İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çocuklar İçin Kapsamlı İlk Sanat Festivali

Dün sona eren Çocuk Sanat Festivali, sanatın tüm dallarının tek çatı altında toplandığı ve çocukların aynı yerde pek çok aktiviteyle bir araya getirildiği ilk ve tek etkinlikti.
Çocuklar İçin Kapsamlı İlk Sanat Festivali

Çocuk Sanat Festivali, 31 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında 3-15 yaş arası çocukları sanat ile buluşturmayı hedefledi. Birçok farklı nitelikteki atölye, seminerler, kukla, yaratıcı drama, tiyatro gibi etkinlikleri dikkate alındığında bu büyüklükte bir festival ilk kez yapıldı. Daha önce küçük çaplı girişimler tabii ki olmuştu. Ama Çocuk Sanat Festivali, sanatın tüm dallarının tek çatı altında toplandığı ve çocukların aynı yerde pek çok aktiviteyle bir araya getirildiği ilk ve tek etkinlikti.

Çocuk Sanat Festivali’ne katılan öğrencilerin getirdiği kitaplarla Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki okullarda çocuk kitaplıklarının oluşturulması gibi farkındalık projeleri de vardı.

Skalası ve kapsamı geniş olan Çocuk Sanat Festivaline, Millî Eğitim Bakanlığımızla Kültür ve Turizm Bakanlığımız tam destek verdi. Festivalin açılışında konuşan Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Kemal Varın Numanoğlu, çocuklar için sanat festivali fikrinin nasıl doğduğunu anlattı. Numanoğlu, “Biz Anadolu’yuz projesi kapsamında gerçekleştirilen çok önemli bir etkinlik. Bunu sürdürülebilir hale getirmek bizim ödevimiz.” dedi.

Mardin Müzesi atölye makineleriyle İstanbul’a geldi. Çocuklarla birlikte sikke basımından arkeolojik kazıya, masal anlatımına pek çok atölye yaptı. Millî Eğitim Bakanlığımız ise robotik atölyelerden bez bebek ve tahta oyuncak atölyelerine kadar pek çok atölyede çocukları ağırladı.

Öğrenciler Festivalin Tadını Çıkardı

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Kemal Varın Numanoğlu açılışta bunu vurguladı: “Bizim mesleki teknik okullarımızın açtığı üç atölye var. Robotik kodlama, bez bebek yapımı bir de ahşap oyma atölyelerimiz bulunuyor. Gidin canınız ne istiyorsa onu yapın. Tadını çıkarın, rahatlayın ve iyi anılarla evinize dönün. Zorlu Grubu başta olmak üzere valiliğimiz, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz.”

Millî Eğitim Bakanlığımızın düzenlediği Renklerle Hayalimdeki Dünya temalı resim yarışması da Çocuk Sanat Festivali’ndeydi. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki 23 ilden 150 öğrencimiz İstanbul’a geldi. Dört gün boyunca onlar İstanbul’da ağırlandı. İki gün boyunca festivalde olan öğrencilerimiz, kalan iki günde de şehri dolaştılar.

Çocukların hayatına dokunabilmek, onlara bu işi anlatabilmek çok önemli… Disiplinlerarası bir öğrenme alanı olarak görülen sanatsal etkinliklerle, çocukların kendilerini, kimliklerini ve çeşitli sanat dallarındaki becerilerini keşfetmeleri sağlanırken, öğrendikleri tüm bilgileri ezber unsuru olmaktan çıkartmayı ve yeteneklerini fark etmelerini öne çıkaran bir anlayışla hareket edildi. Çocukların rahatladığı ve tadını çıkardığı Çocuk Sanat Festivali’nin direktörlüğünü Tomru Dereköylü ve Can Korur üstlendi.

Atölyeler

Çocuk Sanat Festivali kapsamında yapılan birçok atölye ile çocukların el becerileri, özgüvenleri, bedensel ve fiziksel gelişimlerinin arttırılması amaçlandı. Bu festivalde sanatın sadece tek bir yönü değil, şehir hayatında kaçırılan değerlerin de hatırlanması ana merkezdeydi.

Millî Eğitim Bakanlığımızın 5-15 yaş arası çocuklara yönelik Taş Boyama, Toybot ve Ahşap Oyuncak Atölyeleri ise 4 gün boyunca 10.30 ile 18. 30 saatleri arasında 45’er dakikalık periyotlar hâlinde gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ise Drama - Eski Çocuk Oyunları - Sikke Basım Atölyesi – Tablet Evi Yazı ve Mühür Atölyesi ile çocuklarla buluştu.

Sahne Gösterileri

Çocuk Sanat Festivali kapsamında tiyatrolar ve konserler çocuklarla buluştu. D&R Meydan Fuaye’de bulunan sahnesinde gün boyu fikir önderleri, mini sahne gösterileri, ünlü isimleri ağırladı. Çocuklar atölye alanında keyifli zaman geçirirlerken, aileler de sahne üzerindeki söyleşileri izleyebildi. 

Söyleşilere Devrim Erbil,  Varol Yaşaroğlu, Dilara Duman, Sevinç Erbulak, Özge Lokmanhekim, Gözde Erdoğan, Akasya Asıltürkmen, Mutlu Aytekin, Sevil Yavuz, Sinem Gerger Akınal, Ece Kumkale, Duygu İçil, Dilara Koçak, Ece Vahapoğlu, Tan Sağtürk, Ceyda Düvenci gibi isimler katıldı.

Seminerler

Sadece çocuklar değil ebeveynler de öğrendi ve sorularına cevaplar buldu. Çocuklar atölyelerdeyken ebeveynlere çocuk gelişimi anlatıldı. Pedagoglar, psikologlar, fikir önderleri, anneler dünyasındaki ünlü isimler ailelerle bir araya geldi.

Arkabahçe Psikolojik Gelişim ve Danışmanlık Merkezi’nin kurucuları Klinik Psikolog Olcay Güner, Klinik Psikolog Nur Dinçer Genç ve tüm Arkabahçe ekibi Zorlu Performans Sanat Merkezi Galeri Alanı’nda aileleri bilgilendirdi. Seminerlerde çocuklar, anne ve baba tutumları, yaratıcılık, ergenlik, okul ve öğrenmeyi etkileyen faktörler, iletişim, sınırlar ve sosyal beceri gelişimi gibi konular ele alındı.

04-02-201904-02-201904-02-201904-02-201904-02-201904-02-201904-02-201904-02-201904-02-201904-02-201904-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.