İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Kalitemiz Yükseliyor

Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürümüz Sayın Ahmet Emre Bilgili, İstanbul´un Kültür ve Turizm Elçileri: Misafir Öğrenciler panelinde şehrin imkânlarına dikkat çekti.  
Eğitim Kalitemiz Yükseliyor

İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Doktora Salonunda düzenlenen İstanbul´un Kültür ve Turizm Elçileri: Misafir Öğrenciler paneline İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak,  Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Politikaları Kurulu Başkanvekili İskender Pala, Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürümüz Ahmet Emre Bilgili, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz katıldı. 

Panelde konuşan Ahmet Emre Bilgili, İstanbul’un tüm öğrenciler için kültürel potansiyele sahip bir mektep olduğunu ifade etti. Türkiye´de misafir öğrencilerin sayısının gittikçe arttığını aktaran Bilgili, “Her şehirde üniversitelerimiz var. Eğitim kalitemiz yükseliyor. Yükseköğretim ve lisansüstü eğitim açısında Türkiye cazibe merkezi. Türkiye Maarif Vakfı dünyanın her tarafında okullar açıyor. Mezun ettiğimiz öğrencileri büyük ölçüde Türkiye´ye getirmek ve üniversite eğitimlerini burada almalarını sağlamak istiyoruz. Bu Türkiye´deki üniversitelerin misafir öğrenci sayısının artacağı anlamına geliyor. Misafir öğrencilerimiz 4-5 yılını burada geçiriyorlar. Biz bu alana müdahil olup hazırlık yaparsak, öğrenciler eğitimlerini en güzel şekilde aldıktan sonra İstanbul´un kültürel aidiyetini kazanacaklar, her yerini gezecekler ve İstanbul sevdalısı olarak bu şehirden ayrılıp, ülkelerine dönecekler. Bundan misafir öğrencimiz de kazanacak, biz de kazanacağız. Amacımız hem Türk hem de misafir öğrenciler için şehirlerimizi mektep hâline getirmek ve bu mektepten mezun olmalarını sağlamak.” şeklinde konuştu.

Eğitim Diplomasisinin Önemi

İstanbul´da bir kısmı devlet bir kısmı özel olmak üzere 56 üniversite bulunduğunu ve bu üniversitelerde dünyanın farklı yerlerinden misafir öğrencileri ağırladıklarını dile getiren İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, sözlerini şöyle sürdürdü:  “İstanbul Üniversitesinde 766 bin devamlı öğrencimiz var. Üniversitemizde 145 ülkeden 8 bin uluslararası öğrencimiz bulunmakta. İstanbul´da 35 bin, ülkemizde de 140 bin civarında uluslararası öğrenci var. Misafir öğrencilerimizin içindeki önemli bir grup Suriyeli… Yaklaşık 4 bin Suriyeli öğrencinin bin 400´ü İstanbul Üniversitesinde eğitim almaktadır. Bunların her biri birçok sorunla boğuşan bölgemizin geleceğini planlama adına görevlerini ifa edeceklerdir. Burada okuyan misafir öğrenciler, kendi ülkelerine döndüklerinde karar mekanizmalarında yer alan kıymetli mezunlarımız olmaktadır. "

Ak, uluslararası öğrencilerin rahat edebilmeleri ve İstanbul´u tanıyabilmeleri için oryantasyon programları, tanıtım gezileri, uluslararası futbol turnuvaları, Türkçe destek programı gibi faaliyetler düzenlediklerini anlattı.

Panelistlerin konuşmalarının ardından, misafir öğrenciler panelistlere sorular sordu.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.