İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dönüşüm Sürecinde Eğitimci, Aile ve Genç

İl Mill Eğitim Müdürlüğümüzün Veli Akademileri kapsamında, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nevzat Tarhan değişen süreçlere dair önemli paylaşımlarda bulundu.
Dönüşüm Sürecinde Eğitimci, Aile ve Genç

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Veli Akademileri kapsamında ortaöğretime geçiş tercih ve yerleştirme süreçlerine ilişkin düzenlenen programa katıldı. Tarhan, tercihlere ve aile çocuk ilişkisine dair önemli paylaşımlarda bulundu.

Son Sığınak Aile

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul Salonu'ndaki programda Prof. Dr. Nevzat Tarhan, eğitimci ve velilere "Son Sığınak Aile" konulu bir konferans verdi.  İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, konferanstan önce yaptığı açılış konuşmasında, öğrencilerimizin eğitim seçeneklerini ele almanın oldukça önemli olduğunu belirtti. Çocuklarımız açısından son derece önemli olan bir dönemde aktif olarak çalıştıklarını ifade eden Yazıcı,  Nevzat Tarhan gibi yetkin bir ismin söyleyeceklerinin önemli bir fırsat sunduğunun altını çizdi.

Öğrencilerin akademik hayatlarında anne-babalarının ve eğitimcilerin tutumlarının önemli olduğunu belirten Nevzat Tarhan, bu konuda millî eğitimde ciddi bir şekilde vizyon toplantılarının yapıldığını, bir paradigma dönüşümünün olduğunu söyledi.  Anne baba tutumlarına değinen Tarhan şunları söyledi: "Bu çok gecikmiş bir dönmüşüm fakat geç kalınmış denilemez. Neresinden başlarsak faydalı olacaktır. Bu dönüşümde ailelerin bulunması da çok önemlidir. Bu çerçevede çocuğu eğitirken gencin yapacağı, ailenin ve eğitimcinin yapacağı şeyler var. Bu üçü ortak bir dil kullanırsa, ortak bir akıl oluşturursa çocuğun başarısı ve yetenekleri ortaya çıkar. Ama aile, eğitimci ve genç farklı yol ve dil kullanırsa ortak bir sonuç almak bu durumda zorlaşıyor ve bunu bedelini çocuk ödüyor. Ailenin ve eğitimcinin çocukla olan iletişimini yakalamak önemlidir."

Aile Ortamı

Eğitim bilimleri alanındaki gelişmelere dair bir perspektif çizen Nevzat Tarhan, tercih yaparken çocukların kişilik özelliklerine uygun ilgi alanlarını belirleme sürecinde ailedeki hususlara değindi. "Evli çiftler eşimi nasıl düzeltirim, üzerinde nasıl hâkimiyet kurarım, anlayışının yerine, evi nasıl sevimli ve sıcak bir hale getiririme odaklanmalıdır. Buna odaklanıp evde sıcak bir atmosfer oluşturduğumuz zaman çocuk doğal olarak aileye bağlanmış olur, aidiyeti yüksek olur. Bir yerde uyuşturucu, alkol gibi kötü şeyler öğrense de evi sevdiği için hata yapsa da gelip evi bulur. Ama evi sevmezse o çocuğu kolay kaybederiz. Burada kritik kavram gencin evi, anneyi ve babayı sevmesidir." diyen Tarhan, "Bir babanın çocuğuna vereceği en güzel hediye annesini sevmesidir." ifadesini vurguladı.

Teknolojinin Öznesi Olmak

Duygulara ve dönüşüme dikkat çeken Nevzat Tarhan, değişen dünyada endüstri 1.0'dan endüstri 4.0'a gelindiğini ve endüstri 4.0'a hâkim olanların dünyaya hâkim olduğunu söyledi. Endüstri 4.0 da otonom robotlar, simülasyonlar, siber güvenlik, 3D yazıcılar ve artırılmış gerçeklik olduğunu belirten Tarhan, otonom robotların ilerleyen yıllarda devreye gireceğini, insanların yaptığı bütün işleri yapabileceğini vurguladı.

Kendini bilmenin önemli olduğunu ve mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten Nevzat Tarhan şunları kaydetti: "Bu gidişin gerisinde kalırsak birçok fırsatı kaçırırız ve sadece teknolojinin nesnesi oluruz. Hâlbuki teknolojinin nesnesi değil öznesi olmak zorundayız. Teknolojiye hayır diyerek bir şey elde edemeyiz. Aksine teknolojiyi kendi amacımız yönünde kullanmamız gerekiyor. Bunu yapabilirsek teknolojiyi şimdiki gençlere kullanmayı öğretmiş oluruz." dedi.

 

Program, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'nın Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a hediye takdiminin ardından Tarhan'ın okurları için kitaplarını imzalaması ile son buldu.

12-07-201912-07-201912-07-201912-07-201912-07-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.