İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DENİZ FENERİ DERNEĞİ İLE İYİLİK OKULU PROJE PROTOKOLÜ İMZALANDI.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Deniz Feneri Derneği arasında ‘’İyilik Okulu Projesi’’ protokolü imzalandı. Protokol imza töreni İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’ın makamında gerçekleştirildi.
 DENİZ FENERİ DERNEĞİ İLE İYİLİK OKULU PROJE PROTOKOLÜ İMZALANDI.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Deniz Feneri Derneği arasında ‘’İyilik Okulu Projesi’’ protokolü imzalandı. Protokol imza töreni İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’ın makamında gerçekleştirildi.

İyilik Okulu Projesi protokol imza törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet CENGİZ, Deniz Feneri Derneği Genel Sekreteri Nurettin ERTEMEL, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat AŞIM, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Timur TUĞRAL, Deniz Feneri Derneği İletişim Koordinatörü Recep KOÇAK ve basın mensupları katıldı.

İyilik Okulu Projesi  geleceğimizin teminatı çocuklarımızda iyilik, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma bilinci oluşturma hedefi taşımaktadır. Ayrıca İyilik Okulu Projesi sorumluluk bilincine sahip çevresindeki, ülkesindeki ve dünyadaki ihtiyaç sahiplarine duyarlı bir toplum oluşturma amacını taşımaktadır.

Proje İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin Eğitim Öğretimden Sorumlu Şube Müdürleri ile yapılacak toplantı sonrası İstanbul’un 39 ilçesinde belirlenecek birer okulda uygulanacaktır. Proje kapsamında iyilikte sınır yoktur anlayışı ile istekli okullar, öğretmenler, öğrenciler ve veliler  projeye gönüllü olarak dahil olabilecektir. Projeye katılan her okulu temsilen seçilecek 60 öğrenci ve 6 öğretmen Deniz Feneri Derneği’nin Zeytinburnu ve Ümraniye’de yer alan merkezlerinde misafir edilecek, iyilik, yardımlaşma ve dayanışmayı anlatan kısa film sunumları izleyecek, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan yardım  kolilerinin hazırlanma sürecini görecek, ihtiyaç sahiplerinin nasıl belirlendiği ve yardımların nasıl ulaştırıldığı hakkında yetkililerle söyleşiler gerçekleştireceklerdir. Proje kapsamında ziyaretçi öğrencilere’’İyilik Günlüğü’, ‘’Minik Gönüllü Rozeti’’, ‘’Deniz Feneri Balonu’’ hediye edilecektir. Eğitim öğretim yılı sonunda öğretmenlerimiz veya velilerimiz tarafından İyilik Günlüğüne yazılan hikayelerden belirlenecek edebi yeteneğe sahip öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz derneğin merkezlerinde gerçekleştirilecek ‘’Yazarlar Minik Yazarlarla’’ etkinliğine katılarak öğrencilerimize yazarlık yolunda rehberlik yapılacak, teşvik edilecektir.

Projeye katılan okullara Deniz Feneri Derneği yetkilileri ziyaretler gerçekleştirerek veli, öğretmen ve öğrencilerimize projenin tanıtımını ve amacını anlatan toplantılar yapacaklar. Proje kapsamında okullarda İyilik Okulu kumbaraları dağıtılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere yardımlar toplanacak ve bu yardımlar Deniz Feneri Derneği’nin katılımcı okul adına düzenleyeceği makbuzlar ile okul panolarında ilan edilecektir.

Ayrıca katılımcı okulun yaptığı bağışın kullanıldığı proje veya etkinlik Deniz Feneri Derneği yetkilileri aracılığıyla okul idaresi, katılımcı veli, öğrenci ve öğretmenlerimizle payalaşılacaktır. Projeye katılım tamamen gönüllülük esasına göre gerçekleşecektir. Proje, katılmak isteyen öğrencilerimizin velilerinden muvafakat belgeleri alınarak uygulanacaktır. Eğitim öğretim yılı sonunda proje kapsamında yapılan etkinlikler rapor haline getirilerek kamuoyuna bilgilendirme yapılacaktır. Hazırlanacak raporda projeye katılan öğrenci sayısı, öğretmen ve gönüllü veli sayısı, toplanan bağış miktarı, bağışların kullanıldığı etkinlikler ve projeler belirtilecektir.

‘’İyilik Okulu Projesi’’ protokol imza töreninde kısa bir kouşma yapan Deniz Feneri Derneği Başkanı Av. Mehmet CENGİZ şunları söyledi:

