İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EBA Canlı Ders Uygulaması

EBA uzaktan eğitim sürecinde canlı ders test uygulamaları başladı.
EBA Canlı Ders Uygulaması

Millî Eğitim Bakanlığı, bütünleşmiş uzaktan eğitim yaklaşımıyla EBA canlı sınıf uygulamasını devreye aldı. Kademeli olarak uygulamaya alınacak canlı ders uygulaması için ilk uygulama Salı günü sabah saatlerinde EBA'daki canlı dersler alanından yapıldı. Canlı ders test uygulaması için Ankara ve İstanbul'da Millî Eğitim Bakanlığı tarafından toplam 124 okul belirlendi. Uygulama Ankara'da iki oturum İstanbul'da tek oturum şeklinde gerçekleştirildi.

Üç Bileşenli Uzaktan Eğitim

İstanbul'daki 29 ilçede toplam 90 okulda 8. sınıflara yönelik olarak yapılan canlı sınıf uygulaması test yayınları oldukça başarılı geçti. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, uzaktan eğitim sürecinin TRT EBA TV yayın programları, EBA'yı internet üzerinden öğrencinin kendi başına kullanımı ve öğretmenle öğrencinin buluşabileceği EBA canlı sınıf uygulaması olmak üzere üç bileşenden oluştuğunu kaydetti.

Uzaktan eğitim sürecinde akademik, duygusal ve hareket eksenli içeriklerin önemine dikkati çeken Yazıcı "Öğrencilerimiz bu üç unsuru bir araya getirdiklerinde bütünlüklü bir şekilde öğrenebilirler. İstanbul'daki planlamamız buna göre yapıldı. Canlı sınıf uygulamasıyla ilgili olarak kullanım saatleri ayarlandı. Her öğrencimizin üç kaynaktan da yararlanması için düzenlemeler oluşturuldu. Bakanlığımız televizyonun yayın akışını sınıflara göre böldü, çocuklarımızın öğrenme saatlerini dikkate alarak internet kullanıcı yoğunluğunu altyapıya göre dağıttı. Bu haftadan itibaren ise canlı sınıf uygulaması başladı. İlimizde toplam 90 okulumuzda 1000 şube üzerinden canlı yayın test uygulaması için ilk adım atıldı. Canlı sınıfla öğrencilerimiz kendi öğretmenleriyle EBA üzerinden bir sınıf ortamında ders işleyebiliyor. Öğrenci-öğretmen etkileşimini teşvik edecek bu çalışma uzaktan eğitim sürecinin önemli bileşenlerinden biri olacak." şeklinde konuştu.

Canlı Sınıf Desteği

Canlı sınıf uygulamasının sadece okul yöneticileri tarafından oluşturulabileceğini belirten Yazıcı, 8. sınıf öğrenci ve öğretmenleri için EBA kullanım süreleri artırılarak canlı sınıf desteğinin devreye sokulmasının önemli olduğunu kaydetti. Yazıcı, "Pazartesi günü ilimizde gerçekleştirilecek EBA canlı ders test uygulaması hakkında, ilgili okul müdürlerimizle uzaktan bilgilendirme toplantısı yaptık.

Okul yöneticilerimiz; şube, öğretmen ve tarih seçerek canlı dersleri ilgili kişilere atayabiliyor. Öğretmenlerimiz ders esnasında kullanacağı materyalleri (sunum, doküman, görsel, video vb.) canlı ders öncesinde oturumu gerçekleştireceği bilgisayarda hazır bulunduruyor. Canlı dersler sayfası sadece okul yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler için aktif durumda. Velilerimize, öğrenciye atanmış canlı dersle ilgili bildirim gönderiliyor. Bir canlı ders oluşturulurken en fazla 6 şube seçilebiliyor. Bir canlı ders, en fazla 300 öğrenciye gönderilebiliyor." dedi.

03-04-202003-04-202003-04-202003-04-202003-04-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.