İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ceza İnfaz Kurumlarında Mesleki Eğitim Merkezleri

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda moda tasarım teknolojileri, el sanatları teknolojisi, güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında kurslar açılacak.
Ceza İnfaz Kurumlarında Mesleki Eğitim Merkezleri

Millî Eğitim Bakanlığımız her bireyin yeteneklerine uygun fırsatlara sahip olmasını çok önemsiyor, bu sebeple hangi ortamda olursa olsun herkesin eğitim ihtiyacının karşılanmasının devletin vazifesi, Bakanlığımızın hususi görevi olduğu bilinciyle hareket ediyor. Bu çerçevede Millî Eğitim Bakanlığımız ile Adalet Bakanlığı arasında cezaevlerindeki eğitim hizmetlerini çeşitlendirmek ve yaygınlaştırmak üzere 9 Mart 2020'de bir protokol imzalandı.

Protokolle açık cezaevlerinde ve çocuk eğitimevlerinde bulunan hükümlülerin yararlandığı mesleki eğitim merkezine, kapalı cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin de devam etmesi sağlandı.

Eğitim ve Öğretim İş Birliği

Protokolün çerçevesi oldukça geniş... Ceza infaz kurumları bünyesinde lise, mesleki eğitim merkezi ya da şubelerinin açılması, bu merkezlerde lise diplomasına erişim programlarına katılım sağlanması, halk eğitim merkezleri aracılığıyla kurslar açılması ve sosyal etkinlikler düzenlenmesi bu çerçeve içinde yer alıyor. Ceza infaz kurumları bünyesinde mesleki eğitim merkezleri kurulmasını amaçlayan protokol kapsamında hükümlü ve tutukluların mesleki eğitim merkezlerine kayıtlarının yapılması, kalfalık, ustalık, usta öğreticilik belgesi alması, diploma sahibi olması ve hayatının herhangi bir döneminde bunlardan yararlanması da söz konusu. Ayrıca hükümlü ve tutukluların kaldığı ceza infaz kurumlarında 9, 10, 11. sınıflara devam edemeyen çocuk ve gençlerin örgün lise eğitimine devam edebilmeleri için ceza infaz kurumları içinde müstakil lise veya uygun görülen bir liseye bağlı şubeler açılması sağlanacak.

Protokolle iş yurtlarındaki hükümlü ve tutukluların kurum içinde 4 yıla kadar örgün eğitim veren mesleki eğitim merkezinde hem çalışıp hem de eğitimlerini tamamlamaları ve burada lise bitirme fark derslerini de görerek aynı zamanda lise diploması almaları mümkün hâle geldi.

Adalet Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığımız arasında imzalanan "Eğitim ve Öğretim İş Birliği Protokolü" gereğince Bakırköy Ceza İnfaz Kurumu bünyesinde bulunan Adalet Anaokulunda bir toplantı yapıldı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Sırrı Topluyıldız başkanlığındaki toplantıya İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ile Bakırköy Kaymakamı Sayın Nazmi Günlü katıldı.

Kişisel, Sosyal ve Mesleki Gelişim

Toplantıda iki bakanlık arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında yapılacak çalışmalar ayrıntılı bir şekilde ele alındı. Daha önce yapılan toplantıda Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile Bakırköy İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü eşleştirilmiş ve gelecek eğitim öğretim yılında yapılacak çalışmalar planlanmıştı. Bu kapsamda Bakırköy Mesleki Eğitim Merkezine bağlı eğitim birimi oluşturularak kurumdaki işyurtları atölyelerinin işletmenliğinde moda tasarım teknolojileri, el sanatları teknolojisi, güzellik ve saç bakım hizmetleri alanında kurslar açılacak.

Bakırköy Adalet Anaokulu Toplantı Salonu'ndaki toplantıda ayrıca ceza infaz kurumunda, tutuklu ve hükümlülerin kişisel, sosyal ve mesleki gelişimlerinin sağlanması için yapılan çalışmalar üzerinde de duruldu. Bu kapsamda okuryazar olmayanların okuryazar hâle getirilmesi; sosyal ve kültürel faaliyetler; örgün eğitim dışında kalanların eğitimlerine devam etmelerinin sağlanması; Adalet Anaokulundaki çalışmaların desteklenmesi; lise, mesleki eğitim merkezi ya da şubelerinin açılması konuları ela alındı. Mesleki eğitim merkezlerinde lise diplomasına erişim programlarına katılımın teşvik edilmesi, açık öğretim sınavlarına yönelik iş ve işlemler, halk eğitimi merkezleri tarafından kurslar ve sosyal etkinlikler düzenlenmesi konularına da temas edildi.

"Eğitim ve Öğretim İş Birliği Protokolü" gereğince devam eden çalışmaları değerlendirmek üzere üç ayda bir toplantı yapılması da kararlaştırıldı.

30-06-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.