İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çocuklar Masal İçinde

Avrasya Kitap Festivalinde öğrencilerimiz, birbirinden eğlenceli masallarla hayal dünyasına kanatlandılar. 
Çocuklar Masal İçinde

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 2023 Eğitin Vizyonu doğrultusunda hayata geçirdiği İstanbul’u Okuyorum ve Kütüphanede Hayat Var Projeleri kapsamında Avrasya Kitap Festivalinde ilkokul öğrencilerine yönelik müzikli masal etkinliği düzenlendi.

Ses ve Söz Bir Arada

Etkinlikte çocuklar, kendi kültürümüzün masallarını profesyonel iki masal anlatıcısından dinlediler. Ayrıca masallara bir müzisyen ritimleri ile eşlik etti. Çocuklar müzikle masalın buluştuğu bu etkinlikte çeşitli semboller, eşyalar, sihirli sözler ve kahramanların esrarengiz hâlleriyle karşılaştılar. Masalların anlatımından büyük bir keyif alan çocuklar bir ân kendilerini masal dünyası içinde buldular, şaşırdılar, güldüler, heyecanlandılar, itiraz ettiler.

Masal etkinliğinin ilki saat 11.00’de İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün standında düzenlendi. Çocuklarla buluşan masalcı öğretmenimiz Yurdanur Ay Paşa, Fatih Cevri Kalfa İlkokulundan gelen 2. ve 3. sınıf öğrencilerine “Limon Kız” masalını anlattı. Anlatımına yer yer çocukların eşlik ettiği masal oldukça ilgi çekti. Onları, unutamayacakları bir hayal yolculuğa çıkardı. Etkinliğin sonunda masal kitabı yazar ve masal anlatıcısı Yurdanur Ay Paşa tarafından imzalanarak kitaplar öğrencilere hediye edildi.

Dünyaya Masal Penceresinden Bakmak

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı´nın teşrifleriyle saat 13.30’da başlayan ikinci masal etkinliğinde masalcı öğretmenimiz Sevil Zekiye Uygun, Fatih Cevri Kalfa İlkokulundan gelen 1.sınıf öğrencilerine Keloğlan masalını müzik eşliğinde anlattı. Minik izleyicilerini Keloğlan’la eşsiz bir masal yolculuğuna çıkaran Uygun, çocuklara unutamayacakları bir ân yaşattı. Doğruluk değerini işlediği masal anlatımı esnasında çeşitli materyaller de kullandı. Etkinlik sonunda çocuklara hediyeler verildi.

Etkinliği düzenleyen öğretmenlerimize teşekkür eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,  hepimizin mutlaka Keloğlan masallarını çokça dinlemiş, okumuş olduğumuzu ifade etti. Sözlü kültürümüzün ve çocuk edebiyatımızın önemine değinen Yazıcı, “Denir ya masallar zamanı süsler. İçimizi aydınlatır, düşlerimizi gökkuşağına yaklaştırır… Keloğlan’ın maceralarında mizah, ortalığı karıştırma ve zor olanı mümkün kılma vardır. Bu yönüyle bizi etkilemiş, güldürmüş, şaşırtmıştır muhakkak. Her Keloğlan masalı ayrı bir duyguya hitap eder, dinleyeni ve okuyanı farklı bir yönden yakalar. Tabii ki gerçek bir kalem ustasından okunuyorsa masalın tadı her yeri kuşatır.” dedi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Avrasya Kitap Fuarındaki etkinlikleri fuar boyunca devam edecek.

28-02-201928-02-201928-02-201928-02-201928-02-201928-02-201928-02-201928-02-201928-02-201928-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.