“Derneğimiz 18 senedir sosyal yardım, dayanışma ve yardımlaşma alanında faaliyetler göstermektedir. Bu doğrultuda hasta ziyaretleri yapmaya, yoksul ailelere, yetimlere, yardıma muhtaç insanlara yardımlar göndermeye, suya muhtaç insanlara su kuyuları açmaya devam ediyoruz. Bu projenin tek amacı iyilik konusunda bir farkındalık oluşturmaktır. Çocuklarımıza ve topluma ulaşmanın en güzel yolu duygulara hitap edebilmektir. Projenin isminde de özünde de yer alan iyilik konusu ile bunu başarabileceğimize inanıyorum. Bu projenin eğitime ve geleceğe yapılacak güzel bir iyilik yatırımı olduğunu düşünüyorum. Projemizin devamında okullarımızda İyilik Takımları oluşturarak, ülkemizin geleceğinde sivil toplum kuruluşlarından  iyiliği, yardımlaşmayı, dayanışmayı bilen ve özümseyen insanların bulunmasını hedefliyoruz. Proje kapsamında yapılacak bağışlar konusunda en az bağışçılarımız kadar hassas davranıyoruz, bu doğrultuda her bağışın makbuzu okullarla paylaşıldığı gibi, yapılan bağışların hangi projede ya da etkinlikte kullanıldığı da okullarımızla paylaşılacaktır. Derneğimizin sloganı ile yapmak istediklerimiz aynı; İşimiz Sadece İyilik, amacımız ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmaktır. ‘’İyilik Okulu Projesi’’ konusunda heyacanlı ve samimiyiz, aynı samimiyetle bizleri karşılayan başta İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’a, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Murat AŞIM’a, Temel Eğitim Şube Müdürümüz Timur TUĞRAL’a, İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına ve projede ihtiyaç sahiplerine destek vereceğine inandığım tüm gönüllülerimize teşekkür ederim.”

‘’İyilik Okulu Projesi’’ protokol imza töreninde İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ ise şunları söyledi:

“İyiliği, yardımlaşmayı, dayanışmayı, ihtiyaç sahiplerine el uzatmayı amaç edinen bu projede yer almaktan son derece mutluyuz. İsmi iyiliklerle anılan, iyilik konusunda bir marka değeri oluşturmuş Deniz Feneri Derneği’ne bu güzel girişimi için teşekkür ediyorum. Çocuklarımızda iyilik ve yardımlaşma konusunda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. 19. Milli Eğitim Şurası’nda Okul Öncesi eğitiminden Liselere kadar her kademede Değerler Eğitimi konusunda eğitim verilmesi gerektiğini dile getirdik ve destekledik.

Değerler eğitiminin temel kavramı iyiliktir. Bu proje Milli Eğitim Bakanlığımızın Değerler Eğitimi projesini destekler niteliktedir. İstanbul’da başlayacak bu projenin diğer illerde de uygulanmasını ve iyiliğin tüm ülkemize yayılmasını dilerim. ‘Mürüvvete endaze olmaz’ demiş atalarımız. Yani yardımseverliğin ölçüsü olmaz. Bu noktada gün içerisinde gözümüzden kaçan bizim için değersiz olan bir çok harcama var ki ihtiyaç sahipleri için değerli ve önemli. ‘’Komşusu açken tok yatan bizden değildir’’ diyen bir Peygamberin ümmeti, camilere alanın da verenin de görmediği sadaka taşları koyan bir ceddin torunlarıyız ve bunları asla unutmamalıyız. Taş binalar içinde taşlaşmış yürekli, yardıma ihtiyacı olanı bırakın komşusunun sıkıntısını bilmeyen, ilgilenmeyen, duyarsız bir gençlik yetiştirmek istemiyorsak, bu projeye art niyetsiz ve samimi olarak sahip çıkmalıyız. Komşusunun  düğününde kendi düğünü gibi sevinen, komşusunun acı gününde ev sahibiyle ağıtlar yakan insanlarımız var bizim ve biz bu insanların sayısını bu gibi etkinliklerle artırabiliriz. Biz eğitimciler olarak, dernekler, vakıflar, kurumlar olarak bu yardımlaşma, dayanışma ruhunu hep canlı tutmalıyız. Bugün yanı başımızda savaştan kaçan binlerce ihtiyaç sahibi masum insan Türkiye’yi şefkat eli olarak görüyorsa ve ülkemize sığınıyorsa, dünya üzerindeki masumlar Türkiye’den medet umuyorsa bunun sebebi bizim toplum olarak duyarlı olmamızdandır. Bizim bu kültürü yaşatmamız ve geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımızı da bu doğrultuda yetiştirmemiz gerekiyor. 2023 vizyonu doğrultusunda hızla ilerleyen güzel ülkemizde çevresine, ülkesine, dünyaya duyarlı vicdan sahibi bir toplum oluşturma yolunda projenin bir adım olmasını temenni ediyorum. Proje paydaşımız Deniz Feneri Derneği Başkanı Av. Mehmet CENGİZ’e, Denzi Feneri Derneği Genel Sekreteri Nurettin ERTEMEL’e, İl MÜDÜR Yardımcım Murat AŞIM’a, Temel Eğitim Şube Müdürüm Timur TUĞRAL’a, Derneğimizin İletişim Koordinatörü Recep KOÇAK’a, İl Milli Eğtim Arge çalışanlarına teşekkür ediyorum. ‘’İyilik Okulu Projesi’nin iyiliği, yardımseverliği, paylaşmayı, yardımlaşmayı öğrenerek mezun olacağına inandığım öğrencilerimize, projeye katkı sağlayacak herkese, İstanbulumuza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.