İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Deneyim Paylaşım Günleri ve Tematik Öğretmen Sohbetleri

Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemiz kapsamındaki çalışmalar uzaktan eğitim sürecinde çeşitlenerek ve gelişerek devam ediyor.
Deneyim Paylaşım Günleri ve Tematik Öğretmen Sohbetleri

Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemiz kapsamında öğretmenler arasındaki öğrenme ve öğretme etkileşimini güçlendirmeyi öngören Deneyim Paylaşım Günleri ve Tematik Öğretmen Sohbetleri uzaktan eğitim sürecinde yenilenerek devam ediyor.  Bu aydan itibaren başvuruları alınmaya başlanacak olan Deneyim Paylaşım Günleri ve Tematik Öğretmen Sohbetleri, öğretmenlerimizin birbirinden öğrenmelerine imkân veren bir organizasyon olarak karşımıza çıkıyor.

Deneyimler ve Tematik Sohbetler

Çalışma temelde birbiriyle bağlantılı iki aşamalı bir organizasyondur. Eğitim öğretim sürecinde daha verimliyi, daha eğlenceliyi, daha kolayı, daha farklıyı arama, öğrenme ve öğretme sürecidir.  Öğretmenlerimiz, eğitim öğretim sürecine farklılık ve kolaylık katan denenmiş ve başarıya ulaşmış yöntem, uygulama ve materyal kullanımı içeren tecrübelerini anlatacak.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, uzaktan eğitim sürecinde gerçekleştirilecek paylaşımların ve sohbetlerin çok önemli olduğunu belirtti.  Mesleki gelişim açısından birikim ve deneyimlerden her zaman yararlanılması gerektiğini hatırlatan Yazıcı "Çevrim içi eğitimi hep birlikte tecrübe ettiğimiz zor günlerde, 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmak ve öğrencilerimizi 21. yüzyıl becerilerine sahip birey olarak yetiştirmek için bu süreçteki deneyimler ve tematik sohbetler kritik bir öneme sahip." ifadelerini kullandı.

Öğretme ve Öğrenme Pratikleri

Öğretim programlarımızın daha iyi nasıl uygulanabileceğinin yollarını ararken, öğretmenlerimizin deneyimlerini göz ardı etmemek gerektiğini belirten Yazıcı, mesleki gelişim amacıyla sürdürülen Deneyim Paylaşım Günleri'ne Tematik Öğretmen Sohbetleri'nin eklenmesinin uzaktan eğitim sürecinde gerekli olan yeterliklere katkı sunacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Sahici bir varoluş, öncelikle bir mirasın aktarılmasını şart koşar. Deneyimler bir süreklilik içinde aktarılırsa sohbetlerle zenginleştirilirse öğretme pratiklerimiz kurucu bir şekilde yeniden tesis edilebilir. Çalışmalarda öğretmenlerimizin yapacakları sunumlar öğretme konusundaki bilgi ve tecrübeleri çoğaltacak. Böylece paylaşım, şimdiki zamanı geçici bir zaman olmaktan çıkarmayı başaracak. Çünkü hedeflerimizi, öğrenme, öğretme mirasımızı bugüne taşımış olacağız. Deneyimleri paylaşırken yeni deneyimleri beslemek gerçekten çok öğretici olacak. Öğrenmek ve merak etmek birlikte güzeldir. Şurası açık ki tecrübeyi aktarmanın önemine inanıyoruz. Çalışmalara katılarak katkı sunacak öğretmenlerimize şimdiden teşekkür ederim. Umuyoruz ki paylaşımların sunduğu yeni deneyimler ve sözün imkânını damıtacak tematik sohbetler hepimizi geliştirecek." 

Yazıcı, tıpkı deneyim gibi bilginin de gücünü hem olmuş olandan hem de gelecekte vuku bulacak olandan aldığını ifade ederek, farklı zaman ufuklarını birleştiren deneyimlerin, paylaşıldığı takdirde bilgiye dönüşebileceğinin altını çizdi. 

Başvuru Süreci

Deneyim Paylaşım Günleri ve Tematik Öğretmen Sohbetleri'ne başvurular DeneyimPaylasimGunleri@gmail.com  adresine video ya da fotoğraflarla desteklenmiş açıklama metni (başvuru sahibinin adı soyadı, branşı ve okulu ile birlikte sunumun başlık, amaç, yöntem/materyal, uygulama, sonuçlarını içerir olmalı) ile yapılacak.

Yapılan başvurular komisyon tarafından değerlendirilecek; uygun görülenler 39 ilçeden ilgili öğretmenlerimizin katılım sağladığı çevirim içi oturumlarda Zoom uygulaması üzerinden sunulacak.

Öğretmenlerin ilgili alanlardaki yetkinliğini gösteren Deneyim Paylaşım Günleri oturumlarında sunumu uygun bulunan öğretmenlerimiz Tematik Öğretmen Sohbetleri adı ile gerçekleşecek çevirim içi söyleşi programına konuk olarak davet edilecek. Aynı zamanda öğretmenler arasında kalıcı bağların oluşumuna katkı sunmayı amaçlayan etkinlikler eğitimde iyi örneklerin peşine düşen birçok özgün öğretim, yöntem ve tekniğin paylaşılmasını sağlayacak.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.