İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Koçluğu Eğitimi

Umudum Öğretmenim Projesi çerçevesinde eğitim koçluğu eğitimi veriliyor. 
Eğitim Koçluğu Eğitimi

Son yıllarda eğitim ortamlarında öne çıkan eğitim koçları, öğrencilerin yeteneklerini fark ederek kendilerini tanımalarını, güçlü yanlarını belirleyerek gerçekçi bir gelecek planı yapmalarını sağlamaya yönelik çalışmalarıyla kendilerinden söz ettirmeyi başarıyorlar. Temelde rehberlik odaklı çalışmalarında her türlü gizlilik ve etik ilkelere hassasiyetle bağlı olan eğitim koçları, ilgilendikleri öğrencinin akademik başarısının artmasına, ileriye dönük hedefler belirlemesine katkı sağlar. Böylece onların toplumda uyumlu bireyler şeklinde başarıyla yetişmelerine imkân sunar.

Güçlü Öğretmen

Bu kapsamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Umudum Öğretmenim Projesi çerçevesinde tüm ilçeleri temsil eden birer öğretmenimize eğitim koçluğu eğitimi veriliyor. Dün başlayan ve Cuma günü tamamlanacak olan program sayesinde öğrencilerimizin kendilerine uygun ve heyecan veren hedefler belirlemesi için nelere dikkat edilmesi gerektiği noktasında bir farkındalık sağlanacak.

Çalışmanın önemli olduğunu belirtenİl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, eğitimin öğrencilerimize "Nasıl daha iyi yardımcı oluruz?" arayışıyla şekillendiğini belirtti. Ana hatlarıyla eğitim sürecinden bahseden Özil, "Hiç şüphesiz öğretmenler olarak öğrencilerimize nerede, ne kadar ve nasıl bir destek sunabileceğimizi bilmek bizleri daha güçlü kılacaktır. Zira bilinmektedir ki öğretmen davranış ve yaklaşımı, öğrenci başarısında önemli bir rol oynamaktadır." şeklinde konuştu.

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Levent Özil bu eğitimi alan öğretmenlerimizin çalışacakları öğrencilerin kişisel özellik ve yeteneklerine tam zamanında doğru dokunuşlar yaparak, onların hayatlarında yeni ufuklar oluşturup, gelişmelerine rehberlik edeceğini kaydetti. Öğrencilerinin akademik ve sosyal başarılarını artırmanın önemine değinen Özil"Bizler fedakârlıkla öğrencilerimizin yolunu aydınlatırsak göreceğiz ki esasında başarılı olamayan öğrenci yoktur. Kendi potansiyelini ve ilgilerini tam anlamıyla keşfedememiş, motive olamamış, zekâ türünü öğrenme stilini tespit edememiş öğrenci vardır. Bizler desteklersek sanatta,sporda  ve bilimde başarılara imza atacak nice öğrencimiz olacaktır. Akademik başarısı düşük öğrencilerimizi bir kez daha gözlemleyerek bu durumun altında yatan nedenleri tespit edersek durum değişecektir. Bu anlamda yapılacakları kapsayan bu eğitim oldukça önemli. Her birinizin ilçelerinde bu bilgileri yaygınlaştıracağı inancındayım. Ece Üstgel öğretmenimize katkıları için teşekkür ederim." dedi.

Yeni Bakış Açıları ve Sorunların Çözümü

Eğitimci Ece Üstgel ise  "Öğrencilere farklı ve yeni bir bakış açısı kazandırmak, karar verme becerilerini geliştirmek, verimlilik, kendine güven, okul ve özel hayatında memnuniyet, hedefe çok daha kabul edilebilir ve kendinde karşılığı olan yollarla ulaşması, dinamik bir düşünme tarzı geliştirmesi, ne istediğini fark etmesi ve sonunda başarıya ulaşmalarını sağlamak amacıyla verilen bir eğitimdir." ifadelerini kullandı.

Öğrencilerimizin kendi potansiyellerini keşfetmelerini, hedeflerini belirlemelerini ve özgüven kazanmalarını sağlayacak eğitim içeriği, yüz yüze verilen 30 saatlik eğitimden oluşuyor. Eğitim süreci iletişim dilinde 'ben' demeden konuşmanın imkânı ve çözümleri kişinin kendi içinde nasıl bulacağı ile başladı. Eğitim interaktif bir süreçte ilerlerken drama etkinlikleri ile eğitime öğretmenlerin katılımı sağlandı.

Eğitimler sonunda zaman yönetimi, öğrenme stilleri, zorluklarla başa çıkma, ders çalışma teknikleri, çalışma disiplini edindirme, durum analizi ve gelecek planlama gibi konular işlenmiş olacak.Profesyonel bir bakış açısı sunan eğitimler sayesinde ana baba yoksunluğu çeken öğrencilerimizin; kendilerini tanıması, hedefler belirlemeleri, öğrenme becerileri kazanmaları ve yaşadıkları / karşılaşabilecekleri problemlerle baş etme becerileri geliştirilmiş olacak.

13-02-202013-02-202013-02-202013-02-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.