirme seminerleri sona erdi.
EĞİTİM YÖNETİCİSİ GELİŞTİRME SEMİNERLERİ

Türkiye ile kardeş Azerbaycan arasında imzalanan mesleki eğitim alanındaki iş birliği protokolü kapsamında meslekî eğitim kurum yöneticileri için planlanan eğitim yöneticisi geliştirme seminerlerinin ilki İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Öğretmen Akademileri Yönetici Akademisi koordinatörlüğünde düzenlendi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından Azerbaycan'dan gelen 15 eğitim yöneticisine yönelik düzenlenen programda akademik eğitimlerin yanında AR-GE merkezi niteliğindeki meslek liseleri ziyaret edildi. Böylece eğitim, üretim ve istihdam döngüsünün kalbinde yer alan atölyeler ve işleyişi hakkında bilgi verildi.

Kapsamlı Seminerler ve Tecrübe Paylaşımı

Etiler Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde düzenlenen seminerlerde modern mesleki eğitim kurumunun yönetimi; takımda etkili çalışmanın organize edilmesi ve liderlik; çalışanların değerlendirilmesi ve isteklendirme araçları, paydaşlarla -işverenlerle etkin iş birliği konularına değinildi. Bunun yanında mezunlar için istihdam ve işgücü piyasasına erişim, usta-çırak ile birlikte öğrenme sisteminin başarılı organizasyon formları, mesleki faaliyetlerin organizasyonu için araçlar, olumlu bir imaj oluşumu araçları,  öğrenci ve velilerle iş birliği sağlanması ve Türkiye tecrübesi konuları üzerinde duruldu.

Bunun yanında 13 ilçeden 19 okul belirlenerek atölye uygulamaları incelendi. Gidilen her okulda hami/sektör buluşmaları yapıldı, ilçelerin kaymakam ve belediye başkanları ziyaret edildi.  Seminerlerin son gününde Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaret edilerek okul iş ve işleyişi ve atölyeleri hakkında bilgi alındı.

Misafirlerimiz İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Menderes Kaya'yı makamında ziyaret ettiler. Azerbaycanlı kardeşlerimizi ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Kaya, mesleki eğitimde okul-sektör iş birliğinin önemini belirtti. Ülkemizdeki mesleki eğitimle ilgili son gelişmelere ilişkin bilgi aktaran Kaya, Azerbaycan ile tecrübe paylaşımına açık olduklarını vurguladı.

Eğitim yöneticisi geliştirme seminerlerinin kapanış töreni ise Sabancı Öğretmenevinde düzenlendi. Törene İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız Sayın M. Nezir Eryarsoy ile Sayın Zekine Dayıoğlu'nun yanında Azerbaycanlı eğitim yöneticileri, Öğretmen Akademileri koordinatörleri katıldı. Kapanış programında konuşan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız M. Nezir Eryarsoy başta Öğretmen Akademileri olmak üzere programda emeği geçen herkese teşekkür etti. Mesleki eğitimdeki iş birliğini çok boyutlu bir şekilde ele almak gerektiğini belirten Eryarsoy, bu seminerlerin bir başlangıç teşkil ettiğini kaydetti.

Türkiye-Azerbaycan Dostluğu

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Zekine Dayıoğlu ise Azerbaycanlı eğitim yöneticilerini ağırlamaktan mutluluk duyduklarının altını çizerek kardeşliğin gerektirdiği muhabbete dikkat çekti. Mesleki eğitimde kardeş Azerbaycan'la iş birliği içinde olmanın önemini vurgulayan Dayıoğlu programda emeği geçen ilçe millî eğitim müdürlerimize, mesleki eğitim birimi çalışanlarına teşekkür etti.

Azerbaycanlı eğitim yöneticileri adına konuşan Galip Naviyev ise Türkiye ile Azerbaycan arasındaki dostluğa dikkat çekti. Mesleki eğitimdeki yeni gelişmelerden haberdar olduklarını kaydeden Naviyev Türkiye ile tecrübe aktarımından faydalandıklarını belirtti. Mesleki eğitimde birlikte daha ileri noktalara ulaşmayı hedeflediklerini belirten Naviyev, programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Program katılımcılara sertifikaların verilmesi, hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

 

21-10-202121-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.