İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi Açılış Töreni

Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi Açılış Töreni

Gençlerin; millî, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantıları arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla; Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde mevzuat hükümleri doğrultusunda her ilde bir “ Eğitim Tarihi Müzesi” oluşturulması planlandı.

Bu planlama çerçevesinde oluşturulan “Eğitim Tarihi Müzeleri” ile ülke genelinde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı hâline getirilmesi amaçlandı. Bu amaç çerçevesinde; il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler il millî eğitim müdürlükleri tarafından belirlenen okul veya kurumlarda toplanmış ve planlama kapsamında ilimizde İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi kuruldu.

1998 yılında kurulan Cumhuriyet Eğitim Müzesi; Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesindeki “Tarihi Kılıçhane Binası”’nda faaliyetine devam ederken yeniden düzenlenerek “İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi” olarak tekrar hizmete açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi’nde sergilenen eşyalar, İstanbul’daki tarihi okullarımız taranarak eğitim tarihimizin son 150 yıllık döneminde kullanılan ders araç, gereç ve malzemeleriyle çeşitli belge ve eşyalardan oluşuyor.

Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi açılış törenine; İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul Millî Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi Müdürü Ümit Ateş ve müze yetkilileri, Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin idarecileri ve öğretmenleri katıldı.

İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi’nde son 150 yıllık döneminde kullanılan ders araç, gereç ve malzemeleriyle belge ve eşyaları tek tek inceleyerek, İstanbul Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi Müdürü Ümit Ateş’ten müzede sergilenen eserler hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Müzenin hayırlı olmasını dileyen İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, bu müzenin daha da geliştirilerek öğrencilerimizin ve diğer ziyaretçilerin hizmetine sunulması için çalışmalara devam edilmesi talimatını verdi.

01-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.