İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edebiyat ve Hayat

Edebiyat Akademisi´nin konuğu olan şair Ali Ural, "Edebiyat ve Hayat” üzerine konuştu.
Edebiyat ve Hayat

Hayat ile edebiyatı birbirinden ayırt etmeden yaşan Ali Ural, İstanbul Öğretmen Akademileri bünyesinde faaliyet gösteren Edebiyat Akademisi’nin konuğu oldu. Güçlü dili ve kendisine has özgün anlatımıyla Ural, yazarların hayatın duyarlı noktalarını yakalayıp, derinleştiren kişiler olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Hikâye olabilir olanın peşindedir, olanın değil. Herkesin bildiği Palto hikâyesi, bilirsiniz ki gerçeği, yoksulluktan satın alınamayan, alındıktan sonra da hemen göle düşürülen tüfektir. Bundan ibarettir. Bu sekiz yıl zihinde taşındıktan sonra hikâyeye dönüşmüş, tüfek palto olmuştur. Ama palto yetmez, çalınması, düşsel kahramanların meydana çıkması gerekir. Yani gerçek hayalle harmanlanacak ki palto yazılsın ve Dostoyevski denen sihirli kalem “Hepimiz Gogol’un paltosundan çıktık” diyebilsin.”

Edebiyatın Derinliği

Ali Ural, yazmak, yaşamak ve okumanın birbirinden ayrılmayan üçlü bir eylem olduğunun altını çizerek, bu eylemlerin, edebiyatın derinliğini sağladığını söyledi. Ural, edebiyatın hayattan yararlandığını ve hayatın özüne indiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Edebiyat hakikati yeniden üretmek içindir. Olanı birebir aktarmak, doğrusu pek kabul görmemiştir de sanat hayatında, edebiyat bağlamında. Mutlak olandan, ´yani bir olan´, yeni bir gerçeklik çıkartmaya çalışır edebiyat. Edebiyatçılar da hiçbir şeyi olduğu gibi görmezler. Orada başkalarının görmediği bir şeyi görmeye çalışırlar. Bu da yeni gerçeklikte asıl dünyayı daha iyi algılamaya yarar.”

Edebiyat Hayattan Ayrı Değil

Edebiyat ve düşünce tarihinden hareketle yazı ve hayat ilişkisini irdeleyen Ural, “Edebiyat hayatın gizli yüzü, hayattan ayrı bir şey değil. Her sıradan resmin arkasında sezgiyle nüfuz edilebilecek büyülü bir alan var. Muhtevasında şiir barındırsa da hayatın estetik ve ironik katmanları ancak çerçevelendiği zaman güçlü imgelere, sembollere ve alegorilere dönüşüyor. Şair gözüyle hayata bakmanın beraberinde “bütün” içindeki “özel” alana ulaşmayı sağladığı söylenebilir elbette.” dedi.

Fark edilmek için değil, fark etmek için çabalamalı diyen Ural, yazı için hayattan alınan, günlük yaşam kareleri başta olmak üzere mutlaka bir ön hazırlığın gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Edebiyat algılarımızı güçlendiriyorsa her şeyden önce kendimizi tanımamıza yardımcı oluyor demektir. Başkalarından farklı görünmenin bir aracı kılmak yerine, kendimizi, diğer insanları ve evreni tanımanın bir enstrümanı olarak görebilirsek yazmayı, edebiyatın bereketinden ve hayrından nasibimiz verilecektir. Aslında gözden kaçan bir şey yok, gözlerimizi kaçırdığımız şeyler var. Bakmaması, üzerinde durmaması gereken yerlerde o kadar oyalanıyor ki gözlerimiz bakması gereken yerlere sıra gelmiyor. Ben şairin hatırlatmak gibi bir görevinin de olduğunu düşünüyorum yeryüzünde. Ancak bunun için önce kendisinin hatırlaması gerekiyor.”

Ural,   Edebiyat hakikati yeniden üretmek içindir. Olanı birebir aktarmak, doğrusu pek kabul görmemiştir.” ifadelerini kullandı. Ayrıca arama eyleminin süreklilik kazanmasının yazıyı güçlendirdiğini vurguladı.

Ali Ural Kimdir?

1959’da Samsun Lâdik’te doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamladı. İlk şiiri Mavera Dergisi’nde çıktı. Yükseköğreniminin ardından bir süre editörlük yaptıktan sonra Şûle Yayınları’nı kurdu. 1989’da Merdiven Sanat isimli aylık bir sanat dergisi çıkardı. 24 sayı çıkan bu derginin yanı sıra Kitaphaber isimli iki aylık bir kitap-kültür dergisini ve bir şiir ve poetika dergisi olan Merdivenşiir’i yayınladı. Yayın yönetmenliğini de yaptığı bu dergilerde şiir, öykü ve makalelerini yayınladı. Ejderha ve Kelebek adlı eseriyle, Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2010 Deneme Ödülü’nü aldı. Edebiyat ağırlıklı bir sanat dergisi olan Karabatak’ı yayınlıyor.

30-12-201830-12-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.