İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Türk spor tarihine damga vuran Naim Süleymanoğlu'nun hayatını anlatan "Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu" sinema filmi öğretmenlerimizle buluştu.
Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemiz, öğretmenlerimizin kültürel ve sosyal etkinliklerle buluşturuyor. Zira eğitim; hayatın kendisi, bir hayat sahnesi. Bu hayat sahnesinin bir parçası da eğitimin kültürle olan ilişkisi... Bu kapsamda Türk spor tarihine damga vuran Naim Süleymanoğlu'nun hayatını anlatan "Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu" filmi öğretmenlerimizle buluştu.

Spor kariyerine 47 dünya rekoru, üç farklı olimpiyatta kazandığı 3 olimpiyat altın madalyası, 6 Avrupa şampiyonluğu ile 7 dünya şampiyonluğu sığdıran, kendi ağırlığının üç katı ağırlık kaldırabilen tek sporcu olarak da tarihe geçen sporcunun hikâyesi Özer Feyzioğlu tarafından senaryolaştırdı. Film, öğretmenlerimiz ile filmin yönetmeni Sayın Özer Feyzioğlu, filmin oyuncuları Sayın Hayat Van Eck ve Sayın Batuhan Davutoğlu'nun katılımlarıyla Bağcılar'da izlendi.

Filmin yönetmen koltuğuna oturan Özer Feyzioğlu çekimlerin 4 buçuk ay gibi rekor bir süreçte gerçekleşen filmin hikâyesini anlattı. Feyzioğlu, "Bilfiil her gün setteydik. Türkiye'de çekildi. Bulgaristan'ı hallaç pamuğu gibi attık. Sofya, Mestanlı da çekimler yaptık. Özellikle Bulgaristan'daki dönemsel mekânlar gerçek mekânlardır. Naim Süleymanoğlu'nun gerçek mahallesinde çektik. Sofya'da yaptığımız çekimlerde Todor Jivkov'un gerçek odasını kullandık. Siyasi kararların alındığı meclis odası da aynı meclis odasıdır. Gerçek mekânlarda, gerçek insanlarla böyle bir film çekmek çok heyecan vericiydi."

Naim Süleymanoğlu'nu canlandıran Hayat Van Eck ise filmle ilgili deneyimlerini paylaştı. Naim Süleymanoğlu'nu canlandırmaktan dolayı çok gururlu olduğunu dile getiren Hayat Van Eck, "Bu gurur büyük bir sorumluluktu ve bu sorumluluğun üstesinden gelmek yorucuydu. Elimizden geleni yaptık. Umarım rahmetliye layık bir eser ortaya çıkarabilmişizdir." diye konuştu.  Batuhan Davutoğlu ise filme dâhil olduğu ve Naim Süleymanoğlu'nun küçüklüğünü canlandırdığı için duyduğu mutluluğu dile getirdi

Eserin müthiş bir motivasyon filmi olduğu yorumunu yapan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil programa katılan misafirlerimize katkı sundukları için teşekkür etti ve kendilerine çiçek takdim etti.

25-12-201925-12-201925-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.