İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çevre Bilinci ve Geri Dönüşüm Programı

Çevre bilinci ve geri dönüşüm kapsamındaki Sıfır Atık Projesinin ilimizde öncelikle okullarımız olmak üzere tam manasıyla hayata geçirilmesi için çalışıyoruz.
Çevre Bilinci ve Geri Dönüşüm Programı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerindeki "Sıfır Atık Projesi" doğrultusunda, 2019 Yılı Şubat ayında İstanbul Valiliği bünyesinde Sıfır Atık Ofisi kuruldu. Burada İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzü temsilen sıfır atık il koordinatörü olarak İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, proje yardımcıları ise AR-GE Strateji Geliştirme Şubesinden Ercan Kazel ve Strateji Geliştirme memurlarından Pamuk Tosun, ilimizdeki okullarda sıfır atık sisteminin tam olarak kurulması hususunda çalışmaktadır.

Sıfır atık felsefesi esas itibariyle bir yaşam şeklidir. Ülkemizde geri dönüşümün önemini kavramak, yapılan milyonlarca ton israfı önlemek ve çevre bilinci oluşturma noktasında toplumda farkındalığı arttırmak için herkesin elinden gelen çabayı göstermesi gerekmektedir. Örneğin 1 ton plastiğin geri dönüştürülmesi ile 16,3 varil petrolden tasarruf edilmesi ve 1 atıkpilin 600 bin litre suyu kirlettiği düşünülürse, sıfır atık uygulamasının ekonomimiz ve çevremiz için ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir. Bu noktada toplumda farkındalığı yaygınlaştırmanın en önemli ayağı okullarımızda bu çalışmayı yerleştirmek ve daha sonra aileler üzerinden tüm topluma intikal ettirmektir.

Altyapı ve Yarışma

Bu doğrultuda ilimizdeki ve 2 milyon 796 bin 674 öğrencinin eğitim gördüğü 2920 devlet okul binası ve 3472 özel okul binası olmak üzere toplam 6392 okul binasının tamamında sıfır atıkla ilgili alt yapı sistemi dört ay gibi kısa bir sürede büyük oranda kuruldu.

Çalışmalarda okulların ilk etapta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün Entegre Çevre Bilgi Sistemine başvurularının yapılması sağlandı. İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri Sıfır Atık koordinatörleri belirlendi. İl Millî Eğitim MüdürlüğümüzdeVali Yardımcımız Sayın Günay Öztürk ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'nın da katılımıyla yapılan toplantı ile sahada hangi çalışmaların varlık kazanacağı sistemleştirildi. Sonrasında okul binası odak noktası sorumluları belirlendi ve tüm ilçelerde personellere ve öğrencilere geri dönüşümün ülke ekonomimiz ve çevremiz için önemini vurgulayan eğitimlerin yapılması sağlandı. Öğrenciler üzerinden farkındalık oluşturacak etkinlikler ve okul içi projeler hayata geçirildi.

Çöp kovalarının kaldırılarak geri dönüşüm kutularının okullara kurulması, geçici depolama alanlarının oluşturulması, toplanan atıkların teslim süreçlerinin kontrolü de, sürdürülebilir bir anlayışla devam etmektedir. İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bu projenin okullarımızda içselleştirilmesini sağlamak noktasında ziyaretlerimiz belirli aralıklarla sürmektedir. 

Ayrıca İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde "Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak" temalı sıfır atık proje yarışması düzenlenmiştir. Yapılan yarışmanın ödülleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, okul müdürleri ve ilgili kişilerin katılımıyla Haliç Kongre Merkezinde düzenlenecek  bir programda verilecektir.

28-05-201928-05-201928-05-201928-05-201928-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.