İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Tarihimizin Hafızası

İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi, eğitim tarihimizin son yüz elli yıllık dönemine ait belge ve eşyaları bir arada görme imkânı sunuyor.
Eğitim Tarihimizin Hafızası

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüz koordinesinde mevzuat hükümleri doğrultusunda her şehrimizde bir Eğitim Tarihi Müzesi oluşturulması planlandı. Müzelerle,  öğrencilerimizin millî, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren bireyler olmaları amaçlanıyor.

Ayrıca yeni nesillerin nesneler aracılığıyla tarihi ve kültürel mirasımız arasında bağlantı kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri hedefleniyor.

Eğitim Tarihi Müzeleri

Bu çerçevede oluşturulan Eğitim Tarihi Müzeleri sayesinde ülke genelinde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı hâline getirilmesi öngörüldü.  Müze çalışmalarıyla il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler İl Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenen okul veya kurumlarda toplandı. 

Bu çalışmaların neticesinde açılan İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı bir müze olarak, Türkiye’de eğitim tarihi müzeciliğinin gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkı sunmaya devam ediyor. 1998 yılında faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesindeki Tarihi Kılıçhane Binası’nda faaliyetine devam ederken yeniden düzenlendi. Müze, İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi adıyla 2017’de tekrar hizmete açıldı.

Oldukça Zengin Bir Koleksiyon

İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi, ilimizdeki tarihi okullarımızın arşivleri taranarak eğitim tarihimizin son yüz elli yıllık döneminde kullanılan ders araç, gereç ve malzemeleriyle çeşitli belge ve eşyaların titizlikle bir araya getirilmesiyle oluştu. İlgi ve merak odağı olan oldukça zengin bir koleksiyona sahip olduklarını söyleyen İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi Müdürümüz Ümit Ateş,  müzeyi ziyarete gelen öğrencilerimize eğitim ve kültürel tarihimiz hakkında bilgilendirmeyi ama aynı zamanda kültürel hafızamızı oluşturan nesnelere sahip çıkma bilinci kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Eğitim tarihi müzeciliğinin Türkiye’deki en değerli temsilcilerinden İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve diğer ziyaretçilere ilimizin eğitim tarihinin görsel hafızasını sunması bakımından çok önemli. Nesneleri yakından inceleme fırsatı sunan müze, meslek odaklı müzeler içerisinde en çok ziyaretçisi olanların başında geliyor.

Eğitim tarihimize şahit olmak görmek isteyenler hafta içi her gün 09.00 ile 16.00 saatleri arasında ücretsiz olarak İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi’ni ziyaret edebilirler.

24-01-201924-01-201924-01-201924-01-201924-01-201924-01-201924-01-201924-01-201924-01-201924-01-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.