İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Destanlarla Uyanmak

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Yurdumun Değerleri Projesi Destanlara Uyanmak etkinlikleriyle devam ediyor.
 Destanlarla Uyanmak

Dede Korkut kültürünü oluşturan destan, masal ve müzik içerisindeki dilden dile, kuşaktan kuşağa aktarılan değerler, Türkiye’nin kültürel belleğinde canlılığını koruyor; geçmişle bugün arasındaki kültürel bağın güçlenmesine, kültürel devamlılığın, aidiyet ve kimlik anlayışının geleceğe taşınmasına katkıda bulunuyor.  Birikimi ve değerleri sınırları aşan ‘Dede Korkut’ mirası bu yönüyle Türkçe konuşan ülkelerde de birleştirici bir unsur olarak son derece önemli. Bu yüzden Dede Korkut UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ne oy birliğiyle kabul edildi.

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Vizyonu doğrultusunda hazırladığı projelerde kültür çok önemli bir yer tutuyor. Bunlardan biri olan Yurdumun Değerleri Projesi “Destanlara Uyanmak” etkinlikleriyle devam ediyor. Etkinlik, sözlü kültür, Dede Korkut, halk hikâyeleri, şiir ve türküler üzerine Fatih Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi Yurdunda kalan öğrencilerle beyin fırtınası şeklinde gerçekleştirdi.

Öğrencilerin bildiklerini ifade etme ortamı hazırlandı, konuşturuldu. Şiir okudular, türküler söylediler. Etkinliğe İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Levent Özil de katıldı. Etkinlik sonunda öğrencilerin sorularına cevaplar verildi. Öğrenciler ve okul idarecilerinden gelen istek üzerine şair Hüseyin Akın, ilk yazdığı şiirlerden birini okudu.

Okul Müdürü Cavit Erdem: "Böyle güzel program için yurtlarını seçtiklerinden dolayı önce İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Levent Özil Bey´e, AR-GE Kültür ekibine çok teşekkür ederim. Gençlerimizin her zaman bu tür etkinliklere ihtiyacı var. En kısa zamanda yeniden bir program daha yapmanızı arzu ediyorum.” dedi.

03-12-201803-12-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.